اردوغان به رژیم صهیونیستی هشدار داد

تاریخ ثبت خبر :7/22/2017

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در سخنرانی که در ضیافت شام در حاشیه کنفرانسی بین‌المللی با عنوان "بهداشت در آفریقا" داشت،‌ گفت: در جریان تماس تلفنی با روون ریولین(رئیس رژیم صهیونیستی) از او خواستم در راستای مقابله با افزایش تنش‌ها در شهر قدس که به دنبال محدودیت ورود نمازگزاران به مسجدالاقصی ایجاد شدند، اقدامی انجام دهد.

به گفته اردوغان، ریولین در پاسخ به این درخواست مدعی شده که ما با "تروریسم" مقابله می‌کنیم!

رئیس جمهور ترکیه افزود: من به ریولین گفتم که این رویکردتان بسیار خطرناک است، این مردم به محل عبادتشان که آن را مقدس می‌شمارند، برای برپایی نماز جمعه می‌آیند. به او تاکید کردم که نمی‌توان پیشگامان مسجدالاقصی را به دلیل رویکرد مذهبی‌شان "تروریست" خواند و ترکیه هرگز این امر را نمی‌پذیرد.

وی افزود: از ریولین خواستم که در راستای تسهیل ورود نمازگزاران به مسجدالاقصی بدون اجبار آنها برای عبور از گیت‌های امنیتی و ایست‌های بازرسی اقدامی انجام دهد.

اردوغان در ادامه گفت: با وجود اصرارهایم ریولین تنها به این جمله اکتفا کرد که "ما تمام آنچه در وسع‌مان هست را انجام خواهیم داد".

رئیس جمهور ترکیه در ادامه فاش کرد که تماس تلفنی‌اش با ریولین باعث بروز مشکلی میان رئیس رژیم صهیونیستی و بنیامین نتانیاهو (نخست وزیر این رژیم) شده است.

اردوغان در ادامه نسبت به دخالت سربازان اسرائیلی و اهانت‌شان به قدس ابراز تاسف کرد و گفت: روز جمعه روزی مقدس برای مسلمانان است اما نیروهای پلیس، ارتش و تمامی نیروهای امنیتی اسرائیل در این روز مانع مسلمانان شدند و طبق آخرین آمارها حدود 350 تن زخمی و سه فلسطینی شهید شدند.

شهر قدس و تمامی شهرهای اصلی فلسطین روز جمعه شاهد تظاهرات فلسطینی‌ها در حمایت از مسجدالاقصی بود، در این میان سربازان اسرائیلی با یورش به تظاهرکنندگان سه تن از آنها را به شهادت رسانده و صدها تن دیگر را زخمی کردند.

این تظاهرات در پی بستن درب‌های مسجدالاقصی به روی نمازگزاران فلسطینی از سوی اسرائیل شکل گرفت.

هر چند که رژیم صهیونیستی روز یکشنبه بخش‌هایی از مسجد را به روی فلسطینی‌ها گشود اما شرط کرد که آنها باید از گیت‌های الکترونیکی عبور کنند، فلسطینی‌ها این مساله را نپذیرفته و از روز یکشنبه در مقابل این گیت‌ها دست به تظاهرات و اعتراض زده و خواستارز برچیده شدن این گیت‌ها شدند.

آنها تاکید کردند که این اقدام اسرائیل با هدف اعمال کنترل بر مسجدالاقصی انجام می‌شود.