دانشگاه های کانادا

دانشگاه‌های کانادا

برای تحصیل در دانشگاه های کانادا داشتن مدرک زبان آیلتس ILTSاجباری است و برای گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاههای کانادا که ممتاز هستند شرایطی مانند فارغ التحصیل شدن از دانشگاه معتبر در کشور مبدا و معدل بالا الزامی است. درضمن دانشجویانی که برای مدت بیشتر از 6 ماه قصد تحصیل در کانادا را دارند باید اجازه تحصیل داشته باشند. دانشجویانی که اجازه تحصیل دارند می توانند به صورت پاره وقت کار کنند و درصورتیکه بخواهند میتوانند بعد از پایان تحصیل برای مقاطع دیگر ادامه تحصیل دهند و از داخل خود کانادا اقدام نمایند


سیستم آموزشی در کانادا

سیستم آموزشی در کانادا از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است زیرا مسئولیت نظارت و اداره سیستم‌های آموزشی در کانادا به عهده دولت‌های ایالتی(استانی) است. معمولا سیستم آموزشی به بخش های آموزش ابتدایی، متوسطه (دبیرستان‌ها)، و آموزش عالی که همان دانشگاه‌ ها و کالج‌ ها است تقسیم می‌شود.درکانادا آموزش تا سن ۱۶ سال اجباری است (به استثناء ایالت‌هایی مانند انتاریو و نیوبرانزویک که در آنها آموزش تا ۱۸ سالگی اجباری است).دانش آموزان تا کلاس ۱۲ درمدارس ابتدایی و متوسطه آموزش می‌بینند. مدارس خصوصی و عمومی در سراسر کشور وجود دارند و اغلب مدارس ابتدایی و دبیرستان‌ها عمومی و به عبارتی رایگان و بدون هزینه هستند. سال تحصیلی برای مدارس معمولا از اواخر ماه آگوست یا اوایل سپتامبر(اواسط شهریور) آغاز و تا اواخر یا نیمه ژوئن(اواخر خرداد) ادامه دارد. اغلب ایالت‌ها و نواحی برنامه پیش دبستانی را برای آماده نمودن دانش‌آموزان برای کلاس اول دبستان تدارک دیده‌اند. تحصیلات ابتدایی از کلاس یا سطح ۱ تا کلاس ۶ یا ۸ را شامل می‌شود و دانش‌آموزان تحصیلات خود را تا کلاس۱۲ در دبیرستان ادامه می‌دهند. ساکنین کانادا بعد از دریافت دیپلم در دبیرستان می‌توانند در دانشگاه‌ ها و یا کالج‌ های کانادا مشغول به ادامه تحصیل شوند. ادامه تحصیل در دانشگاه و کالج رایگان نبوده و دانشجو باید شهریه مربوط به دانشگاه یا کالج مورد نظر را بپردازد. با این حال دولت بیشتر از نصف هزینه تحصیلات دانشگاهی را پرداخت می کند.

 سال تحصیلی دانشگاهی به طور معمول از اواخر آگوست یا اوایل سپتامبر(اواسط شهریور) آغاز و تا پایان ماه آوریل(اواسط اردیبهشت) ادامه می‌یابد.

تعطیلات تابستانی در کانادا در روزهای آخر ماه ژوئن  June یا اوایل تیرماه آغاز و تا روز کارگر Labour Dayیعنی اولین دوشنبه ماه سپتامبر ادامه دارد.

دانش آموزان کانادایی از تعطیلات تابستان یا اصطلاحاSummer Break  کوتاهی برخوردارند که معمولا کمتر از ۷۰ روز است اما در مقابل دو تعطیلی دیگر نیز دارند. یکی از اینها، تعطیلات زمستانه یا Winter Breakاست که از روز 22 ماه دسامبر(اول دی ماه)یعنی چند روز قبل ازشروع کریسمس آغاز و تا اوایل ماه ژانویه (11 یا 12 دی ماه)ادامه دارد. طول این تعطیلی معمولا حدود دو هفته است. تعطیلات بعدی اواسط ماه مارس یعنی اواخر اسفند ماه شروع و به مدت یک هفته ادامه پیدا میکند.به این تعطیلاتتعطیلات بهاری یا SpringBreakویاMarchBreakمی گویند .

کالج ها و دانشگاه های کانادا دارای شهرت و اعتبار جهانی برخوردار است و از جاذبه بسیاری برای مهاجرت و ادامه تحصیل برخوردار می باشند.این کشور هر ساله پذیرای دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا است.کانادا کشوری چند ملیتی و  چند فرهنگی بوده و تقریبا  ۵۰٪ از جمعیت ۳5 میلیونی آن در خارج از کانادا متولد شده اند.

 بر اساس آمار اداره مهاجرت کانادا هر ساله بیش از 130000 دانشجو از کشورهای مختلف برای تحصیل در کانادا به این کشور مهاجرت میکنند. این کشور با ارائه بیش از 10000 رشته تحصیلی در بیشتر از 100 مرکز آموزشی یکی از مقاصد بزرگ تحصیلی در دنیا به شمار میاید. راه تحصیل در کانادا روشی کم هزینه و با کمترین ریسک برای اقدام به مهاجرت خواهد تا هم بتوانید دررشته ی خود ادامه تحصیل بدهید و هم اقامت خود و خانوادتان را نیز بگیرید

اگر شما به عنوان مقیم دائم کانادا Permanent Resident و یا شهروند Citizen،در کانادا زندگی می کنید، دراین صورت میتوانید در هر جای کانادا تحصیل کنید و نیازی برای گرفتن مجوز نخواهید داشت. ضمنا  تقریباً تمام دانشگاه های کانادا تخفیفهای ویژه ای برای این دسته از ساکنان کانادا قائل می شوند. تحصیلات عالی در کانادا رایگان نیست،اما برای آن دسته از کسانی که توان مالی پرداخت هزینه ها را ندارند وام تحصیلیStudent Loan و همین طور بورسیه تحصیلی ScholarshipیاBursary پیش بینی شده است

درباره تحصیل و زندگی در کانادا

کشور کانادا همواره با طبیعت زیبا ( که کمتر کشوری میتواند با جنگلهای انبوه ، دریاچه ها و کوههای زیبای آن رقابت کند) و همچنین گوناگونیِ فرهنگی و ملیتی آن شناخته میشود.

کانادا همچنین به کشوری با جمعیت پراکنده مشهور است (با اینکه کانادا دومین کشور پهناور جهان است با این حال جمعیتی کمتر از کالیفرنیا که تنها یکی از ایالتهای آمریکا محسوب میشود دارد) همینطور زمستان های سخت و سرد از دیگر ویژگی های کانادا می باشد. به طوری که در برخی از قسمتهای این کشور تقریبا نیمی از سال،زمین پوشیده از برف است. اما خوشبختانه جای نگرانی نیست، زیرا شما هیچ دانشگاه کانادایی را در این مناطق نخواهید یافت!!

تحصیل در کانادا را انتخاب کنید تا زندگی در یک فرهنگ و یک طبیعت متفاوت را تجربه کنید ( از مغازه های فروش لوازم اسکی و پیستهای مختلف در استان " بریتیش کلمبیا " تا چمن زارهای استان "مانیتوبا " )  با وجود شهرهایی مانند " تورنتو "،" مونترال "و" ونکوِر " که به رفتارهای دوستانه ، شکیبایی و فرهنگ چند ملیتی مشهورند زندگی و تحصیل در کانادا سرشار از تجربه های دلپذیر خواهد بود.


دانشگاه های برتر کانادا

کانادا جایگاه بسیار مطلوبی در میان مقصد نهایی دانشجویان جهان دارد.به طوری که در سال 2014 کانادا هفتمین کشور جهان از نظر پذیرش دانشجویان بین المللی بوده است. محبوب ترین استان های کانادا برای دانشجویان بین المللی استان های " اونتاریو "،" بریتیش کلمبیا " و " کبک " است که منزلگاه بسیاری از برترین دانشگاه های کانادا و جهان هستند.

با توجه به معروفیت و کیفیت این دانشگاه ها اگر قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید چنانچه موفق به دریافت پذیرش از هر یک از این دانشگاه ها بشوید شانس گرفتن ویزای خود را افزایش داده اید.

جالب است بدانید از میان 26 دانشگاه موجود در کشور کانادا بر اساس آمار موسسه  University Rankings® QS Worldکه از مراکز معتبر برای سنجش دانشگاه های جهان محسوب می شود. در سال 2018-2015 سه دانشگاه کانادا در میان 50 دانشگاه برتر و بیش از 10 دانشگاه آن در بین 300 دانشگاه برتر جهان جای گرفتند.دو تا از بهترین دانشگاه های کانادا یعنی دانشگاه " مک گیل " (رتبه 24 جهان) و " دانشگاه تورنتو " (رتبه 34 جهان) به ترتیب در شهرهای مونترال و تورنتو که دوتا از بزگترین شهرهای کانادا محسوب میشوند واقع هستند.

همچنین دانشگاه های زیر در میان 300 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند:

دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)

دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)

دانشگاه مونترال (Université de Montréal)

دانشگاه مک مستر (McMaster University)

دانشگاه واترلو (University of Waterloo)

وسترن یونیورسیتی (University of Western Ontario)

دانشگاه کالگری (University of Calgary)

کویینز یونیورسیتی (Queen's University)


نام دانشگاه محل دانشکاه (استان ,شهر) زبان سال تاسیس رتبه جهان وب سایت دانشگاه

McGill University

Montréal, Québec

En&Fr

1821

24

www.mcgill.ca

University of Toronto

Toronto, Ontario

English

1827

34

www.utoronto.ca

University of Alberta

Edmonton, Alberta

En&Fr

1908

96

www.ualberta.ca

University of British Columbia

Vancouver, British Columbia

English

1908

50

www.ubc.ca

University of Calgary

Calgary, Alberta

English

1966

204

www.ucalgary.ca

McMaster University

Hamilton, Ontario

English

1887

149

www.mcmaster.ca

Université de Montréal

Montréal, Québec

French

1878

115

www.umontreal.ca

Queen's University

Kingston, Ontario

English

1841

206

www.queensu.ca

University of Waterloo

Waterloo, Ontario

English

1878

152

www.uwo.ca

University of Western Ontario

London, Ontario

English

1878

192

www.uwo.ca

 وحیدزره پوش
  سلام.سن من ۳۱ سال هست. تحصیلات من فوق دیپلم در رشته تئاتراست. لطفا بگید برای تحصیلات رشته تئاتر و یا فیلم سازی، بهترین و معتبرترین دانشگاه رو بهم معرفی کنید. و بگید هزینه ماهیانه من چقدر خواهد بود.۲- سوال بعدی اینکه اگه فوق دیپلم تئاتر داشته باشم میتونم از اول رشته حسابداری رو تحصیل کنم؟ بین هنر و حسابداری یکی رو میخوام انتخاب کنم. ممنون میشم راهنمایی کنید  
 غلامرضا یزدی
  من کارمند سازمان مالیاتی دارای مدرک لیسانس حسابداری با گرایش مالیاتی از دانشکده امور اقتصادی و دارایی و مدرک فوق لیسانس حسابداری از دانشگاه آزاد واحد علو م و تحقیات بعنوان حسابرس ارشد مالیاتی با ۲۲ سال سابقه کار و همسرم مترجم زبان انگلیسی و دارای مدرک تافل و مدرک پروتزیست دندان از دانشگاه شهید بهشتی و دارای ۱۲ سال سابقه کاری در زمینه دندانسازی و مجهز به لابراتوار دندانسازی می باشد و دارای سه فرزند ۲۰ ماهه و ۸ ساله (پسران) و ۱۳ ساله دختر می باشم متقاضی اقامت دایم در کانادا می باشم.البته بنده قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی را دارم .  
 محمود گودرزی
  با عرض سلاماینجانب محمود گودرزی 29 ساله ،کارشناس مکانیک گرایش ساخت و تولید می باشم.علاوه بر تحصیلات آکادمیک چندین مدرک بین المللی هیدرولیک و پنوماتیک از فستو آلمان و جهاد دانشگاهی صنعتی را دارم.همچنین 6سال سابقه کار در صنعت هواپیما دارم.همسر بنده کارشناس کودکان استثنایی از دانشگاه فرهنگیان می باشد که 2سال سابقه کار دارد.آیا برای من و همسرم شرایط اخذ پذیرش از دانشگاههای کانادا وجود دارد؟؟با تشکر  
 حمیدرضا دلیر
  بخوام معماری بخونم واقامت جه توری بهم میدن جند ساله میدن  
 زهرا فتحی
  سلام. از کجا میتونم ببینم که دانشگاه مونترال توی استان کبک، که زبانش فقط فرانسوی هست، چه رشته هایی را پوشش میده؟؟لطفا راهنمایی کنید... ممنونم  
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید