استرالیای جنوبی

استرالیای جنوبی

South Australia

 یکی از ایالتهای جنوبی کشور استرالیاست.

مساحت کل

1,043,514کیلومتر مربع (چهارمین)

مساحت زمینی

983,482کیلومتر مربع

مساحت آبی

60,032کیلومتر مربع

جمعیت (مارس 2014)

1,682,600نفر (پنجمین)

تراکم جمعیت

1.67/km²(ششمین)

این ایالت با مساحت۹۸۴۳۷۷ کیلومتر مربع چهارمین ایالت بزرگ استرالیا به حساب می‌آید این ایالت یکی از مناطقی در استرالیا است که بیشتر زمین های بایر و خشک را پوشش می دهد.مرکز ایالت استرالیای جنوبی، شهر آدلاید است.این ایالت دارای متمرکزترین جمعیت در بین تمام ایالات استرالیا است بطوری که 75 درصد جمعیت استرالیای جنوبی در پایتخت این ایالت زندگی می کنند.

استرالیای جنوبی از جنوب به اقیانوس منجمد جنوبی، از شمال به سرزمین شمالی، از غرب به ایالت استرالیای غربی، از شرق به ایالت ویکتوریا و نیوساوت ولز و از شمال شرق به کوئینزلند محدود است.

همانند بیشتر ایالتهای استرالیا، نواحی نزدیک به دریا (در جنوب این ایالت) سرسبز و آباد است و نیمه شمالی آن خشک و تقریباً خالی از سکنه است.بلندترین نقطه این ایالت "کوه وودرُف" با ارتفاع ۱۴۳۵ متر و پست‌ترین نقطه آن دریاچه اِیربا ۱۵- متر ارتفاع است.

ناحیه جنوبی ایات دارای آب و هوای مدیترانه ای است در حالی که بقیه مناطق ایالت از اقلیمی خشک و نیمه خشک برخوردارند.دمای میانگین در این ایالت در ماه ژانویه 29 درجه و 15 درجه در ماه جولای است.در برخی نقاط این ایالت دما در ژانویه و فوریه گتهی به بیش از 48 درجه نیز می رسد.

بیشترین جمعیت استرالیای جنوبی در مرکز آن، آدلاید و دره‌های منتهی به ساحل جنوبی و یا کناره‌های رود مورایزندگی می‌کنند. اقتصاد استرالیای جنوبی بیشتر بر پایه کشاورزی است و گوشت، گندم، پشم و شراب فراورده‌های عمده این ایالت هستند.

شهرهای مهم استرالیای جنوبی :

·        آدلاید  Adelaide

·        مونت گمبیر  Mount Gambier

·        بندر آگوستا  Port Augusta

·        بندر پیری Port Pirie

·        بندر لینکُلن  Port Lincoln

دانشگاه‌های مهم ایالت استرالیای جنوبی :

·        دانشگاه آدلاید

·        دانشگاه استرالیای جنوبی

·        دانشگاه فلیندرز

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید