ویزای دانشجویی استرالیا

ویزای تحصیلی استرالیا

استرالیا به عنوان سومین کشور بزرگ انگلیسی زبان دنیا، جمعیت وسیعی از دانشجویان بین المللی را در خود پذیرفته است. وجود معتبرترین و با سابقه ترین دانشگاه های دنیا در این کشور، دسترسی به آخرین تکنولوژی و فناوری علمی و تحقیقاتی روز دنیا، برخورداری از سطح بالای رفاه و امنیت اجتماعی، امکان اقامت دائم و کار پس از طی دوران تحصیل، امکان اقامت دائم و کار پس از طی دوران تحصیل و امکان کار دانشجویی در حین تحصیل از مزایای تحصیل در این کشور می باشند. 

استراليا دارای 38 دانشگاه دولتی و 2 دانشگاه خصوصی می باشد. دانشگاه‌ها به طور معمول طی دو ترم آموزشی در هر سال برنامه‌ریزی شده‌اند و این سال تحصیلی از اواخر فوریه (اوایل اسفند ماه) شروع گردیده و تا اواخر نوامبر (اوایل آذر) ادامه می‌یابد. ترم آموزشی تابستانی نیز جهت ایجاد تسهیلات بیشتر برای دانشگاه ها و دانشجویان ارائه شده و طبیعتا منجر به كوتاه‌تر شدن دوره آموزشی دانشگاهی و فارغ التحصیلی می گردد. 

مهلت ثبت نام حداكثر تا آخر ماه آگوست (اواخر مرداد ماه) و شروع كلاس‌ها ماه سپتامبر می‌باشد. با داشتن نمره آیلتس 6 اخذ ویزای تحصیلی سریع‌تر و بهتر صورت می‌گیرد. آخرین مهلت ارائه IELTS حداكثر تا یكماه پس از ارسال مدارک می‌باشد. گذراندن یكسال دوره پیش دانشگاهی قبل از شروع دوره كارشناسی در دانشگاه‌های استرالیا از جمله شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا است. 


اخذ ویزای دانشجویی استرالیا برای افراد خارجی بسته به موارد زیر متفاوت است:

·    مقطع تحصیلی دانشجو

·    ملیت دانشجو

·    نوع دوره (که باید تمام وقت و یا جزو رشته های ثبت شده باشد)


مراحل اخذ ویزای دانشجویی استرالیا:

·    اخذ پذیرش تحصیلی

·    ارائه مدارک لازم برای ویزا به یک موسسه خدمات مهاجرتی

·    مدیریت مدارک و ارسال آن به سفارت استرالیا

·    انجام آزمایش های پزشکی

·    پرداخت شهریه ترم اول و دریافت رسید الکترونیکی ثبت نام (eCoE)


مدت زمان ویزای تحصیلی استرالیا

·    اگر رشته تحصیلی بیش از 10 ماه باشد و در پایان سال آکادمیکی استرالیا یعنی نوامبر-دسامبر به پایان رسد ویزای شما تا تاریخ 15 مارچ سال آینده زمان خواهد داشت .

·    اگر رشته تحصیلی بیش از 10 ماه باشد و در ژانویه-اکتبر به پایان رسد، ویزا معمولا تا 2 ماه بعد از اتمام رشته زمان خواهد داشت.

·    اگر رشته تحصیلی کمتر از 10 ماه باشد ویزای شما تا 1 ماه بعد از اتمام تحصیل زمان خواهد داشت.


زبان انگلیسی برای تحصیل در استرالیا

مدرک مورد قبول دولت و دانشگاه های استرالیا آیلتس است. مدرک آیتلس ارائه شده برای سفارت می تواند از نوع جنرال اما برای دانشگاه ها حتما باید آکادمیک باشد. البته با آیلتس جنرال نیز می توان در دانشگاه پذیرفته شد اما لازم است دوره های زبان بیشتری قبل از شروع رشته گذرانده شود. آیلتس مورد قبول سفارت برای اخذ ویزا حداقل 5 با نمره 5 در هر چهار مهارت می باشد. آیلتس مورد نیاز برای ورود به دانشگاه بسته به مقطع تحصیلی و رشته متفاوت است. قبل از شروع رشته باید آیلتس مورد نیاز را در استرالیا با گذراندن دوره های زبان بدست آورید.

·    همراهان شما در صورتی که نخواهند در استرالیا تحصیل کنند نیازی به آیلتس نخواهند داشت.

·    در صورتی که حداقل 5 سال در یک کشور انگلیسی زبان زندگی و یا تحصیل کرده باشید نیازی به ارائه آیلتس ندارید.

·    برای پزشکان و دندانپزشکان، مدرک OET به جای آیلتس مورد قبول خواهد بود.


مدارک تحصیلی مورد نیاز

مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم برای دوره کارشناسی و مدرک کارشناسی برای دوره ارشد. در صورتی که پیش دانشگاهی را در استرالیا گذرانده باشید همین مدرک به تنهایی برای شروع کارشناسی کافی خواهد بود. صرفا مدرک کارشناسی و ارشد مورد قبول نیست و این مدارک باید مورد تائید استرالیا واقع شوند.

از تاریخ 1 جولای 2007 شما نمی توانید بعد از دریافت ویزا دانشگاه خود را عوض کنید. در صورتی که بخواهید دانشگاه را عوض کنید باید دوباره برای ویزای دانشجویی اقدام نمایید.


نکات و الزامات

·    برای خود و افراد خانواده باید  بیمه دانشجوئی تهیه کنید به این معنی که مبلغ بیمه را باید بپردازید در غیر این صورت ویزا صادر نخواهد شد. اقدام برای اخذ بیمه را دانشگاه انجام می دهد شما فقط مبلغ را پرداخت می کنید. این بیمه باید تا پایان زمان تحصیل شما را پوشش دهد.

·    رشته تحصیلی شما باید تمام وقت باشد تا ویزا صادر گردد.

·    رشته تحصیلی باید کد CRICOS داشته باشد .

·    قبل از ورود به استرالیا باید آزمایشات پزشکی را انجام دهید که سلامت شما را تائید نمایند. تاریخ این آزمایشات نباید بیش از 6 ماه قبل از شروع رشته تحصیلی باشند. 

·    سابقه کیفری شما و افراد خانواده بررسی می شود.


اشتغال همزمان با تحصیل:

ویزای دانشجویی اجازه كار تا بیست ساعت در هفته در طول زمان تحصیل و كار تمام وقت در طول دوران تعطیلات را به دانشجویان می‌دهد. درآمدی كه دانشجویان در حین كار پاره وقت بدست می‌آورند، تنها به عنوان كمک هزینه معاش درنظر گرفته شده و به هیچ عنوان دانشجویان قادر به پرداخت شهریه و هزینه تحصیلی خود و یا هزینه های زندگی با این درآمد نمی‌باشند. اجازه كار بعد از شروع تحصیلات در استرالیا به دانشجویان داده خواهد شد.

·    اجازه کار پس از تحصیل در استرالیا برای مدت ۲ سال برای دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل کرده اند.

·    اجازه کار پس از تحصیل در استرالیا برای مدت ۳ سال برای دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد (پژوهشی) تحصیل کرده اند.

·    اجازه کار پس از تحصیل در استرالیا برای مدت ۴ سال برای دانشجویانی که در مقطع دکترا تحصیل کرده اند.

·    اجازه کار تمام وقت برای دانشجویان دوره های پژوهشی در حین تحصیل


هزینه های تحصیل در استرالیا:

این شهریه ها بر اساس نوع رشته دانشگاهی انتخاب شده و مرکز آموزشی در نظر گرفته شده متفاوت می باشند. هزینه های در نظر گرفته شده زیر تنها برآوردی از شهریه ها بطور میانگین می باشند:

·    هزینه های مدارس یا Schools در حدود 10 تا 18 هزار دلار استرالیا سالانه می باشد.

·    هزینه های دوره Foundation بین 15 تا 25 هزار دلار استرالیا در سال می باشد.

·    هزینه دوره لیسانس در سال بین 16 تا 35 هزار دلار استرالیا می باشد.

·    هزینه دوره فوق لیسانس بین 20 تا 35 هزار دلار استرالیا در سال می باشد.

هزینه زندگی یک دانشجو با احتساب میانگین شهریه دوره لیسانس و هزینه سفر رفت و برگشت به استرالیا حداقل چیزی بین 18500 تا 20000 دلار استرالیا در سال است.


لیست مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای دانشجویی استرالیا

·    تهیه فیش سفارت

·    اصل و کپی پاسپورت

·    اصل و ترجمه شناسنامه

·    اصل مدرک IELTS

·    نامه پذیرش تحصیلی (Offer letter)

·    گواهی الکترونیکی ثبت نام

·    ترجمه ریزنمرات و دانشنامه (eCoE)

·    چهار عدد عکس پاسپورتی


مدارک مالی مورد نیاز

·    گواهی سوابق کاری رزومه (CV)

·    نامه انگیزه تحصیلی  SOP) Statement Of Purpose)

·    ترجمه کارت پایان خدمت

·    ترجمه سند ازدواج

·    تکمیل فرم های مربوطه


مدارک مالی مورد نیاز جهت ضمانت نامه مالی 

·    ترجمه شناسنامه ضامن

·    ترجمه گواهی محل کسب درآمد ضامن

·    تهیه و ترجمه ضمانت نامه رسمی مالی

·    پرینت گردش سه ماهه حساب ضامن

 منصوره سعیدپور
  با سلاماین چندمین بار است که پیام میفرستم متاسفانه جوابی دریافت نکرده ام. سایت شما را کاملا مطالعه کردم اشاره به ادامه تحصیل در مقطع پسداک نشده است. لطفا مرا راهنمایی فرمایید ایا میتوانم در مقطع فوق دکترا در رشته اموزش زبان انگلیسی در استرالیا ادامه تحصیل بدهم یا خیر؟ ایا شمامیتوانید پذیرش برایم بگیرید . بنده فوق لیسانس و دکترا را درهندوستان به اتمام رسانده ام و سابقه تدریس در دانشگاه های ایران را هم دارممنتظر پاسخ ایمیل شما میباشم.تشکر  
 ویزای استرالیا
  گردش حساب باید چقدر باشه؟  
 محمدنیک بین
  با سلام.گردش حساب چقدربایدباشد و حداقل چه مبلغی باید درحساب باشد؟تشکر  
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید