ویکتوریا

ویکتوریا

Victoria

مساحت کل

237,629کیلومتر مربع (ششمین)

مساحت زمینی

227,420کیلومتر مربع

مساحت آبی

10,213کیلومتر مربع

جمعیت (مارس 2014)

5,866,300نفر (دومین)

تراکم جمعیت

25.79/km²(دومین)

 این ایالت  در جنوب شرقی کشور استرالیا واقع است.ایالت ویکتوریا از غرب به استرالیای جنوبی، از شمال به نیو ساوت ولز و از جنوب به دریاهای آزاد محدود شده است.بلندترین نقطه در این ایالت کوه "بوگونگ" با ارتفاعی کمتر از 2000 متر و پست‌ترین نقطه آن کرانه‌های جنوبی است که هم‌سطح با دریاست.مساحت ایالت ویکتوریا ۲۳۷ هزار کیلومتر مربع است و از سرزمینهای کوچک استرالیا به حساب می‌آید اما این ایالت از لحاظ تراکم جمعیت،یعنی نسبت جمعیت بر مساحت، پر تراکم ترین ایالت استرالیا محسوب می شود و از لحاظ جمعیت نیز دومین ایالت پرجمعیت استرالیا به حساب می‌آید.

مرکز این ایالت شهر ملبورن می باشد که دومین شهر بزرگ استرالیا است.پرجمعیت ترین منطقه این ایالت بندرگاه خلیج فیلیپ ( Port Phillip Bay) می باشد که از توابع ملبورن است. بیش از %75 اهالی ایالت ویکتوریا در ملبورن زندگی می کنند.امروزه ملبورن به عنوان مرکز فرهنگی-هنری و ورزشی کشور و نیز قطب علمی، صنعتی و بازرگانی استرالیا به حساب می‌آید.

حدود %72 ساکنان ویکتوریا زاده همین کشور هستند درحالی که در ملبورن این رقم به %66 کاهش می یابد.بزرگترین گروه خارجیان ساکن این ایالت، بریتانیایی ، چینی ، ایتالیایی ،ویتنامی ، یونانی و یا نیوزلندی هستند.

ایالت ویکتوریا پس از نیو ساوت ولز دومین اقتصاد برزگ استرالیا محسوب میشود.سرمایه سرمایه گزاری،خدمات بیمه ای و مالی بزرگترین منابع درامد این ایالت هستند در حالی که بخش خدمات اجتماعی و شخصی و انجمن ها بزرگترین کارفرمایان محسوب می گردند.

شهرهای مهم ویکتوریا

·        ملبورن

·        بالارت

·        بندیگو

·        لاتروب

·        بنالا

برخی مناطق گردشگری ویکتوریا

·        مناطق دیدینی شهرملبورن و اطراف آن مانند:
باغ وحش، موزه و آکواریوم ملبورن و غیره.

·        صخره‌های دوازده حوّاری The Twelve Apostles

·        جزیره فیلیپ Phillip Island

·        راه بزرگ اقیانوسی Great Ocean Road

·        دره یارا Yarra Valley

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید