اختلاف زمانی ایران و انگلیس

اختلاف زمانی ایران و انگلستان چقدر است؟ انگلستان در منطقه گرینویچ یا GMT واقع شده است. ساعت جهانی یا ساعت گرینویچ، به ساعت جاری شهر گرینویچ اشاره دارد. این ساعت در رصدخانه سلطنتی گرینویچ و بر اساس موقعیت خورشید تنظیم می‌شود.

گرینویچ تقریباً چیزی معادل ساعت هماهنگ جهانی یا UTC است، با این تفاوت که عمدتاً توسط مراکز وابسته به بریتانیای کبیر همچون بی‌بی‌سی، نیروی دریایی سلطنتی و معدود کشورهای عربی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کشورهایی همچون استرالیا، آفریقای جنوبی، هند و پاکستان نیز از این استاندارد زمانی استفاده می‌کنند. البته ساعت GMT در بریتانیا تنها در طول زمستان مورد استفاده قرار می‌گیرد و با تغییر فصل به تابستان، از ساعت تابستانی بریتانیا که British Summer Time نام داشته و با مخفف BST بکار می‌رود، استفاده می‌شود.

تاریخچه ساعت گرینویچ

در قرن نوزدهم، زمان نگهداشتن امری شخصی بوده و تنها ساعت بزرگی که در شهرها نصب می‌شد، گویای ساعت رسمی آن منطقه بود. در این میان عده‌ای نیز با سفر در کشورهای مختلف و تنظیم ساعت‌های شهرهای آن، کسب و کاری برای خود راه انداخته بودند. تا اینکه پس از رشد صنعت راه‌آهن، اختلاف زمانی به مشکلی جدی تبدیل شد؛ زیرا وقت هر قطار براساس ساعت محلی آن شهر تنظیم می‌شد که با شهرهای دیگر متفاوت بود.

انگلیسی‌ها فوراً تصمیم گرفتند که برای حل این معضل، تمام شرکت‌های راه‌آهن و لوکومتیوهای خود را با ساعت لندن هماهنگ کنند. پس از گذشت هفت سال، این ساعت به ساعت گرینویچ تغییر یافت. تا حدود ده سال بعد نیز شرکت‌های دیگر انگلستان، از ساعت گرینویچ برای تنظیم زمان خود استفاده کردند. پس از آن امریکایی‌ها نیز به فکر استفاده از ساعت گرینویچ بعنوان یک ساعت مرجع افتاند که با فرستادن همزمان سیگنال ساعت از طریق تلگراف به شهرهای بزرگ امریکا، این موضوع عملی شد.

پس از برگزاری کنفرانس بین‌المللی در واشنگتن، سران 25 کشور جهان تصمیم به استفاده از ساعت گرینویچ بعنوان ساعت مرج گرفتند. البته به عقیده بسیاری، دلیل انتخاب گرینویچ آن بود که امریکا پیش‌تر از این ساعت در شهرهای خود استفاده کرده و امکان تغییر تمام آنها وجود نداشت.

محاسبه تفاوت ساعت با GMT

اختلاف ساعت به موقعیت جغرافیایی هر موقعیت با گرینویچ بستگی دارد. اگر کشوری در غرب گرینویچ واقع شده باشد، یعنی از گرینویچ عقب‌تر بوده و یک منفی در کنار ساعت آن قرار خواهد گرفت.

اگر کشوری در شرق گرینویچ واقع شده باشد، یعنی از گرینویچ جلوتر بوده و ساعت آن مثبت می‌باشد.

ایران در شرق کشور انگلستان و در نتیجه در شرق منطقه زمانی گرینویچ قرار دارد. اختلاف ساعتی ایران با انگلستان نیز حدود سه ساعت و نیم است. با این وجود، ایران سه و نیم ساعت از انگلستان جلوتر است و ساعت ایران با استاندارد گرینویچ بصورت مقابل نوشته می‌شود.

GMT+3:30