رودخانه‌های بزرگ انگلستان

انگلستان سرزمینی است که سراسر آن با رودهای غنی و پوشش‌های گیاهی سرسبز پوشیده شده است. رودخانه‌های انگلستان علاوه بر زیبایی خیره‌کننده‌شان، نیازهای ضروری بسیاری را برطرف می‌کنند. با اینکه صدها رودخانه بزرگ و کوچک در انگلستان پراکنده شده‌اند، چند رود از اهمیت بیشتری نسبت به سایر رودها، برخوردارند.

روخانه تایمز (تیمز)، رودخانه تاین، رودخانه مِرزی، رودخانه سورن، رودخانه ترنت، رودخانه هامبر، رودخانه یورکشایر اوس، رودخانه دی، رودخانه آون.

از بین این رودخانه‌ها، روخانه‌های تیمز، رودخانه مرزی و رودخانه تاین بدلیل بنادر مهمی که در طول آنها وجود دارد، دارای بیشترین اهمیت هستند. همچنین رودخانه سورن، با طول 354 کیلومتر، طولانی‌ترین روخانه‌ایست که از انگلستان گذر می‌کند. اما همچنان رودخانه تیمز با طول هشت کیلومتر کمتر از سورن، طولانی‌ترین رودیست که کاملاً در انگلستان قرار دارد.

رودخانه تیمز The River Thames

منبع رودخانه تیمز در گلاسترشر است، ولی این رودخانه در شهرستان‌های جنوبی انگلستان، یعنی ویلت‌شر، آکسفوردشر، برک‌شر، باکینگهام‌شر، ساری، اسکس، کنت و همچنین لندن بزرگ گذر می‌کند. این رودخانه با طول 346 کیلومتر، به یک نماد چشمگیر برای انگلستان تبدیل و بخاطر استفاده‌های زیادی که از این رود می‌شود، دارای شهرت بسیاری شده است.

حوزه رودخانه تیمز حدود 12.935 کیلومتر مربع اندازه‌گیری شده است. بندر اصلی آن واقع در لندن است. این رودخانه به سمت دریای شمال جریان دارد. در بعضی مناطق، مخصوصاً در شهر لندن که ارتفاعات آن تا هفت متر بالا و پائین می‌شود، رودخانه‌ی تایمز جزر و مدی است.

بیشتر از 20 رودخانه‌ی کوچکتر به این رود می‌ریزند و 80 جزیره نیز در رودخانه تیمز وجود دارد. از آنجاییکه در این رودخانه هم آب شیرین و هم آب شور دارد، زیستگاه جانداران و گیاهان مختلفی است. همچنین این آبراه بزرگ، هزاران سال است که نیازهای زندگی انسان‌ها را برآورده می‌سازد. آب یکی از نیازهای اساسی بشر برای زندگی‌ست و بنابراین رودخانه تیمز انگلستان به یک منبع غذا و قدرت انسان‌های باستانی و مدرن تبدیل شده است.

رودخانه مِرزی The Mersey River

 رودخانه‌ی مرزی انگلستان بدلیل اینکه در شهر لیورپول دارای یک بندر است، از اهیمت بالایی نیز برخوردار می‌باشد. این رودخانه حدود 112 کیلومتر طول داشته و از شهرستان‌های مرزی‌ساید و چشایر عبور می‌کند.

حوزه رودخانه مرزی 4.680 کیلومتر مربع اندازه‌گیری شده و سه رودخانه‌ی کوچک دیگر به رود مرزی وارد می‌شوند: رودخانه گویت (Goyt)، اِترو(Etherow) و تیم (Tame). درواقع رودخانه مرزی از بعد از بهم پیوستن رودخانه‌های گویت و تیم، شروع می‌شود.

صدها سال است که این رودخانه بعنوان یک مرز بین شهرستان‌های چشایر و لانکاشر، محسوب می‌شود.

با اینکه رودخانه مرزی انگلستان دارای سابقه‌ی آلودگی و خسارت شدید به کیفیت آب خود است، با توجه به تلاش بسیار زیاد برای ترمیم کیفیت آب، درحال حاضر رودخانه مرزی دارای یکی از تمیزترین آب‌های انگلستان است. حتی زندگی دریایی در این رودخانه جریان داشته و تعداد بالای ماهی قزل‌آلای (سالمون) آن باعث شده هم افراد محلی این ناحیه و هم گردشگران جذب این رودخانه شوند.

رودخانه تاین The Tyne River

منبع اصلی رودخانه تاین انگلستان در منطقه آلستون مور (Alston Moor) واقع شده، ولی دهنه‌ی آن در شهر ساوث‌شیلدز (South Shields) قرار دارد. طول این رودخانه 100 کیلومتر و حوزه‌ی آن 2.145 کلیومتر مربع اندازه‌گیری شده است. رودخانه تاین از بهم پیوستن دو رود تاین شمالی و تاین جنوبی در نورثامبریا تشکیل شده است.

در سده 1200، این رودخانه مسیر اصلی انتقالات زغال‌سنگ محسوب شده و دقیقا در قلب معدن زغال‌سنگ در ناحیه شمال شرقی انگلستان قرار داشت. با وجود بالا و پائین‌های موجود در صنعت زغال‌سنگ، هنوز هم این رود نقش بزرگی را در واردات زغال‌سنگ بازی می‌کند.

رودخانه سِوِرن The Severn River

رودخانه سورن بزرگترین رودیست که از انگلستان گذر کرده و 354 کیلومتر طول دارد. حوزه‌ی رودخانه سورن مساحتی در حدود 11.420 کیلومتر مربع را پوشش می‌دهد. این رودخانه علاوه بر گذر از نواحی جنوب غربی و میدلند غربی انگلستان، تا کشور ولز نیز امتداد یافته است.

رودخانه سورن انگلیس از رودهای کوچک مقابل تغذیه می‌شود: ورن‌وی (Vyrnwy)، تِرن (Tern)، استور (Stour)، وارویک‌شایر آون (Warwickhshire Avon)، بریستول آون (Bristol Avon)، تِم (Teme) و وای (Wye).

رودخانه‌ی سورن به سمت کانال بریستول و سپس دریای سلتیک (سلتی) و اقیانوس اطلس جریان دارد.