موزه‌های انگلستان

در این مقاله به برترین گالری و موزه‌های انگلیس پرداخته می‌شود.

انگلستان یکی از باستانی‌ترین کشورهای جهان محسوب شده که دارای تاریخ غنی و پر پیچ و تابی است. قبایل مختلفی در جای‌جای کشور انگلستان سکونت داشتند و از خود بقایایی بجای گذاشتند. همین موضوع باعث بوجود آمدن موزه‌های بزرگ و متعدد در نقاط مختلف انگلیس، از جمله لندن و باث است. در سال 2011 حدود 1600 موزه در سرتاسر این کشور وجود داشت؛ بدیهی‌ست که تعداد موزه‌های انگلستان ممکن است افزایش یافته باشد.

اما بعضی از این موزه‌ها، تاریخ گسترده‌تری را پوشش داده و از امکانات بهتری نیز نسبت به دیگر موزه‌ها برخوردار هستند. در ادامه به ده موزه برتر انگلستان می‌پردازیم.

1 British Museum

موزه‌ی بریتانیا به تاریخ انسان‌ها، هنر و فرهنگ جهان اختصاص داده شده و در منطقه بلومزبری شهر لندن قرار دارد و یکی از معروفترین موزه‌های انگلستان است.. درحدود 8 هزار آیتم در این موزه وجود دارد که از نقاط مختلف جهان، برای نمایش تاریخ انسان‌ها از زمان پیدایش (بیش از دو میلیون سال پیش) تا به امروز، جمع‌آوری شده‌اند. موزه بریتانیا در سال 1753 با کلکسیون عظیمی از طرف سر هنس اسلون، دانشمند معروف آنگلو ایرلندی در محل فعلی موزه، بنا شد و درهای آن از سال 1759 برای عموم گشوده شد. موزه بریتانیا دارای94 گالری و 10 دپارتمان مختلف است؛ دپارتمان مصر و سودان باستان - دپارتمان یونان و رم - دپارتمان خاورمیانه - دپارتمان نقاشی و طراحی - دپارتمان بریتانیا و اروپای پیش از تاریخ - دپارتمان آسیا دپارتمان آفریقا، اقیانوسیه و امریکا دپارتمان سکه‌ها و مدال‌ها دپارتمان حفاظت از منابع طبیعی و تحقیقات علمی کتابخانه‌ و آرشیوها که امروزه خود بخش مستقلی است.

این موزه در سال 2016 دارای 6,420,395 بازدیدکننده بود که بصورت ملی و جهانی به ترتیب در رتبه اول و سوم قرار گرفت.

وبسایت موزه بریتانیا در لندن: http://www.britishmuseum.org

2 National Gallery

گالری ملی انگلستان که در سال 1824 تأسیس شد، در شهر وست‌مینیستر و در مرکز لندن قرار داشته و یک موزه‌ی هنری است. این موزه از کلکسیونی با 2300 نقاشی از اواسط قرن سیزدهم تا سال 1900 برخوردار می‌باشد. این نقاشی‌ها به آئین و رسومات اروپای غربی در این سالها مربوط می‌شود. درحال حاضر این موزه 361 روز از سال بصورت رایگان برای عموم باز است.

این موزه در سال 2016 دارای 6,262,839 بازدیدکننده بود که بصورت ملی و جهانی به ترتیب در رتبه دوم و پنجم قرار گرفت.

وبسایت گالری ملی لندن: http://www.nationalgallery.org.uk

3 V&A - Victoria and Albert Museum

موزه ویکتوریا و آلبرت (که آن را به اختصار V&A می‌نامند) بزرگترین موزه هنرهای تزئینی و طراحی در انگلیس و در جهان محسوب شده و بیش از 4.5 میلیون آیتم تاریخی و هنری را در 145 گالری مجزا در خود جای داده است. این موزه در سال 1852 تأسیس شده و نام خود را از ملکه ویکتوریا و پرنس آلبرت گرفت. آیتم‌های تاریخی موجود در موزه V&A، از 5000 سال گذشته تا امروز را پوشش داده و شامل فرهنگ‌های امریکای شمالی، آسیا، آفریقای شمای، جهان اسلام و غیره است. بازدید از این موزه برای عموم رایگان است.

موزه ویکتوریا و آلبرت در سال 2016 دارای 3,022,086 بازدیدکننده بود که بصورت ملی و جهانی به ترتیب در رتبه ششم و سیزدهم قرار گرفت.

وبسایت گالری ویکتوریا و آلبرت: http://www.vam.ac.uk

4 Churchill War Rooms

موزه چرچیل وار رومز یا اتاق‌های جنگی چرچیل، در لندن واقع شده و یکی از شعبات موزه ایمپریال وار (جنگ سلطنتی) است. این موزه از کابینه‌های اتاق جنگ زیرزمینی تشکیل شده در دوران جنگ جهانی دوم، توسط دولت وقت بعنوان مرکز اصلی فرماندهی جنگ استفاده می‌شد. موزه چرچیل نیز یک موزه بیوگرافی از زندگی دولتمرد بریتانیایی، یعنی وینستون چرچیل است. ایمپریال وار در سال 1984 توسط مارگارت تاچر، یکی از تحسین‌کنندگان چرچیل، افتتاح شد. حداقل هزینه ورودی برای بازدید از چرچیل وار رومز، 17.25 پوند است.

این موزه در سال 2011 دارای 364,583 نفر بازدیدکننده بود که سی و سومین موزه پر بازدید بریتانیا به شمار می‌رود.

وبسایت موزه اتاق‌های جنگی چرچیل: http://www.iwm.org.uk/visits/churchill-war-rooms

5 The Roman Baths

رومان باث یا مجموعه حمام‌های رومی که در شهر باث انگلستان واقع شده، یکی از بهترین مکان‌های تاریخی اروپای شمالی و یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری بریتانیا به شمار می‌‎رود. حمام‌های رومی، در زیر خیابان‌های مدرن شهر باث قرار دارند. این مجموعه شامل چهار ویژگی است؛ چشمه آب گرم مقدس، معبد رومی، حمام خانه رومی و موزه که اقلام باستانی یافت شده در حمام‌های رومی، در آنجا نگهداری می‌شوند. این موزه همچنین شامل کلکسیونی 12.000 عددی از سکه‌ی رومی است.

این حمام‌ها به تنهایی جاذب تعداد بسیار زیادی توریست از سراسر دنیا هستند و همراه با Grand Pump Room، سالانه بیش از یک میلیون گردشکر را به خود جذب می‌کنند. اما گردشگردان اجازه ندارند وارد آب این حمام‌های شوند. هرروزه حدود 1.170.000 لیتر آب گرم با دمای 46 درجه سانتی‌گراد در این مکان می‌جوشد.

وبسایت موزه حمام‌های رومی: https://www.romanbaths.co.uk

6 National Railway Museum

موزه ملی راه‌آهن انگلستان یک مکان بازدیدی خانوادگی جالب در شهر یورک است که توسط گروه علمی موزه ملی توسعه یافته و داستان سیر تغییرات راه‌آهن و تأثیر آن بر جامعه را از 300 سال گذشته بازگو می‌کند. این موزه که بخشی از موزه ملی علم و صنعت بریتانیا محسوب می‌شود، برنده جایزه‌های متعددی شده، از جمله برنده جایزه بهترین موزه اروپا در سال 2001. این موزه شامل یک کلکسیون ملی از حدود 280 قطار راه‌آهن و دیگر ماشین‌های نقلیه است. بخشی از کلکسیون مرتباً برای نمایش در نمایشگاه‌های دیگر راه‌آهن، منتقل می‌شوند.

تعداد بازدیدکنندگان موزه ملی راه‌آهن انگلستان در سال 2011 به 971,591 نفر می‌رسید که هفدهمین موزه پربازدید در بریتانیا به شمار می‌رفت.

وبسایت موزه ملی راه‌آهن: http://www.nrm.org.uk

8 Brunel's SS Great Britain

اس اس بریتانیای کبیر، یا کشتی بخار بریتانیای کبیر، در ابتدا یک کشتی بخار مسافربری بود و در حال حاضر بعنوان یک موزه از آن استفاده می‌شود. این کشتی - موزه که در شهر بریستول انگلستان قرار دارد، 98 متر طول دارد و در سال 1845 که ساخته شد، بزرگترین کشتی جهان به شمار می‌رفت. این کشتی تحمل وزن حدود هزار نفر، یعنی حدود 1200 تن بار را دارد که در ابتدا تحمل تنها یک سوم این وزن را داشت. عرض این کشتی به 15.4 متر و ارتفاع آن (از عرشه تا حمال کشتی) به 9.9 متر می‌رسد. نامگذاری این کشتی به برونل، به این دلیل بود که سازنده آن آیزامبارد کینگدام برونل نام داشت و بعنوان یک مهندس مکانیک و ساختمان انگلیسی، پل‌ها، خطوط راه‌آهن و کشتی‌های بخار بی‌نظیری را در زمان خود ساخت.

هزینه ورودی بازدید از کشتی بخار بریتانیای کبیر از 14 پوند شروع شده و شامل تورهای تفریحی با هزینه‌های متفاوت می‌شود.

وبسایت کشتی بخار بریتانیای کبیر: http://www.ssgreatbritain.org

9 Natural History Museum

موزه تاریخ طبیعی لندن در سال 1881 میلادی بعنوان قسمتی از موزه بریتانیا تأسیس شد، اما در سال 1963 از موزه بریتانیا جدا و تا سال 1992 با نام موزه بریتانیا (تاریخ طبیعی) شناخته می‌شد. این موزه یکی از سه نمایشگاه بزرگ در اگزیبیشن رود در بخش کنزینگتون جنوبی لندن است. موزه تاریخ طبیعی لندن متشکل از 80 میلیون نمونه از پنج بخش گیاه‌شناسی، حشره‌شناسی، کانی‌شناسی، دیرینه‌شناسی و جانورشناسی است. این موزه در زمینه تحقیقات درمورد طبقه‌بندی، هویت‌شناسی و حفظ منابع طبیعی، شهرت جهانی دارد. برخی از نمونه‌های طبیعی موجود در این نمایشگاه توسط چارلز داروین جمع‌آوری شده است.

این موزه در سال 2016 دارای 4,624,113 نفر بازدیدکننده بود که چهارمین موزه پربازدید انگلستان به شمار می‌رود.

وبسایت موزه تاریخ طبیعی لندن: http://www.nhm.ac.uk

10 The Mary Rose Museum, Portsmouth Historic Dockyard

موزه ماری رز پورت‌ماوث یک موزه تاریخی است که در کشتی‌سازی تاریخی پورت‌ماوث انگلستان واقع شده است. دلیل اصلی ساخت این موزه، کشتی جنگی مری رز و فعالیت‌های تاریخی که این کشتی در قرن شانزدهم در آنها حضور داشت، بود. موزه مری رز که در سال 1984 افتتاح شد، به نمایش قطعات ماشینی این کشتی و همچنین خود کشتی می‌پردازد. این موزه در سال 2009 برای سه سال بسته شد تا به تعمیر و نوسازی آن پرداخته شده و بازسازی نهایی آن در سال 2016 تکمیل شد.

وبسایت موزه مری رز: http://www.maryrose.org

از دیگر موزه‌های انگلیس می‌توان به موزه‌ و نمایشگاه‌های زیر اشاره کرد:

Wallace Collection

موزه والاس کالکشن - لندن

Portsmouth Historic Dockyard

کشتی‌سازی تاریخی پورت‌ماوث پورت‌ماوث

National Coal Mining Museum for England

موزه ملی معدن زغال سنگ انگلستان - اورتون

Tate Modern

موزه تیت مدرن - لندن

Science Museum

موزه علم لندن

National Portrait Gallery

گالری ملی پورتره - لندن

Ashmolean Museum

موزه اشمولین آکسفورد

Museum of Liverpool

موزه لیورپول لیورپول

Birmingham Museum and Art Gallery

موزه و گالری هنر بیرمنگام بیرمنگام

Bank of England Museum

موزه بانک انگلستان - لندن