سفیر انگلستان در ترکیه می‌گوید گروه گولن را تشکیلاتی تروریستی نمی دانیم

تاریخ ثبت خبر :7/26/2017

ریچارد مور در مصاحبه با شبکه سی.ان.ان ترک افزود: «می دانم که گروه گولن در پشت کودتای سال گذشته ترکیه بوده ولی این گروه، یک تشکیلات تروریستی نیست.»

وزیر امور خارجه انگلیس بیان کرد: «نمی خواهم در این خصوص مجادله کنم و اثر انگشت گولن را در کودتای سال گذشته ترکیه می بینم ولی گروه منتسب به او را تروریستی نمی دانم چون که یک فرایند و اراده خاصی برای ارتباط دادن تروریسم به این گروه وجود دارد.»

وی ادامه داد: «این امر مساله مهمی نیست و ما خوب می دانیم که در پشت این کودتا فتح الله گولن و گروه منسوب به او وجود داشت.»

مور اضافه کرد: «سال گذشته نیز در همین ایام گفتم که درست است که سندی برای دست داشتن گولن در کودتا وجود ندارد ولی شواهدی دال بر نقش او در کودتای نافرجام دیده می شود و امسال این امر را با قاطعیت بیشتری اعلام می کنم.»

ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به 'فتو' و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای(25 تیرماه سال 1395) را سازماندهی کرده است.

دولت ترکیه بارها از دولت سابق و فعلی آمریکا خواسته است تا فتح الله گولن روحانی ناراضی ساکن پنسیلوانیا و متهم ردیف اول کودتای 15 جولای 2016 را دستگیر کرده و به ترکیه مسترد کند.

دولت ترکیه گروه گولن(فتو) را گروهی تروریستی اعلام کرده و خواهان استرداد او از آمریکا شده است ولی دولت آمریکا با رد درخواست ترکیه، اعلام کرده است که اسناد ترکیه در خصوص تروریستی بودن شخص و گروه گولن و نقش او در کودتای سال گذشته ترکیه متقن نیست.

فتح الله گولن از سوی دولت ترکیه متهم اصلی کودتای نافرجام 25 تیرماه سال گذشته اعلام شده و اعاده او که بیش از 15 سال است در ایالت پنسیلوانیای آمریکا ساکن است، جزو خواسته های دولت اردوغان از دولت اوباما بود که با مخالفت دولت قبلی آمریکا مواجه شده و موجب تیره شدن روابط دو کشور شد.

مقامات ترکیه در دیدار با همتایان خود، دولت جدید آمریکا را نیز تا کنون نتوانسته اند نسبت به اعاده و تحویل فتح الله گولن متقاعد کنند.

در کودتای 15 جولای سال 2016 (25 تیرماه 1395) ترکیه 249 نفر کشته و 2 هزار و 193 نفر نیز زخمی شدند.

محاکمه عوامل کودتای نافرجام 15 جولای ترکیه با کیفرخواست 2581 صفحه ای تنظیم شده در مرکز ستاد کل ارتش ترکیه علیه 221 متهم در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.