تقسیمات کشوری انگلستان


کشور انگلستان با مساحت وسیع خود (بیش از 130هزار متر مربع)، در قسمت جنوبی جزیره بریتانیای کبیر قرار گرفته و با کشورهای اسکاتلمد و ولز هم مرز میباشد. ناحیه‌های انگلستان (استان‌ها)، بخشی از بالاترین لایه‌های تقسیماتی کشور انگلستان است که برای مقاصد آماری توسط دولت مرکزی به وجود آمده‌است. در سال ۱۹۹۸ مجامع ناحیه‌ای بر اساس ۹ ناحیه تشکیل شد. اختیارات این مجامع محدود است و در بسیاری از امور حق انتخاب ندارند. هرکدام از ناحیه‌های انگلیس دارای یک دفتر دولتی است که مسئولیت‌هایی در قبال صنعت، آموزش، کشاورزی، حمل و نقل، استخدام و محیط زیست دارد. از سال ۱۹۹۹ این ۹ منطقه به عنوان حوزه‌هایی از پارلمان اروپا به رسمیت شناخته شدند.


تقسیمات ناحیه‌ای انگلستان
نام ناحیه مرکز مساحت (km²) جمعیت تراکم جمعیت (در هر km²)
شمال شرقی انگلستان نیوکاسل ۸,۵۹۲ ۲,۵۹۷,۰۰۰ ۳۰۲,۳
شمال غربی انگلستان سنت هلنز ۱۴,۱۶۵ ۷,۰۵۲,۰۰۰ ۴۹۷,۸
میدلند غربی بیرمنگام ۱۳,۰۰۴ ۵,۶۰۲,۰۰۰ ۴۳۰,۸
میدلند شرقی ملتون ماوبری ۱۵,۶۲۷ ۴,۱۷۲,۱۷۹ ۲۶۷
لندن بزرگ سیتی لندن ۱,۵۷۲ ۸,۱۷۴,۰۰۰ ۵,۱۹۹,۷
شرق انگلستان فلمپتون ۱۹,۱۲۰ ۵,۸۴۷,۰۰۰ ۳۰۵,۸
جنوب شرقی انگلستان گیلدفورد ۱۹,۰۹۶ ۸,۶۳۵,۰۰۰ ۴۵۲,۲
جنوب غربی انگلستان بریستول ۲۳,۸۲۹ ۵,۲۸۹,۰۰۰ ۲۲۲
یورکشایر و هامبر ویکفیلد ۱۵,۴۲۰ ۵,۱۴۲,۴۰۰ ۳۳۳,۵

علاوه بر تقسیمات منطقه‌ای انگلستان، تمام مناطق (به انضمام لندن بزرگ و جزایر سیلی) همچنین به ۴۸ شهرستان تشریفاتی تقسیم می‌شوند که با نام شهرستان‌های جغرافیایی شناخته می‌شوند. اغلب این شهرستان‌های تشریفاتی با شهرستان‌های اصلی مطابقت دارند، اما در بعضی موارد مرزهای متفاوتی دارند. این 48 شهرستان عبارتند از:

بدفوردشایر، برکشایر، بریستول، باکینگهام‌شایر، کمبریج‌شایر، چشایر، کورن‌وال، کامبریا، دربی‌شایر، دوون، دورست، کانتی دورهام، ریدینگ شرقی یورکشایر، ساسکس شرقی، اسکس، گلاسترشایر، لندن بزرگ، منچستر بزرگ، همپشایر، هرفوردشایر، هرتفوردشایر، جزیره وایت، کنت، لانکاشایر، لسترشایر، لینکولن‌شایر، سیتی لندن، مرزیساید، نورفک، نورث‌همپتون‌شایر، نورث‌آمبرلند، یورک‌شایر شمالی، ناتینگهام‌شایر، آکسفوردشایر، روتلند، شروپ‌شایر، سامرست، یورک‌شایر جنوبی، استافوردشایر، سافک، ساری، تاین و ور، وارویک‌شایر، میدلندز غربی، ساسکس غربی، یورکشایر غربی، ویلتشایر، ووسترشایر