اقامت گرجستان از طریق ثبت شرکت

یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری در گرجستان ، ثبت شرکت می باشد. گرجستان در آخرین رده بندی سهولت در کسب و کار در سال 2018 رتبه 9 را بین 183 کشور دنیا به خود اختصاص داده است. در گرجستان خدمات ارزان و سریع بوده و در حال حاضر این امکان وجود دارد که شرکت های خارجی حساب های دارای سوددهی افتتاح نمایند و سرمایه گذاران از عوارض واردات و مالیات های گمرکی معاف باشند.

لازم به ذکر است که ثبت شرکت در گرجستان با مالکیت 100% و بدون نیاز به فرد بومی(گرجی) می باشد.

انواع شرکتها در گرجستان

ثبت شرکت در گرجستان به صورتهای متفاوتی امکانبذیر است:

1.      شرکت سهامی خاص  (Joint stock company)(JSC):

نوعی شرکت بازرگانی است که سرمایه آن به سهام مساوی تقسیم شده است و مسولیت هریک از شرکا به مبلغ سهام مربوط می شود قروض شرکت ربطی به شرکا ندارد.


2.      شرکت تعاونی (CO) (Cooperative):

 نوعی شرکت است که برای انجام فعالیت واحد و بدست آوردن سود تشکیل شده است. قروض شرکت به کل سرمایه شرکت محدود می شود.


3.      شرکت هلدینگ بین المللی (International Holding) :

نوعی سازمان قانونی است که به عنوان شرکت سرمایه گذاری قلمداد می شود. سرمایه شرکا به سهام تقسیم شده و مسولیت هریک از اعضا به مبلغ سهام بستگی دارد.


4.      شرکت کار آفرینی فردی (IE) (Individual Entrepreneur):

شخصیتی است که تمام کارهای مرتبط به کارآفرینی را با سرمایه خود انجام می دهد و تمام قروض حاصل شده به خود فرد مربوط می شود.


5.      شرکت مشارکتی کسب و کار (BP)(Business Partner) :

شرکت تجاری بین دو یا چند نفر تشکیل می شود که هریک سرمایه ای را برای شرکت واگذار می کنند. و ضرر و سود را بین خود تقسیم می نمایند.


6.      شرکت با مشارکت محدود (LP) (Limited Partnership):

شرکتی است که چندین نفر فعالیت کارآفرینی را مختص شرکت انجام می دهند و در برابر قروض مسئولیتی را بر عهده ندارند.


7.      شرکت با مسئولیت محدود (LLC) (Limited Liability Company):

یک نهاد بازرگانی قانونی است که تعهدات آن به بستانکارانش محدود به دارایی موجود می باشد. این شرکت می تواند توسط یک شخص تاسیس گردد و یا دارای شریک باشد. این نوع ثبت شرکت در گرجستان عمومیت بیشتری دارد. مدرک ثبت شرکت با مسئولیت محدود در گرجستان به صورت General Trading می باشد و این به این معنی است که شما با داشتن یک پروانه کسب قادر به راه اندازی کلیه مشاغل خواهید بود به غیر از تجارتهای مربوط به دارو که نیازمند مجوز جداگانه ای از وزارت بهداشت گرجستان است.


بهترین نوع شرکت در گرجستان

متداول ترین نوع ثبت شرکت در گرجستان، شرکت با مسئولیت محدود (LLC) می باشد که تجارت و مشاغل زیادی را پوشش می دهد. با ثبت شرکت با مسولیت محدود درگرجستان پروانه ای برای شما صادر می شود که برای انجام فعالیت ، شخص می تواند هر شغلی را انتخاب کند غیر از مشاغل مربوط به تولید و توزیع دارو. مدرک ثبت شرکت با مسئولیت محدود در گرجستان به صورت General Trading می باشد. این شرکت یک نهاد بازرگانی قانونی است که تعهدات آن به بستانکارانش محدود به دارایی موجود می باشد. این شرکت می تواند توسط یک شخص تاسیس گردد و یا دارای شریک باشد.


مراحل ثبت شرکت در گرجستان

مراحل ثبت شرکت در گرجستان ساده و بدون پیچیدگی انجام می شود. با دانستن اندکی زبان انگلیسی می توانید کلیه مراحل ثبت شرکت را خودتان انجام دهید. اما اگر می خواهید کمتر به مشکلات حقوقی برخورد پیدا کنید و یا کارتان آسوده تر انجام شود، با پرداخت مبلغی به یک وکیل یا کارگزار به کارتان تسریع بخشید. اما اگر تصمیم دارید تمامی پروسه ی ثبت شرکت را خودتان انجام دهید، می بایست مراحل زیر را طی کنید:

·         ترجمه و تایید گذرنامه و مدارک در سفارت یا دفترخانه

·         نوشتن طرح توجیهی و بیزنس پلن شرکت

·         تنظیم و ترجمه اساسنامه و تعیین موضوع فعالیت و نام شرکت

·         ارائه آدرس پستی معتبر که ملک می تواند اجاره و یا خریداری شده باشد.

·         افتتاح حساب بانکی بین المللی شرکتی

·         افتتاح حساب بانکی شخصی

·         دریافت کد اقتصادی از اداره مالیات شرکتها

·         اخذ اقامت گرجستان از طریق اقدام برای ثبت شرکت

·         استخدام پرسنل

·         پرداخت بیمه و مالیات برای پرسنل مربوطه

·         پرداخت بیمه و مالیاتهای مرتبط با فعالیتهای شرکت

·         طراحی لوگو و تهیه مهر شرکت

در نظر داشته باشید که برای ثبت شرکت در گرجستان ، خودتان به تنهایی می توانید صاحب کل سهام شرکت باشید ولی اگر قصد دارید سهام دار دیگری را اضافه کنید و خواهان اخذ اقامت گرجستان هستید به این نکته توجه نمایید که سهام متقاضی نباید کمتر از 25% باشد.


هزینه ثبت شرکت در گرجستان

هزینه های کلی و قانونی یک ثبت شرکت در گرجستان از نوع مسئولیت محدود به شرح زیر است :

·         ترجمه پاسپورت متقاضی ثبت شرکت به زبان گرجی همراه با تایید دفترخانه رسمی : بین 10 تا 20 لاری که بستگی به دستمزد مترجم رسمی محضر دارد.

·         هزینه دولتی ثبت شرکت از نوع مسئولیت محدود : 111 لاری که با ترجمه انگلیسی مبلغ 20 لاری به آن اضافه خواهد شد.

·         هزینه خرید یک آدرس قانونی جهت ثبت شرکت : بین 20 تا 100 لاری که بستگی به صاحب ملک دارد. متاسفانه در کشور گرجستان اغلب واحدهای اداری و تجاری از ارائه آدرس جهت ثبت شرکت برای اتباع خارجی شانه خالی می کنند و به این دلیل بایستی یک آدرس آزاد و مغایر با آدرس دقیق شرکت خودتان خریداری کنید.


اخذ اقامت گرجستان از طریق ثبت شرکت

به طور کلی اخذ اقامت گرجستان از طریق ثبت شرکت پروسه ای بین 2 تا 3 ماه زمان می برد که ممکن است کمی برای متقاضیان طولانی باشد. ولی توجه داشته باشید که برای مهاجرت به گرجستان در نهایت به اقامت دائم نیاز دارید و تمدید متوالی کارت اقامت موقت شما از این روش برای مدت 6 سال ، منجر به اخذ اقامت دائم گرجستان می شود.

در ابتدا که شرکت شما تازه تاسیس است معمولا به شما کارت اقامت 6 ماهه و یا 1 ساله داده می شود. در صورت تداوم فعالیت های شرکت و پرداخت به موقع مالیات ها ، اقامت شما ممکن است به سه سال تمدید شود و یا به صورت مستقیم 5 ساله صادر شود.

تمکین مالی یکی دیگر از مهمترین مدارک اخذ اقامت گرجستان از طریق ثبت شرکت می باشد. به این معنی که شما با گذاشتن حداقل 3800 لاری در حساب بانکی شخصی خودتان در گرجستان و ارائه معرفی نامه از طرف بانک ، این کار را انجام خواهید داد.


اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید