اتاق بازرگانی ایران و آلمان

از حدود ۷۰ سال پیش تا کنون اتاق بازرگانی ایران و آلمان در هامبورگ با ارائه خدمات گسترده و متنوع از قبیل برقراری، تحکیم و گسترش روابط تجاری، برگزاری سمینارهای فرهنگی‌ و آموزشی‌ همواره پایگاهی فعال و مطمئن برای اعضا ی ایرانی‌ و آلمانی‌ خود بوده است.

 اتاق بازرگانی ایران و آلمان در هامبورگ خرسند است که خدمات جدید خود در بخش آموزشی را که با همکاری "دفتر خدمات آموزشی تا پ" در برلین ارائه خواهد شد، به اطلاع اعضای محترم در ایران برساند. اعضای محترم این اتاق (دندانپزشکان، مدیران و مسئولین و کارگزاران شهرداریها، مسئولین و متخصصین مالیات و بودجه مجریان، مشاورین  مهندسین ناظرین ، مسئولین و متخصصین بودجه و حسابداری و حسابرسی کارگاهها؛ مدیران بانکها و شرکتهای تجاری) میتوانند در دو ره‌ ها‌ی تخصصی و فوق تخصصی که در محل موسسه آموزش عالی‌ و فوق تخصصی برلین با چهل سال سابقه‌ تدریس برگزار میگردد، شرکت نمایند. مجموعه خدماتی که در هر دو ره‌ ارائه میگردد به شرح زیر می‌باشد /
- بلیت پرواز رفت و بازگشت 
- بیمهٔ‌ مسافرتی‌ / حوادث
- ارسال دعوت نامه و حمایت در اخذ روادید
- اقامت در اتاق ها‌ی دو تخته در هتل **** با صبحانه (در صورت درخواست اتاق یک تخته، قیمت تغییر خواهد کرد)
- کلیه هزینه ها‌ی مربوط به دو ره‌ تخصصی و فوق تخصصی
- راهنمای محلی، مترجم، سرویس رفت و برگشت
در پایان هر دو ره‌ موسسه آموزش عالی‌ و فوق تخصصی برلین به هر شرکت کننده گواهی معتبر به زبان آلمانی‌ مبنی بر گذراندن دو ره‌ ها‌ی تخصصی و فوق تخصصی اعطا مینماید.
  
اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان در تهران

اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان در سال 1975 با هدف خدمت گذاری به اقتصاد دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال آلمان در تهران تأسیس شد. 
اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان در سال 1975 با در اختیار داشتن 100 شرکت عضو در تهران تأسیس شد و این در حالی است که تعداد اعضا امروز به بیش از هزار و 850 عضو حقیقی و حقوقی رسیده است. شایان ذکر است که اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان یکی از پنج اتاق بازرگانی خارجی بزرگ آلمان به شمار می‌رود. 
روابط دو کشور به سال 1602 میلادی، یعنی زمانی که پادشاه وقت آلمان رودلف دوم، نخستین پیک کشورش را به کاخ ایران اعزام کرد، باز می‌گردد. در سال 1857 میلادی، اولین قرارداد دوستی، تجاری و کشتیرانی بین ایران و پروس منعقد شد. بین سال های 1928 تا 1941 متخصصین و تجار آلمانی بی‌شماری در ایران زندگی می‌کردند و باعث شهرت صنعت آلمان در ایران شدند. شایان ذکر است دو کشور قراردادهای دوجانبه بسیاری منعقد کردند. همکاری موفقیت‌آمیز دو کشور حتی در دشوارترین شرایط نیز همواره ادامه داشته است. اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان در نظر دارد بر پایه موفقیت‌های حاصله، با کمک و همیاری نهادهای مهم ایرانی و آلمانی، در تقویت و بهبود بیش از پیش روابط اقتصادی به ویژه در همکاری‌های بین شرکت‌های ایرانی و آلمانی در راستای تولید تحت لیسانس و سرمایه گذاری‌های مشترک همکاری نماید. اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان در زمینه ایجاد همکاری‌های موفقیت‌آمیز بین دو کشور و برقراری روابط تجاری گسترده، سهم به سزایی داشته ‌است. 
همچنین در هر سال به 22 هزار مورد درخواست تجاری پاسخ‌های مناسب ارایه می‌کند. این امر مبین نیاز فراوان شرکت‌ها به کسب اطلاعات اقتصادی است. این اتاق به انواع پرسش‌های مراجعه کنندگان در مورد  مسائل تجاری پاسخ داده و آنها را راهنمایی می‌کند. 
از جمله: 
• راهنمایی در مورد یافتن شرکای تجاری در آلمان و ایران 
• راهنمایی در مورد بهترین و مناسب‌ترین نمایشگاه‌های ایران و آلمان 
برای عرضه محصولات 
• راهنمایی در مراجع ذیصلاح در صورت به وجود آمدن مشکلاتی با یکی از شرکای تجاری ایران و آلمان 
• اطلاعاتی در مورد گمرک و مجوز ورود اجناس به هر دو کشور و بسیاری موارد دیگر که با مراجعه به دفتر اتاق بازرگانی و یا مکاتبه با آن می‌توان از آنها بهره مند شد. 
اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان خدمات متنوع فراوانی به اعضا و غیر عضو ارایه می‌دهد. فهرست خدمات در این اتاق موجود است. 
نشانی: 
خیابان آفریقا، نرسیده به چهارراه جهان‌کودک، کوچه ناوک، پلاک 16، طبقه اول 
صندوق پستی: 6118-15875 
تلفن:  81331000 
مستقیم: 81331204 رها رامین‌فر- نماینده مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی کلن 
فکس: 88794401 
پست الکترونیکی:  [email protected]