مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

وب سایت مهاجرت ایرانی به هیچ عنوان قصد تشویق بازدیدکنندگان برای اخذ پناهندگی آلمان یا کشورهای دیگر را ندارد.پناهندگی در هر کشوری پیچیدگی های فراوانی داشته و مشکلات بسیار زیادی را ازجمله مشکلات روحی ، مشکلات اجتماعی و... برای خود فرد ایجاد می نماید. بنابراین به ایرانیان عزیز توصیه میکنیم به هیچ وجه پناهندگی را به عنوان یک گذینه برای مهاجرت در نظر نگیرند و درصورتی که قصد مهاجرت دارند روش های دیگری را برای این منظور انتخاب نمایند. تنها هدف ما از ایجاد این صفحه بازگو کردن قوانین بین المللی و قوانین کشورها در مورد پناهندگی و پناهجویان است.تعداد درخواست‌های پناهندگی در آلمان در سال‌های اخیر به طور بی‌سابقه‌ای افزایش داشته است. اما زندگی یک پناهجو پس از ورود به خاک آلمان چه شکلی دارد و او چه مراحلی را تا زمان قبول یا رد درخواست‌ خود پشت سر می‌گذارد؟

طبق قانون، پناهجویان باید به نسبت جمعیت ۱۶ ایالت آلمان میان آن‌ها تقسیم شوند. چنانچه شمار ساکنان یک ایالت بیشتر باشد، باید به همان نسبت نیز تعداد بیشتری پناهجو بپذیرد. در برخی موارد نیز تقسیم پناهجویان به ظرفیت اقامتگاه‌ها و کشور زادگاه آنان بستگی دارد.
متقاضیان دریافت پناهندگی آلمان، باید ابتدا یا در اداره کنترل مرزی، اداره پلیس یا یک اداره مربوطه دیگر درخواست پناهندگی خود را ثبت کند. شخص متقاضی پناهندگی سپس به یکی از اقامتگاه‌های موقت پناهندگان منتقل می‌شود. در آنجا تصمیم گرفته خواهد شد که وی به کدام ایالت و شهر فرستاده شود.
این پروسه شامل 2 مرحله می باشد :
مرحله اول
اقامتگاه‌های موقت غالبا ساختمان‌هایی بزرگ و دارای حفاظ هستند که دارای ایستگاه پلیس، پزشک، سالن غذاخوری و سالن‌های خواب باظرفیت بسیار زیاد می‌باشند. هر پناهجو حدود ۶ و نیم متر مربع فضای شخصی در این اقامتگاه‌ها در اختیار خواهد داشت.
در این اقامتگاه‌ها اطلاعات شخصی اولیه در مورد پناهجو جمع‌آوری شده و عکس و اثرانگشت وی نیز در سیستم ثبت می گردد. سپس اثرانگشت به سازمان فدرال جنایی آلمان فرستاده شده تا مشخص گردد آیا پناهجو در کشور اروپایی دیگری نیز تقاضای پناهندگی داده است یا خیر.

در این اقامتگاه‌ها کارکنان اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان، از متقاضیان پناهندگی دلیل خروج آنان از کشور زادگاه‌شان را سوال کرده و چنانچه پناهجو قادر به تکلم به زبان آلمانی نباشد ، مترجمی جهت ترجمه گفته‌ها حضور می‌یابد. پروتکل این پرسش و پاسخ در نهایت آماده شده و طبق آن تصمیم گرفته می‌شود که آیا برای شخص متقاضی پرونده پناهندگی باز شود یا خیر.

مرحله دوم
ایستگاه دوم برای کسانی که درخواست پناهندگی‌‌شان پذیرفته و پرونده‌ای برایشان باز شده است، بستگی به یک سیستم کامپیوتری دارد که تعیین می‌کند پناهجو به کدام ایالت آلمان فرستاده شود. متقاضی پناهندگی سپس در شهری که سیستم آن را تعیین کرده، در یک اقامتگاه گروهی اسکان داده می‌شود. بسیاری از متقاضیان خواستار اسکان در شهر یا ایالتی هستند که در آن خویشاوند یا دوستی دارند.در این موارد تنها به درخواست متقاضیان زیر سن قانونی یا کسانی که همسرشان در آن ایالت سکونت دارد، پاسخ مثبت داده خواهد شد.
از ابتدای سال جاری میلادی پناهجویان اجازه سفر در سراسر آلمان را دریافت کرده‌اند. تا پیش از آن این افراد تنها می‌توانستند در محدوده محل استقرار خودشان تردد داشته باشند.
در این مرحله شخص متقاضی پناهندگی اجازه کار نیز دارد، اما با این حال شانس پیدا کردن کار بسیار پایین است. افراد بیکارماهانه ۳۵۲ یورو دریافت می‌کنند که این مبلغ حداکثر برای ۱۵ ماه پرداخت می‌شود. هزینه محل‌ سکونت و گرمایش آن نیز از سوی نهادهای ایالتی پرداخت می‌شوند.

در این میان کمک‌های مالی دیگری نیز ممکن است در اختیار پناهجو قرار گیرد که تأمین‌کننده این هزینه‌ها نه دولت ایالتی که دولت فدرال آلمان است.

طولانی شدن زمان رسیدگی به درخواست‌ پناهدگی
رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی در اصل نباید بیش از سه ماه به طول انجامد اما معمولا بیش از زمان یاد شده طول می‌کشد و گاهی حتی به یک سال یا بیشتر نیز کشیده می‌شود. افزایش شمار درخواست‌های پناهندگی‌ در آلمان در سال‌های اخیر به گفته مسئولان، یکی از دلایل اصلی طولانی شدن زمان رسیدگی به درخواست‌هاست.
پاسخ نهایی در مورد پذیرش یا عدم پذیرش درخواست پناهندگی همواره به صورت کتبی در اختیار فرد پناهجو قرار می‌گیرد. پس از گذشت این مدت دوباره پرونده بررسی خواهد شد.


 ......
  در المان از خط خودمون که در ایران استفاده میکردیم نمیتوان استفاده کرد؟؟؟  
 milad
  سلام میلاد هستم ۲۰ ساله آرایشگرم میخواستم بپرسم اگه ب آلمان پناهنده شم تا زمانی ک بهم اقامت بدن میشه با اون ۳۰۰ یورو زندگی کرد؟؟ و اینکه تا کی این پولو میدن؟؟ و بعد گرفتن اقامت میتونم اونجا مغازه آرایشگری تاسیس کنم یا ن ؟؟  
 سانی
  سلام درود بر شما و مطالب مفیدتون.من و دوست دخترم میخایم از ایران بریم و در آلمان پناهندگی بگیریم کیس مناسبی هم داریم.میخاستم بدونم برای خروج یک بچه ۵ ساله همراه مادرش که هردو گذر نامه هم دارن ایا در فرودگاه رضایت نامه شوهر برای زن یا پدر برای بچه میخان یا نه.؟بعد میخاستم بدنم تو المان که گیر نمیدنم ما زنو شوهر نیستیم؟مرسی اگه جوابمو بدین  
 پیمان
  سلام دوست عزیز من تصمیم جدی برای پناهندگی دارم وفقط هم ب المان قصد رفتن دارم آیا ب همین راحتی ک توضیح دادین میشه اقامت گرفت و اگر کار فنی بلد باشی اونجا میتونی مشغول ب کار بشی تشکر  
 Mohammadmoradi
  شما باید مدرکه فنی حرفه ایه حرفه ای ک بلدی رو داشته باشی ..اول درجه دو رو باید دوره ی شیش ماهه بگیری بعد درجه یک رو تو دوره ی هشت ماهه... اینجوری راحت میتونی اقامتو اوکی کنی اگه زبان انگلیسی یا المانی هم بلد باشی ک خیلی عالی تره  
 محمد
  سلام ایا با ویزای توریستی میشه بری المان و درخواست پناهندگی بدی؟ از زمانی که درخواست پناهندگی میدی تا زمانی که جواب نهایی بیا میشه رفت توی یه تیم فوتبالی بازی کرد؟  
 صدف
  سلام...میخواستم ببینم من و دوستم که باهم در سن 20 سالگی از ایران میرویم ایا بازهم جدایمان میکننند؟در اقامتگاه پناهندگی و شهرها؟بعد از گذشت 6 ماه میتوانم به شهر عمه ی خودم برم؟راستش من دخترعمه ام المانی هست اون میتونه کمکمون کنه؟  
 ابراهیم
  من قصد پناهندگی دارم به نظرتون بهترین کیس پناهندگی چی هست .  
 هدیه اسدی
  با سلام در رابطه با امنیت این راه میتونی توضیح بدید که میشه من و همسرم هر دو با هم بریم و با ما درست رفتار میشه یا نه؟چه خطراتی سر راه هست؟این حقوق تا چه زمانی داده میشه؟  
 علی
  با سلام میخواستم بدونم چه مقدار پول برای اقامت کشور آلمان میخواهد با تشکر  
 مریم مقدم
  سلام وقت بخیر ببخشید من دختر 13 ساله دارم میخوام برای پناهندگی اقدام کنم اگر دخترم رو نتونم همراهم ببرم چه مدت بعد برای آوردنش میتوانم اقدام کنم ممنون  
 علیرضا
  سلام بنده 18 سال دارم ودیپلم هستم میخاستم به آلمان پناهنده شم حالا موندم بابد از کجا شروع کنم؟ممنون میشم جواب بدین  
 امیر
  سلام و خسته نباشی ببخشید من و خانمم داریم به صورت پناهندگی وارد المان میشیم و من 27 و خانمم 20 سالشه کیس مورد نظر رو هم داریم میخواستم بدونم برای پناهندگی برای من و خانمم خانه جدا گانه میدن یا در سالن میزارن مارو؟ و یک توضیحی درمورد این حقوق که تقریبا 300 یورو هست برای دو نفر است یا نفری 300 یورو متشکر ار راهنماییتون  
 مصطفی
  سلام دوست عزيز. بله به شما جای خاب جداگانه داده میشود.مثل يه سویت یک خابه جمع جور تو ایران.بله کمکی که میشود برای هر فردی جداگانه هست.  
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید