مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگیوب سایت مهاجرت ایرانی به هیچ عنوان قصد تشویق بازدیدکنندگان برای اخذ پناهندگی آلمان یا کشورهای دیگر را ندارد.پناهندگی در هر کشوری پیچیدگی های فراوانی داشته و مشکلات بسیار زیادی را ازجمله مشکلات روحی ، مشکلات اجتماعی و... برای خود فرد ایجاد می نماید. بنابراین به ایرانیان عزیز توصیه میکنیم به هیچ وجه پناهندگی را به عنوان یک گذینه برای مهاجرت در نظر نگیرند و درصورتی که قصد مهاجرت دارند روش های دیگری را برای این منظور انتخاب نمایند. تنها هدف ما از ایجاد این صفحه بازگو کردن قوانین بین المللی و قوانین کشورها در مورد پناهندگی و پناهجویان است.تعداد درخواست‌های پناهندگی در آلمان در سال‌های اخیر به طور بی‌سابقه‌ای افزایش داشته است. اما زندگی یک پناهجو پس از ورود به خاک آلمان چه شکلی دارد و او چه مراحلی را تا زمان قبول یا رد درخواست‌ خود پشت سر می‌گذارد؟

طبق قانون، پناهجویان باید به نسبت جمعیت ۱۶ ایالت آلمان میان آن‌ها تقسیم شوند. چنانچه شمار ساکنان یک ایالت بیشتر باشد، باید به همان نسبت نیز تعداد بیشتری پناهجو بپذیرد. در برخی موارد نیز تقسیم پناهجویان به ظرفیت اقامتگاه‌ها و کشور زادگاه آنان بستگی دارد.
متقاضیان دریافت پناهندگی آلمان، باید ابتدا یا در اداره کنترل مرزی، اداره پلیس یا یک اداره مربوطه دیگر درخواست پناهندگی خود را ثبت کند. شخص متقاضی پناهندگی سپس به یکی از اقامتگاه‌های موقت پناهندگان منتقل می‌شود. در آنجا تصمیم گرفته خواهد شد که وی به کدام ایالت و شهر فرستاده شود.
این پروسه شامل 2 مرحله می باشد :
مرحله اول
اقامتگاه‌های موقت غالبا ساختمان‌هایی بزرگ و دارای حفاظ هستند که دارای ایستگاه پلیس، پزشک، سالن غذاخوری و سالن‌های خواب باظرفیت بسیار زیاد می‌باشند. هر پناهجو حدود ۶ و نیم متر مربع فضای شخصی در این اقامتگاه‌ها در اختیار خواهد داشت.
در این اقامتگاه‌ها اطلاعات شخصی اولیه در مورد پناهجو جمع‌آوری شده و عکس و اثرانگشت وی نیز در سیستم ثبت می گردد. سپس اثرانگشت به سازمان فدرال جنایی آلمان فرستاده شده تا مشخص گردد آیا پناهجو در کشور اروپایی دیگری نیز تقاضای پناهندگی داده است یا خیر.

در این اقامتگاه‌ها کارکنان اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان، از متقاضیان پناهندگی دلیل خروج آنان از کشور زادگاه‌شان را سوال کرده و چنانچه پناهجو قادر به تکلم به زبان آلمانی نباشد ، مترجمی جهت ترجمه گفته‌ها حضور می‌یابد. پروتکل این پرسش و پاسخ در نهایت آماده شده و طبق آن تصمیم گرفته می‌شود که آیا برای شخص متقاضی پرونده پناهندگی باز شود یا خیر.

مرحله دوم
ایستگاه دوم برای کسانی که درخواست پناهندگی‌‌شان پذیرفته و پرونده‌ای برایشان باز شده است، بستگی به یک سیستم کامپیوتری دارد که تعیین می‌کند پناهجو به کدام ایالت آلمان فرستاده شود. متقاضی پناهندگی سپس در شهری که سیستم آن را تعیین کرده، در یک اقامتگاه گروهی اسکان داده می‌شود. بسیاری از متقاضیان خواستار اسکان در شهر یا ایالتی هستند که در آن خویشاوند یا دوستی دارند.در این موارد تنها به درخواست متقاضیان زیر سن قانونی یا کسانی که همسرشان در آن ایالت سکونت دارد، پاسخ مثبت داده خواهد شد.
از ابتدای سال جاری میلادی پناهجویان اجازه سفر در سراسر آلمان را دریافت کرده‌اند. تا پیش از آن این افراد تنها می‌توانستند در محدوده محل استقرار خودشان تردد داشته باشند.
در این مرحله شخص متقاضی پناهندگی اجازه کار نیز دارد، اما با این حال شانس پیدا کردن کار بسیار پایین است. افراد بیکارماهانه ۳۵۲ یورو دریافت می‌کنند که این مبلغ حداکثر برای ۱۵ ماه پرداخت می‌شود. هزینه محل‌ سکونت و گرمایش آن نیز از سوی نهادهای ایالتی پرداخت می‌شوند.

در این میان کمک‌های مالی دیگری نیز ممکن است در اختیار پناهجو قرار گیرد که تأمین‌کننده این هزینه‌ها نه دولت ایالتی که دولت فدرال آلمان است.

طولانی شدن زمان رسیدگی به درخواست‌ پناهدگی
رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی در اصل نباید بیش از سه ماه به طول انجامد اما معمولا بیش از زمان یاد شده طول می‌کشد و گاهی حتی به یک سال یا بیشتر نیز کشیده می‌شود. افزایش شمار درخواست‌های پناهندگی‌ در آلمان در سال‌های اخیر به گفته مسئولان، یکی از دلایل اصلی طولانی شدن زمان رسیدگی به درخواست‌هاست.
پاسخ نهایی در مورد پذیرش یا عدم پذیرش درخواست پناهندگی همواره به صورت کتبی در اختیار فرد پناهجو قرار می‌گیرد. پس از گذشت این مدت دوباره پرونده بررسی خواهد شد.


 علیرضا
  با عرض سلام اینجانب علیرضا یک فرد نابینا متولد 1346 دارای 4آیله ومدرک تحصیلی دیپلم دارم سوال اول مثل تمام متقاضییان میخواستم سوال کنم ایا دولت آلمان برای هر نفر 300 یورو میدهد یا برای هر خانوده؟؟؟؟سوال دوم هم از چه راه هایی میتوان به آلمان مهاجرت کرد ساده ترین راه کدام است از راهنمایی تان متشکرم  
 مژگان
  سلام خسته نباشید من 23 سال سن دارمدانشجوی ارشد عمران هستم و دوست دارم با پناهندگی وارد آلمان بشممیخواستم بپرسم شرایط اقامتگاه چطوریه و اینکه خانما و اقایون جدا هستن یا ن؟ و اینکه چطور میتونم این روند رو طی کنم؟ آیا وقتی برای پناهندگی اقدام کردم در طول اون مدت میتونم برای تحصیل اقدام کنم یا خیر؟ و سوال اخر اینکه چطور میتونم این روند رو طی کنم همینکه یه بلیط برای المان بگیرم و به محض ورود نزد پلیس درخواست اقامت بدم کفایت میکنه؟  
 hamidreza
  سلام من 21سال سن دارم ،مدرک فوق دیپلم دارم دانشجوی کارشناسی ام وچهارتا مقاله ثبت شده بین المللی دارم، چنددوره قهرمانی کشور دارم وهمچنین برنز مسابقات بین المللی که توتهران برگزار شددررشته رزمی ، شرایط اینکه بتونم خودم رو به آلمان برسونم از طریق تیم ورزشی رو دارم میخواستم درمورد اینکه اگه آلمان بخوام پناهنده بشم ، حدودا چقدر طول میکشه واینکه شرایط زندگی به چه صورت هستش اونجا و ایا میتونم کیس که بید ارایه بدم مبناش رو ورزش وهمچنین اقتصاد بد کشورم قرار بدم برای پناهندگی وکلا این پروسه ها به چه صورت ممنون میشم پاسخگوباشید  
 رضا
  باسلام.من هم همین سوال را دارم.متاهل هستم و دارای دو فرزند و کیس پناهندگی رو داریم.خواستم بدونم به ازای هر نفر ۳۰۰یورو میدن که مجموعا ۱۲۰۰ یورو میشه یا به کل خانواده ۳۰۰ یورو میدنسوال دوم باتوجه به وضعیت تاهل و داشتن فرزند، اتاق جداگانه با سرویس جدا میدن یا داخل سالنهای عمومی اسکان میدناگه پاسخ رو به ایمیلم بفرستید ممنون میشمبا سپاس و تشکر فراوان  
 حمید
  سلام.اینجانب 30 سال و همسر بنده 28 سال سن داریم..بنده دارای مدرک کارشناسی حسابداری و همسر بنده دارای مدرک کارشناسی سخت افزار کامپیوتر هستیم...چطوری میتونیم برای پناهندگی وارد کشور المان بشیم..؟!؟؟؟؟ راه آسان تر و بدون خطرش چیه با صرف هزینه !!؟؟؟؟  
 امیر
  سلام و خسته نباشی ببخشید من و خانمم داریم به صورت پناهندگی وارد المان میشیم و من 27 و خانمم 20 سالشه کیس مورد نظر رو هم داریم میخواستم بدونم برای پناهندگی برای من و خانمم خانه جدا گانه میدن یا در سالن میزارن مارو؟ و یک توضیحی درمورد این حقوق که تقریبا 300 یورو هست برای دو نفر است یا نفری 300 یورو متشکر ار راهنماییتون  
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید