ثبت شرکت در کانادا

در طول قرن بیستم صنایع و خدمات تولیدی در کانادا اهمیت فزاینده ای پیدا کردند؛ در اواخر این قرن کشاورزی و معدن کمتر از 5 درصد، تولید حدود یک پنجم و خدمات از جمله حمل و نقل، تجارت، امور مالی و سایر فعالیت ها تقریباً سه چهارم نیروی کار کانادا را به خود اختصاص داده اند. کانادا دومین کشور بزرگ دنیا از نظر مساحت و در حال حاضر اقتصاد کانادا دهمین اقتصاد بزرگ جهان می باشد. بر اساس رتبه بندی اقتصاد آزاد جهان نیز، کشور کانادا با 78.2 امتیاز در رده نهم جهان قرار دارد و در بین 32 کشور منطقه آمریکا رتبه اول را به خود اختصاص داده است. اقتصاد رو به رشد و با ثبات، درصد بالای صادرات و بازار کار مناسب باعث شده تا بسیاری از افراد مهاجرت به کانادا را با اهداف شغلی انتخاب کنند. ثبت شرکت در کشور کانادا روش مناسبی برای مهاجرت افرادیست که قصد سرمایه گذاری، کارآفرینی و شروع کسب و کار در این کشور را دارند.


شرایط ثبت شرکت در کانادا

ثبت شرکت جدید در کانادا دارای تشریفات (قوانین FDI) برای سرمایه گذاران خارجی می باشد. ثبت شرکت در استان ها و قلمروهای مختلف کانادا قوانین مربوط به همان استان را دارد و معمولا روند سختی نخواهد داشت. افرادی که قصد مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت را دارند می توانند دریکی از شرایط زیر اقدام به ثبت شرکت درکانادا کنند:

•        در صورتی که کسب و کاری در خارج از کانادا داشته باشند، می توانند شرکت خود را به کانادا انتقال دهند یا یک شعبه یا شرکت فرعی دراین کشور ثبت کنند.

•        افراد میتوانند یک شرکت را در هر کدام از استان های کانادا یا در سطح فدرال ثبت کرده و آن را از کشور خود اداره کنند.

•        افراد می توانند با جابجایی در کانادا به عنوان کارآفرین یا فرد خود اشتغال شرکت تاسیس کنند.

•        می تواند توسط یکی ازبرنامه های ارائه شده توسط دولت کانادا مانند طرح های سرمایه گذاری اقدام کنند.

•        همچنین می توانند از طریق ویزای استارت آپ کانادا که برای سرمایه گذاران خارجی ایجاد شده درخواست کنند.


مراحل ثبت شرکت در کانادا

1-انتخاب حوزه قضایی شرکت

هنگام ثبت شرکت در کانادا اولین قدم تصمیم برای ثبت شرکت در یکی از حوزه های استانی یا حوزه فدرال می باشد.

2-انتخاب نام شرکت

مطرح شدن نام شرکت ممکن است بی اهمیت به نظر برسد، اما در زمان ثبت شرکت در کانادا به مسئله بزرگی تبدیل می شود. نام انتخابی باید توصیفی و نشان دهنده شغل شرکت باشد، در غیر این صورت اگر مخفف باشد باید حداقل چهار یا پنج حرف داشته باشد. اسامی انتخابی نباید تکراری باشند به همین دلیل باید چند نام پیشنهاد کنید تا در صورت رد اولی گزینه دوم یا سوم انتخاب شود. اسامی پیشنهادی می توانند به زبان انگلیسی، فرانسوی یا ترکیبی از این دو باشند؛ همچنین این اسامی باید در انتها به LTD (محدود)، Inc (مشارکتی) و Corp (سهامی) ختم شود.

3-تکمیل فرم های مربوطه

برای ثبت شرکت در کانادا ، بدون توجه به حوزه قضایی آن باید فرم های ثبت نام را پر کنید. در این فرم ها مشخصاتی مانند آدرس اولیه شرکت، میزان حق سهام، محدودیت ها، اعضای هیئت مدیره و تعداد کارگران باید ذکر شود.

4-خرید مهر شرکت و کتاب پیش نویس

بر اساس قوانین تمامی شرکت ها در کانادا موظفند سوابق شرکت مانند فرایند ثبت شرکت را نگه دارند. این موارد شامل کپی فرم های حقوقی، پیش نویس های جلسات سهامداران، مصوبات و قطعنامه های سهامداران، دفتر ثبت مدیران و اوراق بهادار می شوند. هنگامی که اینها مدیریت شدند باید مهر شرکت که دارای نام شرکت است، تهیه شود؛ این مهر مخصوص روی هر سند صادر شده توسط شرکت استفاده خواهد شد.

5- اخذ مجوزها

بدون داشتن مجوزهای تجاری مناسب و پروانه ها، یک شرکت مجاز به فعالیت قانونی در کانادا نیست. شرکت ها باید برای یک شماره تجاری فدرال ثبت نام کنند، این شماره فدرال توسط دولت کانادا برای شناسایی شرکتها استفاده خواهد شد. پس از انجام این مرحله باید برای حساب مالیاتی استان اقدام کنید، همچنین در خصوص سلامت کارگران و جبران خسارت مالیات نیز ثبت نام کنید. نوع فعالیت های تجاری که قرار است در شرکت انجام شود بر نوع مجوز های مورد نیاز تاثیر خواهد گذاشت.

6-افتتاح حساب بانکی

بدون داشتن یک حساب بانکی، شرکت نمی تواند تجارت خود را شروع کند. برای بازکردن حساب بانکی باید پس از مهاجرت به کانادا تمامی مقررات مربوط به مشارکت و سایر موارد اصلاحی رابه بانک تحویل دهید. تمامی افراد دارای اختیار در شرکت باید فرم های حساب بانکی را امضا کنند، پیش از اینکه شرکت بتواند از حساب استفاده کند.


انواع شرکت در کانادا

بر خلاف کشورهای آسیایی که شرکت های با مسئولیت محدود بسیار محبوب است، کانادا شرکت های LLC را در لیست خود قرار نمی دهد. به عبارت دیگر کانادا هیچ قانونی برای شرکت با مسئولیت محدود (LLC) ندارد، اما انواع دیگری از شرکت ها در این کشور وجود دارند. بنابراین، اگر قصد سرمایه گذاری در کانادا را از طریق ثبت شرکت های LLC دارید، این ایده را فراموش کرده و برخی از انواع دیگر شرکت را که در این کشور معتبر است، امتحان کنید. شکل عمومی شرکت های تجاری کانادا به شرح زیر است:

•        مالکیت یگانه

•        مشارکتی

•        مشارکت با مسئولیت محدود LLP

•        سهامی

•        تعاونی

به جای کسب و کار LLC که در کانادا معتبر نیست، می توانید ساختار مشارکت با مسئولیت محدود (LLP) را امتحان کنید؛ در این نوع ساختار تجاری، شرکا بر اساس نرخ سهم هر شریک، مسئولیت محدودی دارند. این نوع شرکت در کانادا معمولاً توسط متخصصانی مانند وکلا، حسابداران و پزشکان و غیره ترجیح داده می شود.


شرکت های فدرال

افرادی که قصد ثبت شرکت در کانادا به صورت فدرالی را دارند در روند ابتدایی ثبت نام بسیاری از مراحل مانند دریافت شماره تجاری فدرال و حساب برنامه مالیات بر درآمد در همان ابتدا انجام میشود. هر کسب و کار تجاری و غیر انتفاعی که بخواهد در کانادا فعالیت کند می تواند به صورت فدرال درآید. هزینه ثبت شرکتهای فدرال به صورت آنلاین 200 دلار و توسط ایمیل 250 دلار می باشد.

مزایای ثبت شرکت های فدرال در کانادا به صورت زیر است:

•        محافظت بیشتر از نام و علائم تجاری

•        حق ایجاد شرکت در هر نقطه از کشور کانادا

•        به رسمیت شناختن جهانی شرکت

•        خدمات آنلاین

•        پایین تر بودن نرخ مالیات


شرکت های استانی

اگر به جای ثبت فدرالی شرکت تصمیم به ثبت در استان یا قلمرو خاصی دارید، باید به وب سایت استان مربوطه بروید و قوانین و مدارک مورد نیاز رابه صورت دقیق کسب کنید. اگر قصد دارید در استانها یا قلمروهای دیگر فعالیت کنید، لازم است به عنوان یک شرکت فوق استانی یا خارجی در آن حوزه های قضایی ثبت نام کنید. برای ثبت شرکت در استان های کانادا به شماره تجاری فدرال و حساب برنامه مالیات بر درآمد شرکت خواهید داشت؛ همچنین ممکن است شما به حسابهای مالیاتی دیگری نیاز داشته باشید (برای مثال GST / HST ، حقوق و دستمزد، واردات / صادرات). در صورت نیاز به این حسابها، می توانید همزمان با شماره تجاری خود، برای آنها ثبت نام کنید. وقتی در استانها یا قلمروهای آلبرتا، بریتیش کلمبیا مانیتوبا، نیوبرانزویک، نوا اسکاشیا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد و ساسکاچوان عضو می شوید، به طور خودکار شماره برنامه و حساب برنامه مالیات بر درآمد شرکت را دریافت خواهید کرد، سایر استان ها نیاز به ثبت نام جداگانه دارد.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید