آزمون یوس YOS

آزمون یوس

YÖS Exam

آزمون YÖS چه نوع آزمونی است؟ آزمون YÖS  واقعا نوع متفاوتی از امتحان نسبت به امتحانات و آزمون هایی است که ما در طول فرایند آموزش و پرورش و دوران تحصیلی خود تجربه کرده ایم. این آزمون منابع مشخصی برای مطاله ندارد و صرفا سطح عمومی فکری دانش آموزان را مورد بررسی قرارمی دهد،به همین دلیل نمی توان توضیح مشخصی برای آنچه که داوطلبین این آزمون با آن مواجه می شوند ارائه کرد.در ادامه به توضیح گام به گام آزمون YÖS می پردازیم.

YÖS امتحان ورودی برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در دانشگاه های ترکیه می باشد،پایه ریزی شد. پیش از این، YÖS تنها در دانشگاههای دولتی برگزار می شد، سپس دانشگاه های خصوصی شروع به سازماندهی این نوع از آزمون برای پذیرش دانشجویان خود می باشند. علاوه بر این در دانشگاه خصوصی YÖS مختلف از آزمون YÖS اصلی خواهد بود، و مایه تاسفه که با نتایج حاصل از YÖS از دانشگاه خصوصی شما قادر نخواهید بود برای دانشگاه های دولتی اقدام نمایید.

با این حال الگوی امتحان YÖS  فعلی از همان نسخه اصلی نشات گرفته است ، اما دانشگاه های خصوصی ممکن است محتوا و نوع سوالات را کمی  تغییردهند. نسخه اصلی آزمون YÖS دارای دو بخش است وبخش اول شامل سوالاتی از زمینه های مختلف، دانش و بررسی مهارت های اساسی و ریاضیات می باشد و تستهای این بخش به مهارت های یادگیری عمومی و ارزیابی استدلالهای انتزاعی می پردازد. توضیحات سئوالات به زبان ترکی و انگلیسی داده شده است. بخش اول آزمون YÖS شامل 80 سوال است، که 45 سئوال مربوط به IQ و 35 سئوال مربوط به مسائل ریاضی می باشد و90 دقیقه به طول می انجامد.بخش دوم این آزمون مربوط به نگارش در مورد موضوع ارائه شده در آزمون به زبان ترکی و ارزیابی درک متقاضی از زبان ترکی می باشد البته در بیشتر دانشگاه های خصوصی ترکیه که زبان آموزشی دانشگاه انگلیسی می باشد این بخش از آزمون خذف شده است.و البته  در آزمون YÖS اصلی برای ورود به دانشگاه های دولتی، این بخش از امتحان 60 دقیقه طول می کشد.

به خاطر داشته باشید کهبا توجه به اینکه  آزمون YÖS در بسیاری از دانشگاه ها برگزار می شود، ولی شما باید شرایط لازم برای پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود را مورد بررسی قراردهید به دلیل اینکه برخی از دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های دولتی  نتایج آزمون YÖS را ملاک پذیرش دانشجویان  خود قرار نمی دهند و برخی از دانشگاه های خصوصی نتایج آزمون های بین المللی و یا دیپلم دبیرستان را جزو شرایط ورودی خود قرارداده اند.

برخی از دانشگاه های خصوصی آزمون YÖS را به صورت رایگان برگزار می کنند و برخی دیگر با دریافت هزینه آزمون را در زمان مقرر اجرا می کنند و البته شایان ذکر است که قبولی در آزمون YÖS به منزله ی تصویب قبولی و پذیرش در تمامی دانشگاه های ترکیه نمی باشد.

شرایط متقاضیان شرکت در آزمون YÖS:

1- متقاضیان باید دانش آموز سال آخر دبیرستان یا فارغ التحصیل دبیرستان باشند.
2- متقاضیان باید جزء اتباع خارجی باشند.
3- در صورتی که یک متقاضی در بدو تولد تبعه ترکیه بوده و با گواهی وزارت کشور ترکیه از تابعیت این کشور خارج شده باشند باید برگه های مورد نظر را از وزارت کشور اخذ و ارائه نماید.
4- اتباع جمهوری ترکیه یا جمهوری ترک قبرس شمالی که دوره دبیرستان را به طور کامل در خارج از کشورهای فوق به اتمام رسانده باشند حق برخورداری از این قانون را دارا می باشند.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید