آنکارا

آنکار Ankara پایتخت ترکیه و مرکز استانی به همین بوده و دومین شهر بزرگ این کشور (بعد از استانبول) محسوب می شود.جمعیت شهر آنکارا حدود 4.6 میلیون نفر در سال 2017 تخمین زده می شود و جمعیت استان آنکارا نیز حدود 5 میلیون 200 نفر می باشد.استان آنکارا پوشیده از گندم زارهای حاصلخیز میباشد.مناطق جنگلی از سمت شمال و زمین های کشاورزی از سمت جنوب، این استان را احاطه کرده اند.

استان آنکارا از سمت شمال با استان های چانقری Cankiri و بولو Bolu و از سمت غرب با اسکی شهر Eskisehir و با استان های قونیه Konya و آق‌سرای Aksaray از جنوب و از شرق هم با قیریق‌قلعه Kirikkale و قرشهر Kirsehir هم مرز است.

آنکارا یکی از شهرهای مهم تجاری و صنعتی ترکیه محسوب می گردد که در مرکز شبکه جاده ای و راه آهن این کشور واقع شده.همچین این شهر مرکز اداری ترکیه و یک شهر یزرگ دانشگاهی به حساب می آید و بخش زیادی از جمعیت آن را کارمندان دولتی و داشجویان تشکیل می دهند.آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه منزلگاه تعداد زیادی از دیپلمات های خارجی و کارمندان سفارتخانه های خارجی نیز هست. بنابراین بسیاری کالاها یا خدماتی که در شهرهای دیگر ترکیه ممکن است کمتر وجود داشته باشد در آنکارا براحتی در دسترس است.

        

برای قرن های متمادی آنکارا محلی برای صادرات الیاف موهر (از موی بز آنگورا) و پشم آنگورا (از موی خرگوش آنگورا) بوده است.در قرن 19 نیز مقدار قابل توجهی بز ، پوست گربه ، سمغ ، موم ، عسل و ریشه روناس از این شهر صادر می شده است.ضمنا منطقه آناتولی مرکزی یعنی منطقه ای که آنکارا در آن واقع است یکی از مناطق اصلی تولید شراب به حساب می آید.یکی دیگر از محصولات مشهور آنکارا عسل است که به رنگ روشن آن معروف است.

آنکارا به دلیل قدمت تاریخی بسیار زیاد و همچنین آب و هوای مناسب، یکی شهرهای محبوب ترکیه برای گردشگران محسوب می شود که میتوانند در کنار ساختمان ها و بافت مدرن از مکان های تاریخی و موزه های بیشمار این شهر نیز دیدن نمایند.