آنیت کابیر آنکارا

مقبره آتاتورک

Anıtkabir

مقبره یادبود مصطفی کمال آتاتورک بنیان گذار ترکیه مدرن بر فراز شهر آنکارا در ساختمانی مرمرین واقع شده.خود این مقبره در تنها بخش کوچکی از مجموعه ای بزرگ را تشکیل میدهد مجموعه آنیت کابیر شامل موزه ، کتابخانه ، جاده شیرها ( اسلانلی یول) ، میدان مراسم و تشریفات و چندین اتاق دیگر به نام های مختلف است.

ورودی اصلی مجموعه آنیت کابیر از طریق جاده شیر است که یه مسیر پیاده روی به طول 262 متر می باشد که 24 مجسمه شیر که نمادی از قدرت ملت ترکیه محسوب می شود.در انتهای این جاده یک محوطه وسیع قرار گرفته که در سمت چپ آن مقبره بزرگ آتاتورک قرار گرفته است.در سمت راست مقبره، موزه بسیار بزرگ نمایش یادبودهای آتاتورک واقع شده که در آن وسایل شخصی ، هدایای بخصوص که از طرف اشخاص معروف یا دوستداران وی و همچنین بازسازی خانه و مدرسه دوران کودکی آتاتورک قرار دارد.  

  

        

        

در پایین پله ها نمایشگاه وسیعی از جنگ استقلال ترکیه و نماد هایی از حرکت های جمهوری خواهی ترکیه بروی دیواها حکاکی شده و در انتها نیز یک فروشگاه جهت خرید هدیه و یادگاری از مقبره آنتورک قرار دارد.

در کل مجموعه آنیت کابیر آنکارا از 4 قسمت تشکیل شده :

1 جاده شیر

که مسیر پیاده روی به سمت مقبره اصلی است که دو طرف این مسیر مجسمه های شیر مربوط به دوران هیتی قرار گرفته است

2 میدان مراسم

که در انتهای جاده شیر واقع شده و با طول 129 متر و عرض 84 متر برای جای دادن 15000 نفر طراحی شده و با انواع سنگ ها و نقوش و رنگ ها تزیین گردیده.

3 تالار افتخار

تالار افتخار سمبل اصلی آنیت کابیر و محل قرار گیری مقبره آتاتورک است.مقبره آتاتورک در زیر سنگ نمادین 40 تنی در طبقه همکف تالار واقع شده و جسد آتاتورک نیز در زیر این مقبره مخصوص و در زیرزمین تالار دفن گردیده.

4 پارک صلح

پارکی که مجموعه مقبره آنیت کابیر را در بر گرفته به افتخار جمله معروف آتاتورک که گفته بود : "صلح در خانه ، صلح در جهان " به نام پارک صلح خوانده شده .بیش از 4000 درخت و گل تزیینی از 104 گونه مختلف در این پارک وجود دارد که از طرف بیش از 25 کشور اهدا شده و به این پارک جلوه ای شگفت انگیز داده ند.

آدرس : Anittepe, Ankara

ساعات بازدید : سه شنبه تا شنبه از ساعت 9 صبح تا 5 عصر

هزینه ورودی : ندارد

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید