اطلاعات عمومی کشور ترکیه


تاریخ - جغرافیا-زبان 

ترکیه کشوری اوراسیای با نام رسمی جمهوری ترکیه، پس ازسرنگونی امپراتوری بزرگ عثمانی به رهبری مصطفا کمال آتاتورک، دولتمرد و بنیانگذار جمهوری ترکیه درناحیه ترک زبان عثمانی تشکیل شد. پس از شکل گیری کشور ترکیه، آتاتورک به ریاست جمهوری برگزیده شد و با اصلاحاتی از جمله مبارزه در برابر روحانیون، ترویج ملیگرایی ترک، جدا کردن دین از سیاست، قانونی کردن حق رأی زنان و تغییر خط عربی زبان ترکی به خط لاتین ترکیهی نوین را شکل داد.

ترکیه درجنوب شرقی اروپا و شمال غربی آسیا، دقیقا در نقطه تلاقی دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است واز این رو دارای دو همسایه اروپائی بلغارستان و یونان و شش همسایه آسیایی ایران، جمهوری آذربایجان ، ارمنستان، و گرجستان در شرق، و عراق، سوریه در جنوب خود است و هم چنین از سه جهت توسط دریای سیاه در شمال ، دریای مدیترانه درجنوب ، دریای اژه در غرب احاطه شده و در شمال غربی دارای دریای داخلی بنام دریای مرمره است.

شکل هندسی منحصربه فرد ترکیه تأثیر بسیار زیادی در توسعه اقتصادی این کشور ایفا کرده و باعث شده تا به صورت پلی میان دو قاره آسیا و اروپا قراگیرد. ترکیه با قرار گرفتن در این موقعیت به یکی ازمهم ترین مناطق جهان که دارای موقعیت جغرافیایی راهبردی است تبدیل شده و اصلی ترین گذرگاه جنوب آسیا و اروپا به شمار می رود و کشورهای بسیاری، نظیر ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده میکنند.

ترکیه بامساحتی درحدود814 کیلومتر مربع تقریبا برابر با نیمی از مساحت ایران، سی و پنجمین کشور جهان محسوب می گردد. جمهوری ترکیه حدودا 72 میلیون نفر جمعیت دارد و اغلب آنان شهر نشین هستند.

بر اساس تدوین اولین قانون اساسی این کشور درسال 1924، دین اسلام به عنوان دین رسمی این کشور تعیین گردید ولی بدنبال اصلاحات انجام شده درسال 1928، این بخش از قانون اساسی ترکیه حذف شد و هم اکنون ترکیه با حدود98% مسلمان که بیشتر پیرو مذهب تسنن هستند واز میان آنها حنفیها بزرگترین گروه را شامل می شوندو درمرکز و غرب ترکیه ساکن هستند ، لیکن این کشورکشوری لائیک شناخته می شود. از جمعیت این کشور تنها  2درصد را مسیحیان، کیلیمیان وپیروان دیگر ادیان الهی تشکیل می دهند.

زبان رسمی کشور ترکیه ترکی استانبولی که تفاوت اندکی با زبان آذری دارد می باشد البته در جنوب شرقی ترکیه کردی نیز صحبت می کنند. فرهنگ ترکیه مخلوطی از فرهنگ اسلامی با توجه به تعداد زیاد مسلمانان این کشور، با نگاهی پررنگ به اروپا در هم آمیخته واز نظر فرهنگی از بسیاری جهات شباهت های زیادی با فرهنگ ایرانی دارد.

پایتخت جمهوری ترکیه شهر آنکارا و از دیگر شهرهای مهم آن می توان استانبول، ازمیر، آدانا، بورسا، ارضروم، قونیه، آنتالیا، وان و آغری را نام برد. آنکارا، پایتخت کشور ترکیه، از معدود شهرهای توسعه یافتهی دنیاست که درکنارظاهرمدرن ، نشانههای سنتی امپراطوری عثمانی را در خود حفظ کرده است، ساختمانهای سنگی، قلعهها و میراث فرهنگی آنکارا شهرت زیادی دارد و با توجه به شرایط مطلوب بازرگانی و کشاورزی، این پایتخت را به شهری مدرن مبدل کرده است.

در این میان بزرگترین شهر این کشور، که  هم چنین تنها شهر بزرگ جهان محسوب می شود که در دو قاره قرارگرفته، استانبول است، استانبول مرکز فرهنگی و اقتصادی کشور ترکیه به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا در سال ۲۰۱۰ انتخاب گردید و همچنین از لحاظ تعداد گردشگران خارجی سومین شهر توریستی جهان به شمار می رود. استانبول با جمعیتی معادل 12.6 میلیون نفر در تقسیم بندیهای شهری هم اکنون یک ابر شهر به حساب میآید که حدود 70 درصد از ساکنان این شهر در بخش اروپایی و 30 درصد از آنها در بخش آسیایی زندگی میکنند.

با در نظر گرفتن این نکته،که کشور ترکیه یکی ازمهم ترین مقاصد گردشگری درجهان است وسالانه میزبان تعداد زیادی از گردشگران از سراسر دنیاست ، شرایط آب و هوایی ترکیه نقش زیادی در گزینش گردشگران خواهد داشت . اما از آنجا که هر ناحیه در این کشور دارای شرایط منحصربفرد و متفاوتی است، در تمام ایام سال از گردشگر خالی نخواهد بود . ترکیه توسط کوههای بلند و دریاهای آزاد احاطه شده و لبریز از شگفتی های طبیعی و آثار تاریخی است . جدای از آن ، آب و هوای کشور ترکیه دارای تنوعی شگفت انگیز از آب و هوای مدیترانه ای تا آب و هوای قاره ای است . مناطق شمالی ترکیه آب و هوای اقیانوسی دارد در حالی که مناطق جنوب آن دارای آب و هوای معتدل و شرجی مدیترانه ای است . آب و هوای موجود در مناطق داخلی خشک و قاره ای است. بنابراین در یک روز در ترکیه می توان چهار فصل را تجربه کرد .

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید