اقامت تحصیلی ترکیه

برای اخذ اقامت تحصیلی ترکیه باید ابتدا در آزمون تومر (tömer) (مرکز آموزش زبان ترکی) شرکت کرده و مدرک تومر بگیرید.پس اخذ پذیرش از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی در ترکیه و ثبت نام می توانید برای دریافت ویزای دانشجویی و دفترچه اقامت ترکیه اقدام نمایید.

دوره های تحصیلی در ترکیه:

On Lisans Diplomasi : شامل دوتا سه سال تحصیل بعد از دیپلم دبیرستان است.

Lisans Diplomasi : شامل ۴ سال تحصیل و گذراندن حداقل ۱۴۷ واحد است.

Yuksek Lisans Diplomasi : شامل دو سال تحصیل تمام وقت است. برای ورود به این دوره داشتن مدرک Lisans Diplomasi الزامی است.این دوره شامل دو نیم سال کلاس درس و دو نیم سال پایان نامه پژوهشی می شود.

Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi : شامل پنج سال تحصیل تمام وقت در رشته دامپزشکی بعد از دیپلم دبیرستان است.

DOKTORA Phd : شامل سه تا چهار سال تحصیل تمام وقت است.برای ورود به این دوره داشتن مدرک Yuksek Lisans Diplomasi  الزامی است.

این دوره شامل دو تا چهار نیمسال کلاس درس و حداقل ۴ نیمسال برای پژوهش است .قبل از شروع پژوهش ، دانشجو باید امتحان جامع را با موفقیت بگذراند.نوشتن پایان نامه دوره دکترا و دفاع موفقیت آمیز از پژوهش انجام شده ، شرط اعطای مدرک دکتراست.

ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای مقطع کارشناسی:

سازمان آموزش عالی کشور ترکیه موسوم به  yök از سال 2010 تغییراتی را در نحوه پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی به عمل آورده است بدین ترتیب که آزمون (yös) که در طی سالهای گذشته از طرف سازمان سنجش کشور ترکیه موسوم به ösym بصورت متمرکز و در شهر آنکارا برگزار می گردید و معیار پذیرش دانشجو برای تحصیل در ترکیه محسوب می شد را لغو کرده و نحوه پذیرش دانشجویان خارجی را به اختیار خود دانشگاهها گذاشته است.

از سال 2012 به بعد هر ساله دانشگاههای ترکیه هر کدام زمانی را برای برگزاری آزمون yös مخصوص خود آن دانشگاه اعلام نموده و اقدام به برگزاری این آزمون نموده اند لازم به ذکر است که برخی از دانشگاهها نتایج آزمون های برگزار شده توسط سایر دانشگاهها را ملاک پذیرش دانشجویان خارجی قرار داده و عده ی معدودی از دانشگاهها نیز معدل دوره دبیرستان را جزو یکی از شرایط اخذ پذیرش از این دانشگاهها قرار داده اند.

مواد درسی که سوالات آزمون yös برگزار شده در دانشگاههای مختلف از آن ها طرح شده اند، عبارتند از : تست هوش ریاضیات و هندسه.

لازم به توضیح است که دفترچه دومی در این آزمون ها در اختیار داوطلبان قرار داده می شود که سوالات آن از درس زبان ترکی می باشد. جواب دادن به این دفترچه اختیاری بوده و جزء امتیاز آزمون yös جهت ورود به دانشگاهها محسوب نمی شود، نمره کسب شده از آزمون زبان ترکی هنگام ثبت نام قطعی در دانشگاه لحاظ شده و در صورتی که از حدنصاب کمتر باشد می تواند با شرکت در آزمونtömer آن را جبران نماید.

ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا:

اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاههای ترکیه مشابه هم بوده و توضیحات زیر در مورد این دو مشترک است.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاههای ترکیه مقاطع فوق لیسانس و دکتری :

1- کارنامه آزمون ALES یا GRE

آزمون ALES آزمونی است که سالانه دو بار توسط سازمان سنجش کشور ترکیه (ÖSYM) بصورت متمرکز در بسیاری از شهرهای ترکیه برگزار می شود، سوالات این آزمون جنبه سنجش استعداد تحصیلی داشته و ارتباطی با دروس تخصصی هیچ کدام از رشته های تحصیلی ندارد.

سوالات آزمون ALES به زبان ترکی بوده و مواد درسی آن عبارتند از :

مهارت های ریاضی و هوش شامل 50 سوال از Sayısal Bölüm 1 و 50 سوال ازSayısal Bölüm 2

مهارت های استدلال منطقی و درک مطلب زبان ترکی شامل 50 سوال از Sözel Bölüm 1 و 50 سوال از Sözel Bölüm 2

2- دیپلم زبان انگلیسی :

داوطلبان می توانند در یکی از آزمونهای بین المللی زبان انگلیسی مانند TOEFL یا IELTS و ... و یا آزمونهای زبان انگلیسی که همه ساله در داخل کشور ترکیه توسط سازمان سنجش ترکیه (ÖSYM) و یا هر کدام از دانشگاهها برگزار می شود ( مانند  YDS ) شرکت نمایند.

توضیح : در برخی از دانشگاههای کشور ترکیه و در تعدادی از رشته های تحصیلی و در شرایط خاص در مقطع کارشناسی ارشد الزامی به کسب دیپلم زبان انگلیسی وجود ندارد.

3- دیپلم زبان ترکی موسوم به TÖMER :

مدرکی است که پس از قبولی در آزمونی به همین نام به داوطلبان اعطا می شود. برگزار کنندگان این آزمون دانشگاههای ترکیه (اعم از ANKARA ، GAZİ ، EGE و ... ) می باشند. این آزمون به صورت هفتگی یا روزانه در این دانشگاهها برگزار می شود.

پس از شرکت در آزمونهای فوق مدارک دانشجو اعم از کارنامه آزمونهای فوق+ترجمه مدارک تحصیلی مقاطع قبلی+سایر مدارک متفرقه به هر کدام از دانشگاههای مورد نظر دانشجو ارایه شده و پس از شرکت در مصاحبه حضوری دانشگاه پذیرش دانشجو از طرف دانشگاه صادر می شود.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید