ایا صوفیه

کلیسای حاجیا صوفیا (Hagia Sophia) یا همان مسجد ایا صوفیه  (Aya Sofya)که در لغت به معنای کلیسای معرفت الهی است، در قرن ششم میلادی در امپراتوری بیزانس با کاربی وقفه 10 هزار کارگر در طول پنج سال و تحت نظر 100 معمار و هنرمند آن دوره تکمیل شدو به  نخستین کلیسای بزرگ دنیا تبدیل گردید. 

اما در سال 1453 با فتح استانبول توسط عثمانی ها و حکمرانی امپراتوری عثمانی در این ناحیه، سلطان محمد دوم پادشاه عثمانی دستور داد کلیسای ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کنند.

بلندی گنبدهای این مسجد 55 متر از سطح زمین است و به گونه ای طراحی شده که به نظر در فضا معلق است و نماد بهشت محسوب می شود. ایا صوفیه با ارزش ترین اثر باقی مانده از دوره بیزانس است و از هنرهای بی نظیر  در آن می توان به موزاییک هایی که تصاویری از حضرت مریم و حضرت عیسی(ع) در آنها نقش بسته ، اشاره کرد. در دوران امپراتوری عثمانی، سلیمان اول دستور داد نقاشی‌ها و نگارگری‌های داخل کلیسا ایاصوفیه را بپوشانند تا امکان اقامه نماز جمعه در این مکان محیا گردد و سلیم دوم به معمار سنان (Sinan) دستور داد که ایاصوفیه را مرمت کند. در زمان مراد سوم، مناره و منبر و محراب به ساختمان ایاصوفیه اضافه شد. در زمان مراد چهارم، آیاتی از قرآن به خط مصطفی چلبی در دیوارها و سقف ایاصوفیه نگاشته شد.و بزرگترین کلیسای جهان به مسجد بزرگ اباصوفیه تبدیل شد. 

  

با گذشت زمان، پس از اعلام حکومت جمهوری در ترکیه و به قدرت رسیدن آتاترک، ایاصوفیه تبدیل به موزه فرهنگی گردید و تا امروز به همین شکل باقی‌مانده‌است ، معماری بی نظیر،شکوه و عظمت ، اباصوفیه را به نماد شهر استانبول تبدیل کرده و هم اکنون  مسجد ایا صوفیه از عجایب هفتگانه دنیا به شمار می رود. 

شکوه‌ و زیبایى‌ ایاصوفیه‌ پیوسته‌ توجه‌ جهانگردان‌ را به‌ خود جلب‌ کرده‌ است‌؛ و از مراکز مهم‌ جهانگردی‌ دنیا و از منابع‌ بزرگ‌ درآمد جمهوری ترکیه‌ می باشد. مردم استانبول در روز یکشنبه برای تفریح به این محل می آیند و گرد هم جمع می شوند..اگر قصد سفر به استانبول را دارید حتما زمانی را برای بازدید از این بنای بی نظیر در نظر بگیرید.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید