تنگه بسفر

تنگه بسفر (Bosphorus) واسط میان دریای سیاه و مرمره در قلب شهر استانبول واقع شده است، طول این تنگه ۳۰ کیلومتر و عرض آن بین ۷۰۰ تا ۳۵۵۰ متر است . تنگه بسفر از لحاظ ارتفاع از دریای سیاه پایین تر و از دریای مرمره بالاتر است از این رو جریان آب از دریای سیاه به سمت دریای مرمره روان است ، به طوری که سالانه حدود ۶۶۰ میلیارد متر مکعب آب دریای سیاه از طریق تنگه بسفر با سرعت تقریبی 5 کیلومتر در ساعت به سمت دریای مرمره جاری می شود.

در واقع این تنگه استانبول را به دو قسمت اروپایی و آسیایی تقسیم می کند و جدا کننده دو قاره نیز می باشد.پلی روی تنگه بسفر احداث شده است که  قسمت آسیایی استابول را به قسمت اروپایی این شهر متصل میکند. این سازه، پلی معلق و فولادیست که ۱۱۵۰ متر طول، ۳۹ متر عرض و ۱۰۵ متر ارتفاع دارد. فاصله سطح آب تا زیر پل ۶۴ متر است. ساخت این پل در سال ۱۹۷۰ شروع و سه سال به طول انجامید. امروزه، حدود 180000 وسایل نقلیه روزانه بر روی پل در تردد هستند والبته به دلیل عظمت سازه، پل بسفر در پشت اسکناس 1000 لیره ترکیه  از 1978الی1986 به تصویر کشیده شده بود.

سواحل تنگه بسفر ادغامی از استانبول قدیم و حال است که  می تواند به نوعی شکوه و جلال امروزی را تواما با زیبائی و سادگی گذشتگان به تصویر بکشد.بازدیدکنندگان با قایق های تفریحی به سیاحت در این تنگه فوق العاده زیبا می پردازند و از مشاهده ساحل تنگه بسفر که با کاخهای زیبای مرمرین ، قلعه های سنگی روستائی و دهکده های کوچک ماهیگیری زینت داده شده ، لذت می برند.

درساحل تنگه بسفر رستوران ها و کافه های بسیاری وجود دارد که شما با توجه به حال و هوای خود و البته بودجه مورد نظر می توانید وعده غذایی خود  را در یک رستوران مجلل میل کنید و یا اینکه در کافه های ساحلی یک ساندویچ بسیار خوشمزه گاز بزنید و یا ماهی کبابی را بر روی نیمکت های چوبی ساحلی  امتحان کنید.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید