تومر TOMER

انیستیتو تومر

TÖMERInstitute

مرکز تحقیقات و کاربرد زبان ترکی و زبانهای خارجی دانشگاه آنکارا، تومردر سال 1984 توسط محمد هنگیرمن Hengirmen برای اهداف آموزش زبان ترکی به اتباع خارجی تاسیس گردید. در ابتدا، تومر در داخل ساختمان اصلی دانشکده ادبیات دانشگاه آنکارا شروع به کار کرد و در سال های بعد، کلاس ها و واحد های اداری در موسسه علوم اجتماعی و وزارت مورفولوژی همان دانشگاه تاسیس شد. علاوه برزبان ترکی، تومر دوره های زبان انگلیسی  را در سال 1986 سازماندهی کرد وپس از مدت کوتاهی دوره های زبان آلمانی را در سال 1987 به دوره های خود افزود و البته  در سال 1989، زبان فرانسه را نیز به لیست زبان های تدریس در تومر اضافه گردید. دانشگاه آنکارا شعب تومر را در جمهوری قبرس شمالی ، برلین و فرانکفورت بازگشایی کرد اگرچه در آن زمان شعب خارج از کشور تومرتنها مدت زمان کوتاهی فعالیت کردند. هم چنین تومر شعب خود را در شهرهای استانبول و ازمیر ترکیه تاسیس کرد والبته تا به امروز این شعب به سرویس دهی به دانش آموزان خود ادامه داده اند.امروزه تومر دارای یک دفتر مرکزی در دانشگاه آنکارا و 11 شعبه در شهرهای استانبول، ترابزون، گیرسون، سامسون، مارماریس، ازمیر، بورسا، آنتالیا و آلانیا می باشد و حدود ۵۵ هزار زبان آموز در یک سال آکادمیک در این موسسه آموزش داده می شوند.

آزمون تومر

TÖMERExam

یکی از آزمون های معتبر و رسمی برای پذیرش تحصیلی و اقامت درکشور ترکیه، آزمون تومر می باشد.این آزمون زیر نظرموسسه تومر در دانشگاه آنکارا و به تازگی در دانشگاه قاضی آنکارا که تنها مراجع قانونی و مورد تایید وزارت علوم ترکیه در رابطه با صدور مدرک بین المللی دیپلم تومرمی باشند در کشور ترکیه و حتی در ایران برگزار می شود. بدیهی است که داوطلبان باید دوره های مرتبط با این آزمون را در یکی از شهرهای ترکیه و یا نمایندگی های معتبر بین المللی موسسه تومرسپری کنند و سپس در آزمون Yüksek Türkçe Sınavı  شرکت کنند و پس از قبولی در این آزمون موفق به دریافت دیپلم تومر می شوند. داوطلبانی که در مقاطع مختلف در ترکیه تحصیل خواهند کرد می توانند دیپلم تومر را قبل از آزمون کنکور سراسری دریافت نمایند.

 آزمون تومر آزمونی شبیه به آزمون های زبان انگلیسی TOEFL یا IELTS  می باشد و شامل بخش های مختلفی برای سنجش مهارت های زبان ترکی داوطلبان می باشد. آزمون شامل 6  بخشListening ،Structure، Reading، Spoken Interaction،    Spoken Production، Writing می باشد که به ترتیب 27-27-27-15-3-1 سوال می باشد که درطول 240 دقیقه از متقاضیان خواسته می شود که به سوالات پاسخ دهند.آزمون در سه سطح مقدماتی  A1و A2، متوسط  B2و B1، وسطح پیشرفته  C1و C2 برگزار می شود و کسانی که موفق به دریافت  نمره ی C شوند می توانند دیپلم تومر را دریافت کنند ، هم چنین برخی از دانشگاه های ترکیه کسب حداقل نمره 60 از این آزمون را جزو شرایط خود برای پذیرش دانشجو قرار داده اند.

گواهینامه تومر دارای اعتبار موقتی است و در دو سطح مقدماتی و متوسطه ارائه می گردد. گواهینامه های دوره مقدماتی دارای اعتبار 6 ماهه بوده كه داوطلب شركت در این آزمون حداقل باید رتبه B2   را اخذ نماید و گواهینامه های دوره متوسطه 2 ساله كه ملزم به دریافت  رتبه B1  می باشد.

دیپلم تومر دارای اعتبار همیشگی است و دانشگاههای تركیه این دیپلم را برای پذیرش دانشجویان بین المللی معتبر می شمارند. شایان ذکر است که دیپلم تومر برای کاریابی در ادارات دولتی و خصوصی کشور ترکیه و حتی  برای اخذ حق تابعیت و یا تحصیل در واحدهای غیر دانشگاهی نیز مدرکی معتبروشناخته شده است.

اشاره به این نکته که دریافت مدرک زبان ترکی Tomer، Yos و...برای پذیرش دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در دانشگاههایی با زبان آموزشی انگلیسی در کشور ترکیه را دارند الزامی نمی باشد و این داوطلبان تنها با ارائه مدارک بین المللی زبان انگلیسی مانند  TOEFL یا IELTS   می توانند اقدام نمایند.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید