دانشگاه ارجیس استانبول

Erciyes University

دانشگاه ارجیس در سال 1978 تحت نام دانشگاه کایسری تاسیس شد.البته بنیان اولیه این دانشگاه به سال 1969 با تاسیس دانشکده پزشکی گوهر نسیبیه  به عنوان دانشگاه وابسته حاجت تپه برمیگردد و در سال ۱۹۷۷ نیز دومین دانشکده آن یعنی دانشکده مدیریت کایسری شروع به فعالیت کرد و با اضافه شدن دو دانشکده دیگر یعنی دانشکده‌های مهندسی و الهیات در سال ۱۹۸۲ این مجموعه رسماً به دانشگاه تبدیل شد. دانشگاه ارجیس در حال جاضر دارای 18  دانشکده، 6 مدرسه عالی، 7 انستیتو و 37 مرکز تحقیقات می باشد.هم چنین بیمارستان توسعه یافته و مدرن دانشگاه ارجیس با 1500 تخت و البته متخصص در بیماری های قلبی و عروقی، پیوند عضو ، دیالیز، انکولوژی ، بخش کودکان و پیوند مغز استخوان و سلول های بنیادی یکی از با نفوذ ترین مراکز درمانی در کشور ترکیه محسوب می شود. طبق اعلام سازمان آموزش عالی ترکیه در سال 2010 دانشکده پزشکی دانشگاه ارجیس بعد از دانشکده‌های پزشکی دانشگاه حاجت تپه و دانشکده جراح پاشای دانشگاه استانبول سومین دانشکده مورد نظر پذیرفته شدگان کنکوردر کشور ترکیه به شمار می رود و دررتبه 801 در لیست دانشگاه های معتبر جهان در سال 2017 جای گرفته است.

        

 تعداد دانشجویان دانشگاه ارجیس در سال تحصیلی 2015-2017 بیشتراز 60 هزارنفر و تعداد کادر علمی این دانشگاه  بالغ بر 2350  نفر می باشد. امکانات دانشگاه شامل  کتابخانه مرکزی دانشگاه با نام کتابخانه قدیر هاس با مساحتی متجاوز از 10400 متر مربع شامل 100.000 کتاب، 70.000 مجله و4400  مجله الکترونیکی است هم چنین کتابخانه کنگره (LC) و کتابخانه ملی پزشکی (NLM) با سیستم طبقه بندی و خدمات قفسه باز ارائه و طبقه بندی شده است . دانشگاه ارجیس دارای 3 سالن ورزشی سر پوشیده، 4 زمین تنیس، 4 سالن بسکتبال، 2 سالن والیبال، استخر سر پوشیده، زمین چمن مصنوعی و ۴ سالن فوتسال می باشد. شایان ذکر است دانشجویانی که موفق به کسب امتیاز لازم از آزمون  ورودی دانشگاه شوند می توانند در خوابگاههای دمیر کارامانجی واقع در پردیس اصلی دانشگاه بدون پرداخت هزینه ای اقامت نمایند. در این خوابگاه‌ها رستوران، بوفه، سالن ورزشی، اینترنت رایگان و دیگر امکانات رفاهی برای دانشجویان وجود دارد.البته سیستم حمل و نقل عمومی در منطقه کایسری بسیار مدرن و پیشرفته است از این رو دانشجویان خارجی می توانند در خوابگاه های خصوصی و یا خانه های اجاره ای در اطراف محل دانشگاه اقامت کنند. صرف نظر از ملیت دانشجویان پرداخت تمامی هزینه مانند دانشجویان بومی با لیر ترکیه  دریافت می گردد.

دانشکده ها و رشته های تحصیلی دانشگاه به شرح زیراست :

دانشکده علوم پایه و ادبیات: بیولوژی، زبان و ادبیات چینی، فیزیک، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان و ادبیات ژاپنی، شیمی، زبان و ادبیات کرهای، ریاضیات، زبان و ادبیات روسی، تاریخ صنعت، تاریخ، زبان و ادبیات ترکی
دانشکده اقتصاد و علوم اداری: اقتصاد، مدیریت، مالیه
دانشکده الهیات: دبیری فرهنگ و علماخلاِ دینی دوره ابتدایی
مدرسه عالی بهداشت آتاتورک قیصریه: تغذیه و رژیم غذایی، مامایی، پرستاری
دانشکده معماری: معماری، برنامه ریزی شهری و منطقه ای
دانشکده مهندسی: در رشته های رایانه، الکترونیک، صنایع، عمران، ماشین آلات
مدرسه عالی اقتصاد و علوم اداری نوشهر: اقتصاد، مدیریت
مدرسه عالی بهداشت نوشهر: پرستاری
دانشکده علوم پایه و ادبیات یوزگات: بیولوژی، فیزیک، شیمی، ریاضیات، تاریخ، زبان، ادبیات ترکی
دانشکده اقتصاد و علوم اداری یوزگات: مدیریت
دانشکده مهندسی و معماری یوزگات: مهندسی در رشته های عمران، زمین شناسی، ماشین آلات، معماری
مدرسه عالی بهداشت یوزگات: پرستاری

آدرس وب سایت دانشگاه : www.en.erciyes.edu.tr

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید