دانشگاه بیلکنت آنکارا

Bilkent university

یکی از این دانشگاه های ممتاز ترکیه دانشگاه بیلکنت است. دانشگاه بیلکنت در سال 1984 به عنوان اولین دانشگاه خصوصی کشور ترکیه در شهر آنکارا پایتخت این کشور با هدف افزايش كيفيت آموزش عالي و تحقيق تاسیس شد.

زبان آموزشی دانشگاه بیلکنت انگلیسی است. این دانشگاه دارای ۷ دانشکده، ۲ مدرسه عالی، ۳ مدرسه عالی شغلی و یک مرکز آموزش فنون موسیقی است.در این دانشگاه بیش از 12 هزار دانشجو در 32 رشته کارشناسی و 51 رشته تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند. دانشجویان بین المللی این دانشگاه از 64 کشور دنیا به این دانشگاه آمده اند. دانشگاه بیلکنت در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران و به عنوان یکی از 2 دانشگاه ممتاز ترکیه معرفی شده است و دانشگاه بیلکنت در رتبه بندی سال ۲۰۱۱-۲۰۱۲ بهترین دانشگاههای دنیا که توسط مؤسسه تایمز انجام شده توانست رتبه ۲۰۴ جهان را بدست آورد.و هم چنین این دانشگاه بر اساس همین رتبه بندی بهترین دانشگاه خاورمیانه نیز معرفی شد. درسال2017  در رتبه بندی 2017-2017 موسسه QS ، دانشگاه بیلکنت به عنوان بالاترین رتبه دانشگاه درترکیه قرار گرفت.

دانشگاه بیکلنت هرساله به بيش از 2500 نفر بر اساس نمرات دوره دبیرستان دانشجو، نمرات امتحانی ملی یا بین المللی آن ها و معیارهای آکادمیکی دانشگاه، بورسيه تحصيلي اعطا مي كند. قسط اول هزینه تحصیل سالیانه دانشجویان بین المللی دانشگاه بیلکنت ترکیه در شروع سال تحصیلی آنان یعنی سپتامبر و در ابتدای پاییز قسط دوم دریافت می گردد. شهریه دانشگاه تنها به دلار از دانشجویان اخذ می شود. دانشگاه بيلكنت با بسياري از دانشگاه هاي معتبر جهان از جمله دانشگاه كاليفرنيا، موسسه آموزشي جورجيا، دانشگاه ميشيگان در آمريكا و دانشگاه هاي مك گيل و مونترال در كانادا و بسياري دانشگاه هاي اروپايي قرارداد انتقال دانشجو دارد.

        

دانشگاه بیلکنت با 26 خوابگاه دانشجویی با امکانات مختلف که در مرکز و شرق پردیس دانشگاهی دانشگاه بیلکنت قرار دارد بیش از 4000 دانشجو با فرهنگی های مختلف را در خود جای داده است. هم چنین دارای خوابگاه هایی برای دانشجویانی که برای گذراندن یک دوره کوتاه در دوره تابستان به این دانشگاه می آیند نیز فراهم کرده است .

دانشکده های دانشگاهبیلکنت به شرح زیر می باشد:

دانشکده علوم پایه: فیزیک، شیمی، ریاضیات، بیولوژی مولکولها و ژنتیک
دانشکده هنرهای زیبا: معماری داخلی و طراحی محیط، معماری شهرسازی و روستایی
دانشکده اقتصاد، اداری و علوم اجتماعی: اقتصاد، علوم سیاست و مدیریت عمومی، روابط بین الملل،
دانشکده علوم انسانی و ادبیات: فرهنگ و ادبیات آمریکایی، باستان شناسی و تاریخ هنر، زبان و ادبیات انگلیسی
دانشکده مدیریت: مدیریت
دانشکده مهندسی: مهندسی رایانه، مهندسی الکتریک ـ الکترونیک، مهندسی صنایع
مدرسه عالی مدیریت توریسم و هتلداری: تکنولوژی رایانه و سیستمهای اطلاع رسانی، مدیریت بهره برداری، مدیریت توریزم و هتل داری.
مدرسه عالی زبانهای خارجی قابل اجرا: بانکداری و امور مالی، سیستمهای علم محاسبه، مترجمی(انگلیسی، فرانسه و ترکی)

 آدرس وب سایت دانشگاه بیکلنت: 

bilkent.edu.tr

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید