دانشگاه سابانچی استانبول

Sabanci University

با پیشرفت روز به روز علم، فن آوری و ساختارهای اجتماعی ، دنیای امروزه نیاز بیشتری را به افراد واجد شرایط که دارای دانش و مهارت های منحصر به فرد در سمت های مختلف شغلی می باشند، بیش از بیش می طلبد.پیرو این موضوع مهم ،گروه سابانچ توسط بنیاد سابانچ در سال 1994 تصمیم به ایجاد یک "دانشگاه جهانی" گرفت. اقدام های نخستین در جهت  معرفی دانشگاه سابانجی در تابستان 1995 ، در یک کنفرانس تحقیقاتی که در آن بیش از پنجاه دانشگاه از بیست و دو کشور و همچنین دانشجویان و نمایندگان بخش خصوصی، شرکت کردند،رخ داد. این کنفرانس شروع یک فرآیند گسترده که در طی آن موسسات آموزشی پیشرو در ترکیه و سراسر جهان برای پیدا کردن فرآیند انجام کار و شناسایی اصولی که شرکت های بزرگ و موفق را پیروزساخته بود،صورت گرفت.در پایان، به جای انتخاب یک دانشگاه به عنوان یک الگو و یا تکرار مثال ها و نهادهای موجود، یک دانشگاه جدید و منحصر به فرد انتخاب شدو دانشجویان دانشگاه سابانجی برای اولین بار در کشور ترکیه در سال 1999در این خصوص وارد مطالعه شدند.

        

دانشگاه سابانجی موقعیت خود را به عنوان یکی از برجسته ترین دانشگاه های نوآور و پژوهش محور در ترکیه به اثبات رسانده است. دانشگاه با هدف هدایت تلاش های تحقیقاتی خود به سوی کاربردی شدن  و تحقیقات استراتژیک با اهداف پیشبرد دانش، حمایت از آموزش های علمی در جهت کمک به پیشرفت جامعه پیش می رود.

دانشگاه سابانجی از نظر رنکینگ جهانی QS در بین ۴۵۱ تا ۵۰۰ دانشگاه اول جهان قرار دارد وبه عنوان یک دانشگاه جوان با بیست سال قدمت، دانشگاه سابانجی مشتاق به تبدیل شدن به یک نقطه مرجع بین المللی برای نوآوری در آموزش و پژوهش است.

مرکز اطلاعات دانشگاه سابانچ  برای تحصیل و پژوهش در 600 رشته تحصیلی برنامه ریزی شده است و دارای مجموعه گسترده ای تقریبا برابربا 100،000 جلدکتاب چاپ معاصر، 20،000 نشریه الکترونیکی و حدود 35،000 آیتم چند رسانه ای می باشد.

دانشگاه سابانجی دارای یک پردیس اصلی است که به دور از زندگی گیج کننده شهری ، در ۱۵ کیلومتری شرق استانبول، در منطقه توزلا (Tuzla) قرار گرفته ‌است. مساحت کمپ ۱۳۵۳۰۰۰ مترمربع می باشد. امکاناتی نظیر مرکز هنرهای نمایشی ، یک سالن ورزشی، فروشگاه رفاه، سینما وباشگاههای ورزشی ،دریاچه مصنوعی، رستوران، زمین فوتبال و پیست پیاده روی در آن وجود دارد. در میان دانشگاه های ترکیه، دانشگاه سابانجی دارای بالاترین ظرفیت مسکن برای دانشجویان است.

زبان آموزش در دانشگاه سابانجی زبان انگلیسی است . آزمون سنجش زبان انگلیسی از دانشجویانی که از طریق کنکور وارد دانشگاه شده اند به عمل می آید. دانشجویانی که در آزمون سنجش زبان موفق نمی شوند وارد مدرسه زبان شده و به صورت فشرده زبان انگلیسی و ترکی می‌خوانند. دانشجویانی که با موفقیت آزمون را پشت سر می‌گذارند می‌توانند سال اول تحصیلی خود را آغاز نمایند. در دوره کارشناسی رشته های مهندسی و علوم زیستی، مهندسی و علوم کامپیوتر، مطالعات فرهنگی، اقتصاد، مهندسی الکترونیک، مطالعات بین الملل، مدیریت، مهندسی سیستمهای ساخت و تولید، مهندسی و علوم مواد، مهندسی مکاترونیک، علوم اجتماعی و سیاسی، هنرهای دیداری و طراحی ارتباطات دیداری، در دوره کارشناسی ارشد رشته های مهندسی و علوم زیستی، مهندسی و علوم کامپیوتر، مهندسی الکترونیک، مهندسی صنایع، فناوری اطلاعات، مهندسی الکترونیک و علوم کامپیوتر، راهبری برنامه های صنعتی، مهندسی وعلوم مواد، ریاضیات، مهندسی مکاترونیک، فیزیک، آنالیز وحل مناقشات، مطالعات فرهنگی، اقتصاد، مطالعات اروپایی، تاریخ، علوم سیاسی، سیاست گزاری عمومی، مطالعات ترکی، هنرهای دیداری و طراحی ارتباطات دیداری، امور مالی، مدیریت اجرایی  و در دوره دکترا در رشته مدیریت دانشجو می پذیرد.

دانشکده های دانشگاه سابانجی به شرح زیر می باشد:

دانشکده هنر و علوم اجتماعی

دانشکده علوم طبیعی و مهندسی

دانشکده مدیریت

مدرسه زبان

آدرس وب سایت دانشگاه سابانجی :

www.sabanciuniv.edu

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید