دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا

METU Middle East Technical University

دانشگاه فنی خاورمیانه  METU  درنوامبرسال 1956 به کمک و توسعه کشورترکیه و کشورهای شرق میانه - خاورمیانه با هدف آموزش افراد برای تبدیل به یک نیروی کار ماهر در زمینه های علوم طبیعی و اجتماعی در آینده در شهر آنکارا تاسیس گردید.چشم انداز این دانشگاه همواره به سوی اطمینان از درک علوم موجود و کشف دانش جدید می باشد.و بالطبع در این میان نباید مانعی برای کشف و به اشتراک گذاری دانش جدید در میان دانشجویان وجود داشته باشد و همواره در این راستا سعی شده است که یک محیط  خلاقانه برای تحقیق، خلاقیت و پیشرفت روزافزون دانشجویان ایجاد گردد.

تاسیس ودر ادامه  فعالیت های علمی وپژوهشی این دانشگاه توانسته است پیشرفتهای علمی فراوانی را برای کشور ترکیه به ارمغان آورد. در حال حاضر METUدارای 43 رشته کارشناسی در 5 دانشکده  وهم چنین  107 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 69 رشته در مقطع دکترا می باشد و هم اکنون این دانشگاه پس از گذشت 53 سال یکی از قدیمی‌ترین دانشگاهای خاورمیانه است. زبان آموزشی در دانشگاه فنی خاورمیانه انگلیسی است و هم اکنون 22000 دانشجو در آن مشغول به تحصیل می‌باشند که از این تعداد 4400 نفر درمقطع  لیسانس و 2200 نفر در مقطع دکترا می باشند. در این دانشگاه 1700 دانشجوی بین‌المللی با حدود 94 ملیت متفاوت به تحصیل می پردازند. البته  METU دارای 19 رشته تحصیلی  در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد با مدرک مشترک بین المللی با دانشگاه های اروپایی و آمریکایی می باشد.

دانشگاه فنی خاورمیانهMETU، به همراه  168 توافق اراسموس Erasmus و 182 توافقنامه دو جانبه با دانشگاه هایی در کشورهای ثالث برای مثال، کشورهایی در آسیای مرکزی، خاورمیانه، شمال امریکا، استرالیا، شرق دور و منطقه اقیانوس آرام، سالانه میزبان 350 دانشجوبه صورت مهمان و یا انتقال دانشجو می باشد. METU همواره توسط سازمان های بین المللی به دنبال ارزیابی خارجی، مجوزهای رسمی و صدور گواهینامه های بین المللی، و تعهد به "فرهنگ کیفیت" می باشد.و از این رو توانسته است در لیست دانشگاه های معتبر جهان دررتبه ی 601 قرارگیرد. METU همواره برای حفظ یک استاندارد بالا آموزشی در مقایسه با استانداردهای بین المللی کوشیده است وهم اکنون تمامی رشته های مقطع کارشناسی فنی و مهندسی تحت دانشکده فنی و مهندسی توسط ABET مورد بررسی قرار گرفته است و توسط کمیسیون مهندسی اعتباربخشی از ABET به رسمیت شناخته شده اند.

سال تحصیلی در METU به دو ترم تقسیم می شود. ترم اول سال تحصیلی به طور کلی در هفته اول سپتامبر آغاز و در اواسط ماه ژانویه به پایان می رسد. دوره دوم در اواسط فوریه آغاز و در اواسط ماه ژوئن به پایان می رسد. METU همچنین دارای یک مدرسه تابستانی با دوره های منظم و یک مدرسه تابستانی بین المللی با دوره هایی برای جذب دانشجویان بین المللی می باشد.

        

زبان آموزشی این دانشگاه دراغلب مقاطع و رشته های تحصیلی انگلیسی می باشد.بنابراین تمامی دانشجویان باید به زبان انگیسی مسط باشند،در غیر انصورت پس از پذیرش مجبور به سپری دوره های آموزشی زبان انگلیسی در داخل دانشگاه می باشند. تنها رشته هايي كه به زبان تركي استانبولي تدريس مي شوند رشته زبان تركي استانبولي و تاريخ انقلاب تركيه هستند.كتابخانه دانشگاه فنی خاورمیانه  دارای ۲۹۶ هزار كتاب، ۱۳۰ هزار مجله است. تعداد ۲۰۰۰ نشریه ادواری را نیز دریافت میكند. نشریات ادواری دارای شبكه CD نیز میباشد. دانشگاه مذكور از بزرگترین سیستم كامپیوتری تركیه برخوردار است.

پردیس اصلی دانشگاه در حدود 4500 هکتاربه همراه 3040 هکتار مساحت جنگلی و یک دریاچه طبیعی به نام Eymir است که در حدود 20 کیلومتر از منطقه مرکزی آنکارا فاصله دارد. دریاچه Eymir برای دانشجویان دانشگاه مکان مناسبی برای قایقرانی، ماهیگیری، بساط پیک نیک و فعالیت های تفریحی است.هم چنین برای رفت و آمد دانشجویان  خدمات اتوبوس رانی از شهر آنکارا به پردیس اصلی METU فراهم شده است.

دانشگاه دارای۱۲ خوابگاه دانشجویی مدرن و مجزا "۶ خوابگاه دختران و ۶ خوابگاه پسران"است. ظرفیت خوابگاهها حدود ۵۰۰۰ نفر است. اتاِقهای رایانه، آبگرم، ماشین های لباسشوئی از امكانات خوابگاههاست. وعده های غذایی دانشجویان از كافه تریای دانشجویی قابل تأمین است. دانشگاه METU تقریباً در ۳۰ بخش ورزشی فعالیت دارد. مجتمعورزشی  دانشگاه دارای۲ سالن ورزشی، ۶ زمین فوتبال، ۱۲ زمین بازی تنیس، ۲۰ زمین بسكتبال، ۱۰زمین  والیبال و استخرشنای روباز می باشد.

دانشکده ها و رشته های تحصیلی دانشگاه به شرح زیر می باشد:

دانشكده معماری: طراحی محصولات صنعتی، معماری، برنامه ریزی شهری و منطقه ای.

دانشكده مهندسی: مهندسی در رشته های رایانه، محیط، الكتریك ـ الكترونیك، صنایع، غذا، هوانوردی، عمران، زمین شناسی، شیمی، معدن، ماشین آلات، فلزات، نفت و گاز.

دانشکده علوم آموزشی: علوم کامپیوتری٬علوم آموزشی٬معلمی دوره ابتدایی٬آموزش زبانهای خارجی٬آموزش تربیت بدنی٬معلم مقطع راهنمایی و آموزش علوم ریاضی

دانشكده اقتصاد و علوم مدیریتی: مدیریت بازرگانی٬اقتصاد٬روابط بین‌الملل٬علوم سیاسی و مدیریت جامعه

 دانشکده علوم پایه : رشته‌های بیولوژی، شیمی٬ریاضی٬تاریخ٬ژنتیک٬فلسفه٬فیزیک٬روانشناسی٬جامعه‌شناسی و آمار

در کنار دانشکده های  ذکر شده بخش آموزش پایه زبان و بخش آموزش پیشرفته زبان انگلیسی نیز بطور مجذا به دانشجویان مقاطع کارشناسی دوره ارائه می‌دهند.

آدرس وب سایت دانشگاه :

 www.metu.edu.tr

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید