دانشگاه مرمره استانبول

Marmara University

دانشگاه دولتی مرمره یکی از قدیمی ترین موسسات آموزش عالی در ترکیه است که در ژانویه سال 1883 با نام مکتب عالی تجارت حمیدیه Hamidiye Ticaret Mekteb-i Âlisi دریک دبیرستان دخترانه در نزدیکی استانبول درمحله  Cagaloglu  تاسیس گردید.

دانشگاهمرمره با تمرکزدر زمینه های علمی بازرگانی، کشاورزی، جنگلداری و صنعت و معدن فعالیت خود را آغاز کرد. دانشگاه مرمره از سال 1982 به بعد توانست به سرعت در ارائه فعالیت های آموزشی و پرورشی، تحقیق و پژوهش در میان مؤسسه ها، مدارس حرفه ای و مراکز تحقیقاتی و هم چنین دانشگاه های کشور ترکیه توسعه یابد. و حال در زمانی که جوامع به سمت صنعتی شدن پیش می روند دانشگاه ها درراستای همراهی با خواسته های جوامع اطلاعاتی و صنعتی، می توانند به توسعه نیروی انسانی وکاربرد تکنولوژی ها و فناوری های ساخته شده توسط جوانان و دانشجویان کمک کنند.ماموریت دانشگاه مرمره همواره به سوی طراحی آینده شغلی برای دانشجویان خود پیش می رود و همراه با طرحهای راهبردی طی سالهای 2013-2017، به سمت تامین و پیش بینی نیازهای اشتغال یابی و تربیت متخصصان برای جایگیری در موقعیت های شغلی آتی حرکت می کند. 

        

دانشگاه مرمره در حال حاضر دارای 14  دانشکده، 8 مدرسه عالی، 11 انستیتو و 30 مرکز تحقیقات در قسمت اروپایی و آسیایی شهر استانبول می باشد و شمار دانشجویان دانشگاه بیشتر از 70 هزار نفر می باشد.این دانشگاه در حال حاضر دارای 136 رشته کاردانی و کارشناسی است  و هم چنین علاوه بر این ، دانشگاه مرمره دارای  20 دوره تخصصی مختلف در زمیه زبانهای خارجی، آموزش کامپیوتر وتربیت معلم به  همراه با گواهینامه های مربوط ارائه می گردد. دانشگاه مرمره تنها دانشگاهی در کشور ترکیه است که با چهار زبان آموزشی به زبان ترکی استانبولی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی در تمام مقاطع فوق دیپلم، لیسانس و تحصیلات تکمیلی دوره . دانشگاه مرمره  دارای سابقه طولانی در پذیرش دانشجویان بین المللی دارد وتوانسته است  به دانشگاهی مدرن وبین المللی تبدیل گردید و البته شایان ذکر است که  دانشگاه مرمره، دررتبه یازدهمین دانشگاه برتر درکشورترکیه و دررتبه 801 در لیست دانشگاه های معتبر جهان در سال 2017 قرار گرفته است ، هم چنین دانشگاه مرمره عضو سازمان دانشگاه های اروپا EUA است و با پذیرش دانشجو از 73 کشور مختلف دنیا همواره در حال گسترش روابط بین المللی خود با دنیای هزاره سوم می باشد.

دانشکده ها و رشته های تحصیلی دانشگاه به شرح زیراست :

دانشکده تربیت معلم آتاتورک: دبیری رشته های: زبان آلمانی، تکنولوژیهای رایانه ای و آموزشی، بیولوژی، جغرافیا، علم فنی، فیزیک، زبان فرانسه، آموزش ابتدایی، انگلیسی، شیمی، ریاضی، تاریخ، علوم اجتماعی، زبان ترکی، روانشناسی، زبان و ادبیات ترکی و کلاس داری.
مدرسه عالی بانک داری و بیمه: بانکداری، بازار سرمایه، بیمه گری.
دانشکده دندانپزشکی: آموزش این دانشکده به انگلیسی است.
دانشکده داروسازی
دانشکده علوم پایه و ادبیات: زبان و ادبیات آلمانی، آرشیوگری، بیولوژی، فیزیک، شیمی، ریاضی، جامعه شناسی
مدرسه عالی پرستاری: پرستاری
دانشکده حقوق: رشته های حقوقِ
دانشکده هنرهای زیبا: رشته های هنر، سینما ـ تلویزیون
دانشکده علوم اقتصادی و اداری: اقتصاد کار و روابط صنعتی، اکونومتری، انفورماتیک(به زبان آلمانی)، اقتصاد، اقتصاد (به انگلیسی)، مدیریت بهره برداری، مدیریت بهره برداری(به انگلیسی)، مدیریت عمومی، مالیه، علوم سیاسی و روابط بین الملل(به انگلیسی)
دانشکده الهیات: الهیات، دبیری تعلیمات دینی و علماخلاِ دوره ابتدایی
دانشکده ارتباطات: روزنامه نگاری، روابط با مردم و شناسایی، رادیو، تلویزیونو سینما
مدرسه عالی بهداشت زینب استانبول: مامایی
دانشکده مهندسی: مهندسی رایانه(به انگلیسی)، مهندسی محیط(به انگلیسی)، مهندسی صنایع(به انگلیسی)، مهندسی ماشین آلات(به انگلیسی)، مهندسی فلزات
دانشکده آموزشی بهداشت: آموزش بهداشت، مدیریت بهداشت
دانشکده آموزشی تکنیک: دبیری رایانه و کنترل،دبیری الکتریک، دبیری الکترونیک و مخابره، دبیری انرژی، دبیری پوشاک آماده، دبیری چاپگری، دبیری فلزات، دبیری اتومبیل سازی، دبیری نساجی
دانشکده پزشکی (به انگلیسی): رشته های پزشک

آدرس وب سایت دانشگاه : www.marmara.edu.tr

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید