مسجد آبی سلطان احمد

مسجد سلطان احمد -  Blue Mosque (Sultan Ahmet Camii)- از زیباترین شاهکارهای معماری اسلامی که به علت وجود کاشی‌های آبی رنگ در طراحی داخلی به مسجد آبی نیز شهرت دارد. این مسجد یادبود بی نظیری است از آقا ‌محمدِ معمار که هفت سال ساخت آن به طول انجامید و شش مناره‌ باریک آن از دوردست ها چشم هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. جهت گیری مسجد آبی استامبول به گونه ای بنا شده که مسلمانان در هنگام نماز روبه سمت مکه بوده و محراب مسجد  در برابرشان قرار می گیرد.

از طرفی حدود ۲۶۰ پنجره در مسجد آبی قرار دارد که از شیشه های نقاشی شده و زیبا به رنگ آبی  در آن بسیار استفاده شده است. 

این مسجد به عمد در مقابل مسجد ایا صوفیه ساخته شده تا نشان دهد معماران عثمانی و مسلمان می توانند با اجداد مسیحی خود رقابت کنند، با این وجود محمد معمار نتوانسته قبه هایی بزرگتر از ایاصوفیه بسازد، اگرچه که قبه اصلی 43 متر ارتفاع  و 33 متر قطردارد به همین دلیل تلاش کرده با تنظیم موقعیت دقیق قبه ها و شبه قبه ها و مناره ها جلوه ای زیبا پدید آورد.تا در مقابل ایاصوفیه به چشم آید.

در هنگام غروب گردشگران در مقابل مسجد آبی استانبول به نورپردازی فوق العاده زیبا بنا به همراه آوای دل نواز اذان گوش جان می سپارند، شایان ذکر است که تمامی بازدیدکنندگان این مکان، باید پوشش مناسب اسلامی را رعایت کنند.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید