مسجد سلیمانیه

مسجد فوق العاده متفاوت سلیمانیه (Suleymaniye Mosque) از معمار سینان به دستور سلطان سلیمان در قرن ۱۶ ساخته شد و امروزه به یکی از اصلی‌ترین دیدنی‌های استانبول تبدیل شده است؛ بزرگترین مسجد استانبول با چهار مناره بالای گلدن هورن قرار دارد. مقبره‌ سلطان سلیمان ، همسرش خرم سلطان و معمار سینان هم در محوطه‌ مسجد واقع شده است، گنبد این مسجد با 53 متر ارتفاع  و قطر 27٫5 متر ، بلندترین گنبد در میان آثاری است که از معماری دوران عثمانی به جای مانده است .

این مسجد بر طبق اصول معماری عثمانی که در واقع تلفیقی از معماری بیزانسی و اسلامی میباشد، بنا شد. بر پایه رسم آن زمان، این مسجد نیز دارای ساختمان‌های جانبی مانند مدرسه و حمام و کتابخانه و کاروانسرا و بیمارستان و آشپزخانه عمومی است. در سال 2010 میلادی هزینه زیادی صرف بازسازی و مرمت این مسجد و مقبره های داخل آن شد، بنابراین امروزه می توان مسجد سلیمانیه دوران عثمانی استانبول را با شکوه و عظمت آن زمان مشاهده کرد.

درنزدیکی این مسجد،روزانه خیرین برای افراد بی خانمان و کارتن خواب های استانبول، غذاهای محلی مانند خوراک لوبیا آماده می کنند و بین این افراد تقسیم می کنند

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید