کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی(Topkapı Palace)  واقع در استانبول از قصرهای معروف امپراتوری عثمانی در سال 1453 توسط سلطان محمد فاتح ساخته شده است. و متعلق به قرن 15 تا 19 میلادی است . این کاخ در حدود 400 سال محل زندگی سلاطین و دولتمردان عثمانی بوده و دارای باغ بسیار باشکوهی است.

کاخ توپکاپی در میان قرون وسطی و زمان معاصر قرار دارد و می تواند نشانگری از تاریخ معماری قصر سازی رومی ، بیزانسی و اسلامی باشد . امروزه از این موزه به عنوان نمایشگاهی از مجموعه های کریستال ، نقره و ظروف چینی که مربوط به دوره امپراتوری عثمانی است استفاده می شود. موزه کاخ توپکاپی با داشتن بیش از دویست هزار سند و هشتاد و شش هزار کتاب ، پایگاهی از شاهکارهای نفیس تاریخی است و با آنکه دارای کلکسیونهای بینظیر از جواهرات ، ساعتها ، لباسها و عتیقه جات زیبای امپراطوران است  اما در بین مسلمانان بیشتر با اشیای پیامبران  بخصوص اشیای پیامبر اکرم و ائمه و اصحاب پیامبر مشهور شده است که در بخش امانات مقدسه حفظ می شود.و هم اکنون مهمترین و مقدس ترین موزه اسلام به حساب می آید.

کاخ توپکاپی بین شاخ طلایی و دریای مرمره واقع شده و چشم‌اندازی بسیار عالی به تنگه زیبای بسفر دارد. در سمت راست کاخ درختان سرو قرار گرفته است و مطبخ های کاخ نیز در این سمت جای گرفته اند. و در قسمت چپ کاخ حرمسرای پادشاهان قرار دارد. در این بخش همسران و فرزندان سلاطین دور از دید عموم زندگی می کرده اند. سومین قسمت کاخ نیز شامل سالن اجتماعات ، کتابخانه احمد سوم که شامل نسخ خطی،مینیاتور، نقاشی و معماری در طرح های اسلامی و شرفی در دنیا بویژه در جهان اسلام است و هم چنین نمایشگاهی از لوازم شخصی سلاطین و خانواده سلطنتی ،جواهرات و نیز مجموعه ای از دست نوشته ها ی ساکنین کاخ می باشد.

کاخ توپکاپی از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر همه روزه بجز سه شنبه ها پذیرای گردشگران است.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید