کاخ دلمه ‌باغچه

کاخ دلمه ‌باغچه  (Dolmabahçe Palace) به معنی خانه باغ، بزرگترین کاخ در ترکیه است، مساحتی برابر با 45000 مترمربع که شامل 285 اتاق ، 46 سالن، 6 حمام و 68 توالت می شود.در ساخت این کاخ از 14 تن ورقه ی طلا استفاده شده و در اوایل قرن 19 میلادی به دستور سلطان عبدالمجید یکم، ۳۱ امین پادشاه عثمانی، ساخته شده‌ است.

پیش از این سلطان و خانواده اش در کاخ توپکاپی زندگی می کردند، اما در قرون وسطی کاخ توپکاپی به دلیل جنگ های زیاد عثمانی و توجه نداشتن به این عمارت، جلوه و لوکس بودن خود را از دست داده بود، بنابراین سلطان عبدالمجید تصمیم به ساخت یک قصر مدرن با معماری اروپایی مخلوط با سبک معماری سنتی عثمانی برای ایجاد یک سبک جدید زندگی گرفت .

طرح کاخ دلمه ‌باغچه  و دکور آن ،  منعکس کننده افزایش نفوذ فرهنگ  اروپایی به استانداردهای فرهنگ و هنر عثمانی است. در این طراحی عناصر متنوعی از سبک باروک، روکوکو و سبک نئوکلاسیک اروپایی است. آینه های بزرگ، نقاشی های رنگ روغن روی سقف، کف میناکاری شده، و پارچه های ابریشمی ضخیم، چل چراغ ها و ظروف چینی در هر گوشه این کاخ چشم هر بازدید کننده ای را برای ساعت ها به خود خیره می کند. کاخ دلمه ‌باغچه در حاشیه و به موازات کانال بزرگ آبی قرار گرفته است به خاطر همین منظره روح نواز دریا از تمام پنجره های کاخ دیده میشود. تخت خواب عبدالمجید نقره خالص است، وان و تشت حمام آن از مرمر سفید ساخته شده اند. امپراتوری های اروپایی نیز بر شکوه این کاخ افزودند: ملکه ویکتوریا چلچراغی به وزن 4.5 تن که بزرگترین لوستر اروپا محسوب می شود را به این قصر هدیه کرد، سزار نیکلاس اول نیز قالیچه ای از پوست خرس قطبی به گنجینه های این قصر افزوده است . آتاتورک، پایه گذار جمهوری ترکیه، آخرین روزهای عمر خود را در این قصر زندگی کرد. تختی که آتاتورک روی آن جان سپرد نیز به عنوان یکی از جاذبه های این قصر در معرض دید بازدیدکنندگان می باشد. تمامی ساعت های این کاخ  روی ساعت 9:05، ساعتی که آتاتورک در روز 10 نوامبر سال 1938 جان سپرد، متوقف شده است.

این کاخ تماشایی همه روزه به غیر از روز های پنجشنبه برای بازدید عموم باز است.  

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید