کلیسای چورا

چورا در یونانی به معنی شهر است ، این کلیسای زیبا که از دوران بیزانس به جا مانده در کنار دیوار های قدیمی شهر قسطنتنیه قرار گرفته، از این رو به دلیل دوری مصافت از شهر استانبول شاید از دیدگردشگران به دور مانده و بازدید از این کلیسای بینظیر کمی دشوار باشد.

اما بازدیدکنندگان از کلیسای چورا - Chora Church (Kariye Müzesi) - می گویند هنر زیبای بیزانس، موزاییک‌های با شکوه و نقاشی‌های دیواری زندگی عیسی و مادرش مریم ،ارزش تلاش برای آمدن و دیدن  را دارد.

این کلیسا به عنوان کلیسای نجات دهنده مقدس در چورا شناخته شده است،اگرچه این کلیسا نیز مانند سایر کلیساهای موجود در استانبول، با فتح این شهر توسط عثمانی ها به مسجد تبدیل شد ولی دکوراسیون داخلی این کلیسا دست نخورده باقی ماند.

کلیسای چورا به سه قسمت اصلی تقسیم می شود : هال ورودی، بدنه اصلی کلیسا و قسمت عبادت گاه.

بخشی از این کلیسا در سال ۴۰۰ میلادی ساخته شد اما قسمتهایی از آن که در حال حاضر در بنا باقیمانده ، مربوط به سال ۱۵۰۰ میلادی است. کلیسای چورا به عنوان یک موزه سالانه پذیرای بسیاری از گردشگران تور استانبول می باشد و هم چنین توصیه می شود قبل از برگشتن از این کلیسا،حتما سری به دیوارهای شهر قدیمی قسطنتنیه بزنید و خود را برای لحظه ای در قرن پنجم تصور کنید.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید