دانشگاه آنکارا

Ankara University

دانشگاه آنکارا در پایتخت کشورترکیه به دستور آتاتورک در سال 1925 ،به عنوان اولین موسسه آموزش عالی دولتی درجمهوری ترکیه تاسیس گردید. دانشگاه آنکارا یک مجموعه بزرگ علمی با ارائه دوره هایی دربسیاری از رشته ها از جمله پزشکی، علوم اجتماعی، طبیعی و کاربردی، وهمچنین در هنر و ورزش می باشد. زبان آموزشی دانشگاه، ترکی است. بیش از 60.000 دانشجو در دانشگاه آنکارا مشغول تحصیل هستند و تعداد پرسنل دانشگاه تقریبا برابر با 4000 نفر می باشد. دانشگاه آنکارا در مقطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و سطح دکترا و حتی به صورت مجازی (از راه دور ) دانشجو می پذیرد.

پردیس اصلی این دانشگاه همراه با 14 دانشکده، 9 مدرسه فارغ التحصیلی و موسسات تحقیقاتی در نزدیکی مرکز آنکارا، پایتخت ترکیه واقع شده.آنکارا،پس از استانبول دومین شهرستان بزرگ ترکیه  محسوب می شود. پردیس دانشگاه آنکارا انواع امکانات آموزشی و تفریحی، و همچنین محل اقامت برای دانشجویان مقطع کارشناسی را ارائه می دهد. امکانات محل اقامت  شامل مراکز ورزشی، استخر شنا و سالن ورزشی، و همچنین تعدادی کلاب دانش آموزی می باشد.

دانشگاه آنکارا از سال 2004 به عضویت Erasmus درآمد و هم چنین دارای عضویت های ویژه ای در IAU, EUA UNICA می باشد. شایان ذکر است که در سال 2017 دانشگاه آنکارا در جایگاه 801 در رتبه بندی World University Ranking  قرار گرفته است.

        

بنیاد گسترش دانشگاه آنکارا، با توجه به نتایج کنکوردانشگاهها، به تعدادی  از دانشجویان پذیرفته شده در آن دانشگاه بورس تحصیلی اعطاء میکند. علاوه بر این، دانشکده های حقوِ، دندانپزشکی و پزشکی نیز به تصویب کمیسیون کمک رسانی اعضای هیأت علمی دانشگاه  آنکارا به دانشجویان کمک مالی می کند.

هم چنین به دلیل قرار گرفتن دانشگاه آنکارا در شهر آنکارا که یک شهرتاریخی است ، دانشجویان این دانشگاه امکان  دسترسی آسان به یک آرایه وسیع از مکان های مذهبی و فرهنگی، و موزه را خواهند داشت وبه علاوه آنکارا دارای تمامی مظاهر شهرهای مدرن اروپایی با اماکن تفریحی ، شب های زنده  واز همه مهمتر شبکه حمل و نقل مدرن اروپایی است که زندگی برای دانشجویان بین المللی در این شهر را آسان و لذت بخش می سازد.

دانشکده ها و رشته های تحصیلی دانشگاه آنکارا به شرح زیر می باشد:

دانشكده دندانپزشكی

دانشكده داروشناسی

دانشكده تربیت معلم: دبیری؛ در رشته های: رایانه و تكنولوژیهای آموزشی، پیش دبستانی، مشاوره و راهنمایی، كلاسداری، علوم اجتماعی، معلولان ذهنی.

دانشكده علوم پایه: ستاره شناسی و علوم فضایی، بیولوژی، فیزیك، آمار، شیمی، ریاضی.

دانشكده حقوِ

دانشكده الهیات: الهیات، دبیری علماخلاِ و فرهنگ دینی دوره ابتدایی.

دانشكده ارتباطات: روزنامه نگاری، مردم شناسی، رادیو، تلویزیون و سینما.

دانشكده مهندسی: مهندسی الكترونیك، فیزیك، ژئو فیزیك، زمین شناسی، شیمی.

دانشكده آموزشی بهداشت: آموزش بهداشت مدیریت بهداشت.

دانشكده علوم سیاسی: اقتصاد كار و روابط صنعتی، اقتصاد، مدیریت، مدیریت عمومی، مالیه، روابط بین الملل

دانشكده پزشكی

دانشكده دامپزشكی

دانشكده كشاورزی: تولید گیاهی، مهندس غذا، تولید حیوانی، معماری روستایی، تكنولوژی كشاورزی

مدرسه عالی اقتصاد خانواده

دانشكده جنگل چانكری: مهندسی جنگل

مدرسه عالی بهداشت: پرستاری

آدرس وب سایت دانشگاه آنکارا :

 en.ankara.edu.tr

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید