دانشگاه فنی استانبول

Istanbul Technical University

دانشگاه فنی استانبول (ITU)در سال 1773 توسط سلطان مصطفی سوم به عنوان دانشکده امپریال مهندسی نیروی دریایی تاسیس شد و از این رو این دانشگاه را در رده سومین دانشگاه فنی دنیا قرارداد. دانشگاه فنی استانبول یک دانشگاه برجسته و پیشگام مهندسی و معماری با بسیاری از مطالعات نوآورانه در علوم، فن آوری، تحقیق و توسعه است. هدف اصلی دانشگاه فنی استانبول گسترش مرزهای دانش در علم، فناوری و هنر و پاسخ به نیازهای جامعه با اجرای این علوم می باشد.

      

دانشگاه فنی استانبول دارای 13 دانشکده از جمله هوانوردی و فضانوردی، مهندسی مکانیک ، مهندسی شیمی و متالورژی می باشد که درحدود 40 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهد. همچنین تعدادی از موسسات تحقیقاتی، مانند موسسه زیست شناسی مولکولی، بیوتکنولوژی و مرکز تحقیقات ژنتیک و مرکز ارتباطات ماهواره ای و سنجش از راه دور و بیش از 350 آزمایشگاه در این دانشگاه  وجود دارد.به علاوه، دانشگاه فنی استانبول وارث کتابخانه ی مرکزی از زمان عثمانی هاست که این کتابخانه به صورت شبانه روزی باز است. تعداد دانشجویان  ITUبیش از 15000 نفر و تعداد کادر علمی آن تقریباً برابر با 2000 نفر است. زبان آموزشی دانشگاه فنی استانبول انگلیسی و ترکی است. کلیه امکانات دانشگاه در پنج مجتمع متمرکز شده است و این مجتمع ها در محله های Ayazoğa, Moğka, Taşkişla, Gümüşsuyu, Tuzlaشهر استانبول جای گرفته است.

رتبه های دانشگاه فنی استانبول براساس نشریات رتبه بندی مختلف

2015

2014

2013

QS Engineering/Technology

173

138

209

QS Natural Sciences

307

237

298

Times Higher Education World Rankings

501-600

165

201-225

Times Higher Education Asia Rankings

19

24

38

بیش از20 رشته مهندسی در دانشگاه فنی استانبول توسط َABETاعتبار بخشی شده است، در نتیجه دانشگاه فنی استانبول می تواند  فرصت های زیادی را برای مطالعه و تحصیل  در خارج از کشور به دانشجویان خود ارائه دهد و این امکان را برای دانشجویان فراهم آورد که به طور هم زمان موفق به دریافت دیپلم دوگانه از دانشگاه همکار خود در آمریکا شوند.همان طور که گفته شد، ITUتعدادی ازرشته های تحصیلی دوگانه را در کشور ترکیه ارائه می دهد و از این بابت در لیست برترین دانشگاه های ترکیه جای می گیرد این دانشگاه طیف گسترده ای از برنامه های تبادلی با Erasmusرا با بیش از 900 توافقنامه بین المللی در اختیار دانشجویان خود می گذارد.ITUمهد علم، صنعت و تکنولوژی است که با انجام بیش از 200 پروژه تحقیق و توسعه (R & D)در حوزه ARI Teknokentقرار گرفته است.و تمامی امتیازات فوق منجر به قرارگرفتن دانشگاه فنی استانبول درجایگاه 501 در لیست برترین دانشگاه های جهان که توسط  Times Higher Educationمنتشر شده است، قرار گیرد.

دانشکده ها و رشته های تحصیلی دانشگاهفنی استانبول به شرح زیر می باشد:

دانشكده دریایی: مهندسی مدیریت ماشین آلات كشتی

دانشكدة الكتریكـ الكترونیك: مهندسی در رشته های رایانه، الكتریك، الكترونیك، كنترل، مخابرات

دانشكدةعلوم پایه و ادبیات: مهندسیفیزیك، شیمی، مهندسیریاضیات، بیولوژیو ژنتیكمولكولها

دانشكدة كشتی سازی و علوم دریایی: مهندسی تكنولوژی دریایی

دانشكدة عمران: مهندسی محیط زیست، مهندسی عمران، مهندسی زمین پیمایی و عكسبرداری

دانشكدة مدیریت: مهندسی صنایع، مهندسی مدیریت

دانشكدة شیمی ـ متالوژی: مهندسی غذایی، مهندسی شیمی، مهندسی فلزات

دانشكدة معدن: مهندسی ژئوفیزیك، مهندسی معدن، مهندسی نفت و گاز

دانشكدة ماشین آلات: مهندسی ماشین آلات، مهندسی نساجی، مهندسی معماری، طراحی محصولات صنعتی، معماری، برنامه ریزی شهر و منطقه

دانشكدة علوم هوایی و فضایی: مهندسی هواشناسی، مهندسی هواپیما، مهندسی فضا

آدرس وب سایت دانشگاه فنی استانبول:

www.itu.edu.tr

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید