بهترین شهرهای کانادا برای زندگی 2020


بهترین شهرهای کانادا برای زندگی در سال 2021

اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید، یکی از سخت ترین انتخاب ها، انتخاب بهترین شهر برای زندگی در کانادا خواهد بود. برخی از شهرهای کانادا از نظر موقعیت شغلی، مسکن، تحصیل، آب و هوا و اوقات فراغت و سایر موارد بسیار مهم برای زندگی روزمره، فرصت های بهتری نسبت به سایر شهرها دارند. میانگین دستمزد در این شهرها بیشتر از بسیاری از کشورهای دیگر است، اگرچه ممکن است هزینه های زندگی در کاانادا نیز بسته به اینکه از کجا آمده اید بیشتر باشد.

وب سایت expatra شهرهای بزرگ، کوچک و متوسط کانادا را با هم مقایسه می‌کند و به ما می‌گوید که هر کدام چه خصوصیات و چه برتری‌هایی دارند. هر چند کیفیت زندگی بستگی به شرایط افراد هم دارد اما هر سال مراکز آماری و تحلیلی بر اساس شاخص‌های استاندارد زندگی، شهرها را رتبه‌بندی می‌کنند. آنها تلاش می‌کنند مهم‌ترین عواملی را که بر کیفیت زندگی افراد تاثیر می‌گذارد در فرمولی قرار دهند و بر اساس آن به این نتیجه برسند که شهرها از نظر میزان درآمد، میزان مالیات، سیستم حمل و نقل عمومی، پاکیزگی و دمای هوا و مسائلی این چنینی چه شرایطی نسبت به هم دارند. این لیست هر سال برای شهرهای کانادا هم اعلام می‌شود. 


لیست کلی بهترین شهرهای کانادا

(نادیده گرفتن اندازه و جمعیت شهر ها)

1-اتاوا (Ottawa) در استان اونتاریو

شهر اتاوا به دلیل کیفیت بالای زندگی در سال های اخیر مرتبا درلیست بهترین شهرهای کانادا و قاره آمریکا ارتقاء یافته به طوریکه سال گذشته دررتبه دوم قرار داشت اما اکنون بهترین شهر برای زندگی در کانادا شده است. درآمدهای مناسب، بالا بودن رشد سلامت و همچنین دسترسی مناسب به مراکز درمانی از جمله دلایلی است که اتاوا را در این لیست بالا نگه داشته است. 

2- شهر برلینگتن (Burlington) در انتاریو

سبک زندگی خوب، با وجود تعداد زیادی مدرسه، کالج، امکانات بهداشتی و درمانی، موقعیت های فراوان شغلی و آب و هوایی دلپذیر در کنار جاذبه های دیدنی فراوان شهر برلینگتن توانسته این شهررا به دومین شهر محبوب کانادا برای زندگی تبدیل کند. همچنین دسترسی راحت این شهر به تورنتو توسط قطار باعث شده تا بسیاری از افراد شاغل ذر تورنتو این شهر را به عنوان محل زندگی انتخاب کنند.

3- شهر اوک ویل Oakville در استان انتارو

شهر اوکویل تنها 30 دقیقه با مرکز شهر تورنتو فاصله و جمعیتی حدود 200هزار نفر دارد. در این شهر فرصت های شغلی فراوانی در زمینه های علمی و تکنولوژی وجود دارد اما اوکویل نیز مانند بورلینگتون یک حومه شهر تورنتو بوده و بسیاری برای کار به تورنتو رفت و آمد می کنند. پایین بودن میزان جنایت، بالا بودن دستمزد و پایین بودن نرخ بیکاری از شاخص های مهم کیفیت زندگی در این شهر است.

4- سنت‌آلبرت (St.Albert) در آلبرتا

آلبرتا در چندین سال اخیر در لیست بهترین شهرهای کانادا برای زندگی روند صعودی داشته و داشتن اقتصاد قوی و شغل های پردرآمد این شهر از مهمترین عوامل جذب متقاضیان مهاجرت کاری به کانادا می باشد . نرخ بیکاری در این شهر کمتر از 4 درصد و میزان در آمد بالاترین سطح در کشورمی باشد.

5- شهر بوشرویل (Boucherville) در استان کبک

اگر بخواهیم اندازه شهرها را در این لیست نادیده بگیریم شهر بوشرویل با حدود ۴۰ هزار نفر جمعیت، توانسته به رتبه پنجم برسد در حالی که در سال گذشته در رتبه اول قرار داشت.  این شهر نرخ بیکاری بسیار پایین، متوسط درآمد بالا و همچنین توانایی خرید خانه خوبی دارد. ضمن اینکه در کنار این شرایط اقتصادی خوب، گروه‌های هنری و ورزشی قابل توجهی در این شهر مشغول به فعالیتند. 


لیست بهترین شهر های بزرگ کانادا

کیفیت زندگی در شهرهای بزرگ و کوچک با هم تفاوت‌های زیادی دارد. برای بالا بردن سطح درآمد، بهتر شدن وضعیت بهداشت عمومی و پایین آوردن میزان جرائم، شهرهای کوچک کار راحت‌تری را به نسبت شهرهای بزرگ پیش رو دارند. بنابراین رتبه‌بندی بر اساس اندازه شهرها نیز انجام شده است. در میان شهرهای بزرگ، بهترین شهرها برای زندگی در کانادا به ترتیب

1- اتاوا

2- وینی‌پگ

3- تورنتو 

4- ونکوور

5- مونترال 

6- کبک سیتی

7- ادمونتون

8- کلگری

هستند. شهر کبک (Quebec City) با بیش از ۵00 هزار نفر جمعیت، مثل سال گذشته در لیست کلی شهر ها دهمین شهر مناسب برای زندگی در کاناداست و در میان شهرهای بزرگ، رتبه دوم را دارد. دراین شهر نرخ بیکاری 4% است به همین دلیل بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کبک از طریق تخصص این شهر را به عنوان مقصد انتخاب می کنند. ۵۳% از ساکنان شهر کبک صاحب خانه هستند و به طور متوسط افراد می‌توانند در این شهر پس از سه سال و نیم خانه بخرند. وینیپگ هم با بیش از ۷۰۰ هزار جمعیت به دلیل شرایط مناسب بهداشتی و همچنین دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی توانسته سومین شهر مناسب برای زندگی در کانادا باشد. 


نگاهی به تورنتو

وضعیت کیفیت زندگی در تورنتو به عنوان بزرگ‌ترین شهر کانادا هم اطلاعات خوبی را از شرایط این شهر به دست می‌دهد. تورنتو در لیست، ششمین شهر بزرگ مناسب برای زندگی در کاناداست. این شهر با ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت، در لیست کلی، سی و پنجمین شهر مناسب برای زندگی در کاناداست و در پنج سال گذشته پنج درصد نیز افزایش جمعیت داشته است. تورنتو به نسبت سایر شهرهای کانادا میزان پرداخت مالیات کمتری دارد، وضعیت حمل و نقل عمومی آن مناسب گزارش شده، هوای تقریبا خوبی دارد و تیم‌های ورزشی و گروه‌های هنری هم در آن فعالیت می‌کنند. برآورد میزان بیکاری در تورنتو بیش از ۸ درصد و میانگین درآمد سالیانه هر خانوار ۶۰ هزار دلار است. مردم تورنتو به طور متوسط بعد از شش سال و نیم می‌توانند خانه بخرند. کاهش آمار جرائم در تورنتو یکی از مهم‌ترین شاخص‌های قابل توجه کیفیت زندگی در این شهر است. طبق آمارهای رسمی، میزان جنایت در تورنتو در پنج سال گذشته ۲۴ درصد کاهش داشته است. در تورنتو به ازای هر ۱۰۰۰ نفر دو پزشک وجود دارد.


بدترین شهرها کانادا برای زندگی

همان‌طور که اشاره شد شرایط زندگی و استانداردهای آن بسته به شرایط افراد با هم متفاوت است. بطور مثال افراد مسن که در دوران بازنشستگی خود قرار دارند شهری آرام با دسترسی راحت به مراکز درمانی را به شهری شلوغ و پر از شرکت‌های تجاری ترجیح می‌دهند. اما این لیست تلاش کرده است شاخص‌هایی را در نظر بگیرد که به صورت کلی برای همه افراد در همه شرایط باارزش است. بر همین اساس می‌توانیم به شهرهایی که در کانادا پایین‌ترین رده را دارند نگاهی بیندازیم. در میان شهرهای بزرگ، مونترال (Montreal) در گذشته ای نه چندان دور، در این لیست پایین‌ترین رتبه را داشت. یکی از عوامل آن نیز پایین بودن کیفیت زندگی در مونترال - در سالهای گذشته - می‌تواند نرخ بیکاری بالای 10% بوده باشد. البته این مسئله در طول سالهای گذشته بهبود پیدا کرده و با رونق هرچه بیشتر اقتصاد این شهر، در این لیست موقعیت این شهر بهبود قابل توجهی داشته است. میانه درآمد سالیانه خانوار در مونترال حدود ۴۵ هزار دلار است. در حال حاضر از میان شهرهای بزرگ کانادا، شهرهای ساسکاتون (واقع در ایالت ساسکاچوان) و کلگری (در ایالت آلبرتا) در پایین ترین رتبه قرار دارند که یکی از دلایل آن می تواند درصد بیشتر بیکاری نسبت به سایر شهرهای بزرگ کانادا باشد. ضمن اینکه برمپتون هم در میان شهرهای بزرگ کانادا جزو پایین رتبه‌ها در این لیست است. شهر نیو گلاسکو هم در ایالت نوا اسکوشیا آخرین شهر، در مجموع لیست ۲۰۹ تایی کانادا است. 

بر اساس داده های کانادا که توسط Maclean برای رتبه بندی سالانه خود در خطرناک ترین مکان های کانادا جمع آوری شده که شهرهای  North Battleford, Sask، Thompson, Man، Quesnel, B.C، Wetaskiwin, Alta و Portage La Prairie, Man جزء خطرناک ترین شهرهای کانادا شناخته شده اند.