آب و هوای انگلستان


انگلستان قسمتی از بریتانیا کبیر در کنار ایرلند شمالی، ولز و اسکاتلند می‌باشد. موقعیت آن در غرب اوراسیا ست و دارای یک خط ساحلی گسترده است. بخاطر چنین موقعیت جغرافیایی، آب و هوای انگلستان در طول سال بسیار متغیر می‌باشد و بعضی از روزها خشک و قاره‌ای و بعضی دیگر مرطوب و دریایی است. بهمین دلیل باعث می‌شود نوسانات دما زیاد شده و در طی یک روز، چند فصل را باهم تجربه کنید.

بطور کلی، بخشی غربی انگلستان که به اقیانوس اطلس بیشتر نزدیک است، دارای معتدل‌ترین آب و هواست و در عین حال شرجی‌ترین و پرباد ترین بخش انگلستان نیز می‌باشند. نواحی شرقی این کشور نیز از آب و هوای خشک‌تر و کم‌باد تر برخوردار است که در بیشتر روزهای سال، دمای آن از قسمت غربی، پائین‌تر است.

انگلستان از دیگر کشورهای تشکیل‌دهنده‌ی بریتانیا، آب و هوایی گرم‌تر و خورشیدی‌تری دارد. در ماه جولای، تابش خورشید به حداکثر خود می‌رسد و همچنین این ماه، خشک‌ترین ماه در سال تعیین شده است.پراکندگی دما

بطور میانگین درهر سال، 1340 ساعت هوای انگلیس آفتابی است. سواحل جنوبی به علت وزش دائمی باد، دارای صاف‌ترین آسمان است و کمترین میزان ابر را دارد. این به این معناست که شهرستان‌هایی مانند کِنت و ساسکس از بیشترین میزان تابش خورشید برخوردار هستند که باعث جذب توریست‌های داخلی و خارجی به ساحل‌های آنها می‌شود. پر ابر ترین قسمت‌های انگلستان نیز در نواحی شمالی و غربی و همچنین کوهستانی می‌باشد که روزهای کمتری از سال آفتابی است.

انتظار می‌رود وضعیت آب و هوای انگلستان، به علت آلودگی و گرم شدن کره‌ی زمین، در دهه‌های آینده دستخوش تغییرات شود. همچنین انتظار می‌رود دمای میانگین تا دو درجه و بالاترین میزان دما در تابستان، سه درجه تا سال 2050 افزایش پیدا کند. میزان بارش کلی نیز کاهش پیدا می‌کند، ولی بارش زمستانی بیشتر خواهد شد.


آب و هوای انگلستان در فصول مختلف :

بهار در انگلستان

فصل بهار انگستان از ماه مارس تا می می‌باشد و آب و هوایی خنک و خشک دارد. ممکن است هنگام ظهر و مخصوصاً موقع نزدیک شدن تابستان، دما افزایش پیدا کند، اما همچنان تا اواسط آپریل، امکان بارش برف وجود دارد. بازه‌ی دما در فصل بهار انگلیس، بین 0 تا 10 درجه است.


تابستان در انگلستان

بین ماه‌های ژوئن تا آگوست، انگلستان بیشترین دما را در آب و هوای خود تجربه می‌کند. با اینکه این فصل، خشک‌ترین فصل این کشور تلقی می‌شود، باران‌های محلی باعث سبز و شاداب ماندن زندگی گیاهی، اغلب در نواحی جنوبی، شرقی و مرکزی می‌شوند. در برخی از روزهای بخش جنوب شرقی انگلستان ، دما به بالاترین میزان خود، یعنی 30 درجه سانتیگراد می‌رسد، درحالیکه میانگین  دما در فصل تابستان، بین 17 تا 20 درجه سانتیگراد است.


پائیز در انگلستان

 فصل پائیز از ماه سپتامبر تا نوامبر را پوشش داده و باعث ایجاد آب و هوایی نامتعادل در سراسر انگلستان می‌شود. تفاوت در میزان فشار و همچنین سردی هوا، باعث افزایش میزان بارش خواهد شد. در این فصل نیز دمای هوا از 1 تا 13 درجه سانتیگراد متغیر است.


زمستان در انگلستان

زمستان سرد از دسامبر شروع شده و تا فوریه ادامه پیدا می‌کند. در این فصل هوا بسیار سرد و مرطوب شده و در جای‌جای انگلستان شاهد بارش برف خواهید شد. دمای هوا نیز از مقداری زیر 0 درجه شروع شده و تا حداکثر 10 درجه سانتیگراد با بادهای بسیار سرد افرایش پیدا می‌کند.اواخر زمستان که دمای اقیانوس اطس کاهش پیدا می‌کند، ثبات آب و هوا خصوصاً در مناطق ساحلی بیشتر می‌شود.