اطلاعات عمومی انگلستان


انگلستان کشوری است که بخشی از پادشاهی متحد می‌باشد. از شمال با اسکاتلند و از غرب با ولز هم‌مرز است. در غرب انگلستان دریای ایرلند و در جنوب آن دریای سِلتی قرار دارد. انگلستان توسط دریای شمال از شرق و کانال انگلیس از جنوب از قاره‌ی اروپا جدا شده است. این کشور بخش عمده‌ی مرکزی و جنوبی جزیره‌ی بریتانیای کبیر را در اقیانوس اطلس شمالی را تشکیل می‌دهد و شامل بیشتر از صد جزیره‌ی کوچکتر مانند مجمع‌الجزایر سیلی و جزیره‌ی وایت می‌باشد.


اطلاعات کلی انگلستان
پایتخت لندن
زبان رسمی انگلیسی
گروه‌های نژادی 85.4% سفید پوست 7.8% آسیایی 3.5%  سیاه پوست 2.3% دو رگه 0.4% عرب 0.6% سایر
مذهب 43% پروتستان 10% کاتولیک 3% مسلمان
نوع حکومت مشروطه سلطنتی
مساحت زمینی 130,279 کیلومتر مربع
جمعیت سال 2015: 54,786,300 سال 2011: 53,012,456
تراکم جمعیت 420.5 در کیلومتر مربع
واحد پول پوند استرلینگ (GBP)
جهت رانندگی چپ
پیش شماره تلفن 44+
دامنه اینترنتی Uk.

سرزمینی که هم‌اکنون انگلستان نامیده می‌شود، ابتدا محل زندگی انسان‌های مدرن دوره‌ی سوم پارینه‌سنگی بود، ولی نام انگلستان را یکی از قبایل ژرمن بنام آنگل‌ها که در قرن پنجم و ششم می‌زیستند، به آن داده‌اند که به معنای جزیره‌ی آنگل‌ها بود. انگلستان در قرن دهم به یک دولت متحد تبدیل شد و همچنین انقلاب صنعتی آن از قرن هجدهم شروع شد که آن را تبدیل به اولین کشور صنعتی دنیا کرد.

قدیمی‌ترین نشان وجود انسان در انگلیس کنونی به حدود ۷۸۰ هزار سال پیش برمی‌گردد که انسان پیشگام (Homo antecessor) در آن می‌زیسته است.

نظام سیاسی انگلستان به عنوان بخشی از پادشاهی متحده بریتانیا، سلطنت مشروطه و نظام پارلمانی است. از سال ۱۷۰۷ به بعد یعنی زمانی که لایحه اتحاد ۱۷۰۷ موجب اجرایی شدن مفاد پیمان اتحادیه شد و انگلستان و اسکاتلند را به شکل پادشاهی بریتانیای کبیر با یکدیگر متحد کرد، چیزی به نام دولت انگلستان وجود نداشته است. امروزه انگلستان به طور مستقیم توسط پارلمان بریتانیا اداره می‌شود.


کشور انگلستان دارای بیش از یکصد جزیره کوچک و بزرگ است که از جمله آن‌ها می‌توان به جزیره وایت و جزیره مَن اشاره کرد. شهر لندن پایتخت انگلستان و در عین حال پایتخت پادشاهی متحد است. پرآب‌ترین رود انگستان، رود تیمز است که از میان شهر لندن می‌گذرد و به دریای شمال می‌ریزد.

تقسیمات کشوری انگلستان شامل نه سطح مختلف است که از طریق نهادهای اداری مختلف ایجاد شده برای اهداف دولت‌های محلی اداره می‌شوند. بالاترین لایه از دولت‌های محلی در انگلستان نه منطقه هستند: شمال شرق، شمال غرب، یورکشایر و هامبر، میدلند شرقی، میدلند غربی، شرق، جنوب شرق، جنوب غرب و لندن.

در لایه بعد از تقسیمات ناحیه‌ای انگلستان، این کشور به ۴۸ شهرستان تشریفاتی تقسیم شده است. این شهرستان‌ها که به تدریج و از قرون وسطی به این سو شکل گرفته‌اند، در درجه اول به عنوان یک مرجع جغرافیایی استفاده می‌شوند. هر یک از آنها یک لرد نایب‌السلطنه و یک کلانتر عالی دارد.


مناطق اصلی انگلستان
رتبه منطقه شهری جمعیت محلات اصلی
1 منطقه شهری لندن بزرگ 9,787,426 لندن بزرگ که به شهر لندن و 23 بخش لند تقسیم شده است؛ از جمله بارنت، ایلینگ، بروملی
2 منطقه شهری منچستر بزرگ 2,553,379 منچستر، سالفورد، بولتونريال استاک‌پورت، اولدهام
3 منطقه شهری وست میدلندز 2,440,986 برمینگهام، وولور هامپتون، دیودلی، آلدریج
4 منطقه شهری وست یورک‌شایر 1,777,934 لیدز، برادفورد، هادرزفیلد، ویکرفیلد، هیلفاکس
5 منطقه شهری لیورپول 864,122 لیورپول، سنت هلنز، بوتل
6 ساوث‌همپشایر 855,569 ساوث‌هامپتون، پورت‌ماوث، هاوانت
7 تاینساید 774,891 نیوکاسل، گیت‌شید، نورث‌شیلدز، ساوث‌شیلدز
8 منطقه شهری ناتینگهام 729,977 ناتینگهام، بیستون، کارلتون، کارل ایتون
9 منطقه شهری شفیلد 685,368 شفیلد، راترهام، رامارش، کیلامارش
10 منطقه شهری بریستول 617,280 بریستول، کینگزوود

در خارج از لندن بزرگ و مجمع‌الجزایر سیلی، انگلستان همچنین به ۸۳ ناحیه شهری و غیر شهری تقسیم شده است که این تقسیم‌بندی برای اهداف دولت‌های محلی استفاده می‌شود. هر یک از آنها ممکن است از داخل یک منطقه جغرافیایی باشد و یا بین چند منطقه تقسیم شده باشد. در نهایت کشور انگلستان از ۹ ناحیه، 48 شهرستان  و حدود ۳۲۶ شهر کوچک تشکیل شده‌است.

برخی از شهرهای مهم انگلستان عبارتند از: لندن، بیرمنگام، منچستر، لیورپول، لیدز، ناتینگهام، کمبریج، ساوث‌همپتون، یورک، بریستول، نیوکاسل و کینگستن هال.


- انگلستان دارای آب و هوایی نسبتاً معتدل می‌باشد که در زمستان از صفر درجه پایین‌تر و در تابستان از ۳۲ درجه بالاتر نمی‌رود. سردترین ماه سال ژانویه و فوریه و گرم‌ترین ماه سال ماه ژوئیه است. 

- با بیش از 53 میلیون جمعیت، انگلستان پرجمعیت‌ترین کشور بریتانیای کبیر می‌باشد و حدود 84% از جمعیت آن را نشکیل می‌دهد. کشور انگلستان در بین اتحادیه اروپا چهارمین کشور و در دنیا بیست و پنجمین از نظر جمعیت می‌باشد. تراکم جمعیت این کشور 407 نفر بر کیلومتر مربع بوده که رتبه دوم را در اتحادیه اروپا، بعد از کشور مالتا را دارد.

- همانطور که از نامش پیداست و  زبان انگلیسی امروزه زبان صدها میلیون درسرتاسر دنیا می‌باشد، در کشور انگلستان بوجود آمده و 98% درصد از مردم آن به این زبان صحبت می‌کنند.

 ستایش جهانگیر
  ممنون بابت مطالب مفید  
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید