دانشگاه کمبریج انگلستان

دانشگاه کمبریج University of Cambridge

دانشگاه کمریجاین دانشگاه در سال 1209  در شهر کمبریج (بریتانیا) در کناره رودخانه کَم، تاسیس شده و بخاطر دستاوردهای فوق‌العاده‌ی آن در زمینه‌های تدریس و تحقیقات، شهرت جهانی دارد. به همین دلیل هم دانشجویان برای اپلای در این دانشگاه باید تمام نمرات آنها در سطح بالا یعنی A* باشد.

دانشگاه کمبریج دومین دانشگاه قدیمی در منطقه انگلیسی زبان و سومین دانشگاه قدیمی در جهان به شمار می‌آید. از آنجا که دانشگاه آکسفورد نیز قدمتی قدیمی دارد، از این رو به این دو دانشگاه، «دانشگاه‌های باستان» می‌گویند و نام آنها را آکسبریج نهاده‌اند.

کمبریج ۳۱ دانشکده دارد که از این میان، ۳ دانشکده فقط مخصوص خانم‌ها و باقی دانشکده‌ها مختلط است. البته پیش‌تر و در سال‌های دور همه دانشکده‌ها فقط برای مردها بودند. دانشکده داروین اولین دانشکده کمبریج بود که حاضر به پذیرفتن مختلط هم آقایان و هم خانم‌ها شد.

هزینه‌های دانشکده‌ها نیز برای دانشجویان (اقامت و تغذیه) بستگی به دانشکده دارد و با هم فرق دارند.

این دانشگاه در شمارشی که در سال 2015 صورت گرفت دارای 19,515 دانشجو می‌باشد که به تفکیک زیر می‌باشند:

حوزه‌ی تحصیلی

کارشناسی: 63% - تحصیلات تکمیلی 37%

شیوه‌ی تحصیلی

تمام وقت: 93% - نیمه وقت 7%

ملیت

بریتانیا: 67% - کشورهای عضو اتحادیه اروپا 12% - سایر: 20%

جنسیت دانشجویان

مذکر: 52% - مونث: 48%دانشگاه کمبریج

علاوه بر 31 کالج تحت کنترل دانشگاه کمبریج، این دانشگاه از بیش از 150 دپارتمان و مؤسسات تحقیقی تشکیل شده. این دپارتمان‌ها در 6 قسمت که به آموزشگاه معروف شده‌اند، قرار می‌گیرند. این 6 آموزشگاه عبارتند از:

Arts and Humanities, Biological Sciences, Clinical Medicine, Humanities and Social Sciences, Physical Sciences, Technology

دانشگاه کمبریج ۱۱۴ کتابخانه دارد. کتابخانه دانشگاه کمبریج کتابخانه مرکزی و محل تحقیقات بوده که به تنهایی بیش از ۸ میلیون جلد کتاب دارد.

فارغ‌التحصیلان دانشگاه کمبریج بیشتر از هر دانشگاه دیگری برنده‌ی جایزه نوبل با تعداد 90 عدد شدند. همچنین از دانشجویان مشهور این دانشگاه می‌توان به آیزاک نیوتن، چارلز داروین، فرانسیس بیکن، استیون هاوکینگ و ... اشاره کرد.

سایت دانشگاه: https://www.cam.ac.uk

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید