زبان مردم گرجستانزبان رسمی کشور گرجستان ، گرجی است. پس از جدا شدن این کشور از روسیه پس از 70 سال ، زبان ملی و زبان اول مردم در گرجستان به طور رسمی از روسی به گرجی تغییر یافت. این زبان که به آن کارتولی نیز می گویند، از جمله زبان های قفقازی به شمار می آید و 80 درصد از جمعیت 4 میلیون نفری گرجستان به این زبان صحبت می کنند. همچنین خط گرجی از قدیمی ترین سیستم های نوشتاری در دنیا می باشد. الفبای زبان گرجی دارای 33 حرف بوده و یکی از 14 زبانی است که دارای الفبا می باشد. این زبان از چپ به راست نوشته می شود و دارای 28 صامت بوده و بقیه حروف مصوت هستند.

البته این زبان در طی زمان به دفعات دچار تغییر شده و در 3 مرحله اصلی تکامل پیدا کرده است. زبان گرجی علاوه بر کشور گرجستان و ترکیه و آذربایجان و ایران و روسیه و اوکراین و آمریکا نیز صحبت می شود که اکثریت آنها از اقوام گرجی می باشند. به دلیل جنگ و درگیری های زیاد در این کشور که در ناحیه قفقاز جنوبی قرار دارد، زبان آن نیز تاثیر زیادی از شکست ها و پیروزی ها گرفته است. به طور مثال کلمه سلام به معنی پیروزی می باشد. و یا صبح به خیر را با لفظ صبح صلح و عصر به خیر را عصر صلح بیان می کنند.

یادگیری زبان ، کمک بزرگی در پروسه ی مهاجرت به گرجستان به شمار می آید. برای اخذ اقامت گرجستان ، با دانستن زبان گرجی می توانید اشراف بیشتری بر مسائل قانونی داشته باشید. همچنین برای تحصیل در گرجستان نیز شما می بایست به یکی از زبان های گرجی و یا روسی مسلط باشید مگر اینکه بخواهید در سطوح بالاتری مثل کارشناسی ارشد و یا دکتری اقدام به تحصیل کنید که در آن صورت دانستن زبان انگلیسی می تواند کافی باشد.


در اینجا تعدادی از کلمات و عبارات پر کاربرد زبان گرجی را با هم مرور می کنیم:

1.      سلام : gamarjobat

2.      خداحافظ :nakhvamdis

3.      بله :diakh

4.      خیر : ara

5.      ممنون : gmadlobt

6.      خواهش می کنم :gtkhovt

7.      ببخشید :uk’atsravad

8.      اسم شما چیه :ra aris sheni sakheli

9.      حال شما چطوره : rogor khar

10.  خوب :k’argi  

11.  بد : tsudi


شما می توانید با یاگیری کلمات پرکاربرد گرجی ، مهاجرت  و زندگی در گرجستان را برای خود و خانواده تان آسان تر و ایمن تر کنید. یادگیری زبان گرجی سخت نیست اما نیاز به زمان و تمرکز دارد. امیدواریم با گردآوری این مطلب توانسته باشیم در مسیر مهاجرت به گرجستان شما را یاری رسانیم.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید