هزینه‌ تحصیل در آلمان 2019

برای زندگی و تحصیل در آلمان هزینه ها را باید به دو بخش تقسیم نمود. بخش اول هزینه‌هایی است که مربوط به دانشگاه و تحصیل می‌شود. بخش دوم را می‌توان به سایر هزینه‌های زندگی در آلمان همانند بیمه دانشجویی، خورد و خوراک، اجاره و ... تقسیم‌بندی کرد.


شهریه دانشگاه های آلمان

تحصیل در اکثر دانشگاهای آلمان کاملا رایگان می باشد. (به غیر از هزینه های مربوط به خدمات یا بیمه های دانشجویی) اما تحصیل در برخی دانشگاه ها نیز نیازمند پرداخت شهریه است، مخصوصا رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند. شهریه در این دانشگاه ها بستگی به نوع دانشگاه و همچنین رشته تحصیلی دارد. برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید مدارکی از منابع مالی ارائه دهید، این به عنوان تضمینیست که می توانید هزینه تحصیل در آلمان را بپردازید. از ژانویه 2021 انتظار می رود مبلغ 861 یورو در ماه (10،332) یورو در سال ارائه دهید. برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید یک حساب مسدود شده آلمانی بسازید و مبلغ 10،332 یورو به آن واریز کنید که برای یک سال مسدود می شود، وقتی وارد آلمان می شوید و حساب خود را فعال می کنید، می توانید حداکثر تا 861 یورو در ماه برداشت کنید.

بر اساس تحقیقات موسسه DAAD (German Academic Exchange Service) هزینه میانگین تحصیل در آلمان 9170 یورو در سال می باشد که از این هزینه تنها 470 یورو آن مربوط به کلاس ها و دانشگاه و 8700 یورو آن به منظور هزینه های زندگی شامل اجاره مسکن، حمل و نقل، خورد و خوراک و ... می شود. 

باید توجه داشت این هزینه میانگین است و هزینه ها بسته به شهر و دانشگاه و رشته می تواند بسیار متفاوت باشد. ایالت فدرال بادن-وورتمبرگ با این حال تصمیم گرفته است که از شهروندان غیر اتحادیه اروپا 150000 یورو در هر ترم برای برنامه های تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دیپلم و آزمون دولتی) از ترم زمستانی 2017/18 به بعد دریافت کند، این هزینه ها برای دانشجویان دکتری اعمال نمی شود.


هزینه تحصیل در آلمان دوره لیسانس :

عموم دانشگاه های آلمان دولتی و رایگان هستند. با این حال هزینه هایی بابت ارائه خدمات از طرف دانشگاه دریافت می شود. این هزینه ها که بسته به دانشگاه چیزی بین 150 تا 250 یورو در هر ترم است برای استفاده از خدمات و امکانات گوناگون دانشگاه پرداخت می شود. ضمنا می توان 100 یورو نیز اضافه تر پرداخت کرده و به مدت 6 ماه از حمل و نقل عمومی به صورت رایگان استفاده نمود. اگر درس شما در موعد استاندارد مثلا 8 ترم به اتمام نرسد و بیش از 4 ترم نیز از تاریخ  استاندار پایان دوره تحصیل بگذرد، شما بخاطر تاخیر و طولانی شدن دوره موظف به پرداخت شهریه برای ترم های بعدی می شوید که می تواند مبلغی بیش از 900 یورو برای هر ترم باشد. 

در کنار دانشگاه های دولتی دانشگاه های خصوصی و انستیتو های معتبر دیگری نیز در آلمان وجود دارند که به ارائه مدرک در رشته های مختلف می پردازند که میزان شهریه در آنها بستگی زیادی به اساس نامه و قوانین آن دانشگاه های آلمان دارد اما در حالت میانگین شهریه تحصیل در این دانشگاه ها می تواند به بیش از 20000 یورو در سال برسد. 


هزینه تحصیل در آلمان دوره فوق لیسانس و دکترا :

هزینه تحصیل در دوره های ارشد و دکترای آلمان نیز رایگان است به شرطی که فرد مستقیما در رشته ای مرتبط در آلمان مدرک لیسانس گرفته و بلافاصله بعد از آن اقدام به تحصیل در مقطع بالاتر نماید. البته برای این دانشجویان نیز هزینه مربوط به خدمات دانشجویی که قبلا هم ذکر شد وجود دارد. اما آن دسته از افرادی که مدرک کارشناسی خود را در جای دیگری دریافت نموده اند ممکن است لازم باشد شهریه ای حدود 10000 یورویی برای هر ترم بپردازند. در دانشگاه های خصوصی نیز این هزینه ممکن است به بیش از 30000 یورو برسد. مثلا دانشگاه خصوصی معتبر Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg در مقطع فوق لیسانس، برای رشته مهندسی بیومدیکال مبلغ 2100 یورو و برای رشته اقتصاد بهداشت 6000 یورو برای هر ترم دریافت می نماید.

هزینه تحصیل در مقطع دکترا نیز در آلمان حداقل برای 6 ترم نخست رایگان است و بسته به سطح آموزشی تنها هزینه مربوط به خدمات دانشجویی بین 150 تا 200 یورو باید پرداخت گردد. 


هزینه‌های غیرتحصیلی و زندگی در آلمان

مهم‌ترین هزینه‌ غیرتحصیلی مربوط به خانه دانشجویی و اجاره مسکن در آلمان است. در این مورد دو انتخاب وجود دارد. انتخاب اول، خانه‌های تحت پوشش دانشگاه که ارزان‌تر و از امکانات بیشتری برخوردارند (به طور نمونه استفاده رایگان از اینترنت). انتخاب دوم خانه‌های دانشجویی خصوصی است.

طبیعتا در شهرهای کوچک هزینه‌های مسکن ارزان‌تر و در شهرهای بزرگ گران‌تر است. با این حال چه در خانه‌های خصوصی و چه در خانه‌های دانشجویی تحت پوشش دانشگاه، بایستی مبلغی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در هر ماه برای مسکن در نظر گرفت. نکته قابل ذکر دیگر در مورد خانه‌های دانشجویی خصوصی و وابسته به دانشگاه در این است که در مورد دوم هزینه‌هایی همچون آب، برق، شارژ ماهانه، بر روی اجاره بها است. در حالی که در خانه خصوصی علاوه بر مبلغ اجاره، هزینه موارد ذکر شده را نیز جداگانه باید پرداخت. 

براساس اطلاعات موسسه DAAD (German Academic Exchange Service) هزینه های ماهانه برای زندگی یک نفر در آلمان به طور میانگین بدین شرح است: 165 یورو برای خورد و خوارک، 52 یورو برای پوشاک، 82 یورو حمل و نقل، 33 یورو هزینه استفاده از تلفن، اینترنت و اشتراک تلویزیون، 30 یورو برای خرید تجهیزات و وسایل مربوط به تحصیل، 68 یورو برای تفریح، گردش و اوقات فراغت. 

هزینه بعدی که راهی برای فرار از آن وجود ندارد، هزینه بیمه دانشجویی در آلمان است. هزینه بیمه حدود ۵٠ یورو در ماه درنظر گرفته می شود. 

البته برای گرفتن ویزای تحصیلی نیز شما نیاز دارید ثابت کنید که حداقل سالانه به 8040 یورو و یا ماهانه به مبلغ 670 یورو برای تامیین مخارج تحصیل و زندگی و خود در آلمان دسترسی دارید. (حساب بانکی)

--------------------------------

تحصیل در آلمان

--------------------------------