روش های مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

تحصیل در آلمان راهی مطمئن برای ورود به این کشور می باشد. تحصیل در دانشگاه های آلمان در بیشتر موارد نیازی به پرداخت شهریه ندارد و این یکی از دلایل استقبال رو به افزایش دانشجویان بین المللی در این کشور است. آلمان، چهارمین کشور از نظر پذیرش دانشجو بعد از آمریکا و انگلیس و استرالیا می باشد. 

بیش از 450 مرکز آموزش عالی در آلمان وجود دارد که با ارائه حدود 17500 دوره آموزشی موقعیت فوق العاده ای را برای متقاضیان بین المللی فراهم کرده تا قادر باشند در هر رشته تحصیلی که به آن علاقه دارند و در هر مقطع، به تحصیل در آلمان بپردازند. همچنین بیش از 800 دوره آموزشی به زبان انگلیسی ارائه می شود. 


مقطع

طول دوره

زبان تدریس

پیش نیاز

کارشناسی

3-4 سال

آلمانی (اکثر دوره ها)

پیش دانشگاهی و مدرک زبان B1 یا B2 آلمانی

کارشناسی ارشد

1-2 سال

انگلیسی – آلمانی

کارشناسی و مدرک زبان آلمانی B2 یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6 یا 6.5

دکترا

3-4 سال

انگلیسی – آلمانی

کارشناسی ارشد و مدرک زبان آلمانی B2 یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6.5 یا 7


بیش از 12 درصد جامعه دانشجویی آلمان را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند و به همین دلیل با ادامه تحصیل در آلمان شما شانس آشنایی با دانشجویان بسیاری از سرتاسر جهان را خواهید یافت و با فرهنگ و رسوم بیشتر کشورهای دنیا آشنا خواهید شد.

از نظر کیفیت آموزشی 13 دانشگاه آلمان در لیست 200 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند و برترین دانشگاه های آلمان عبارتند از:

دانشگاه فنی مونیخ Technische Universität München بارتبه 60 جهانی   
دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg با رتبه 66 جهانی
دانشگاه ماکسیمیلیان مونیخ Maximilians-Universität München با رتبه 75 جهانی

در بیشتر موارد برای تحصیل در آلمان نیازی به پرداخت شهریه نیست و در صورت لزوم مقدار ناچیزی به عنوان شهریه سالیانه دریافت می شود. همچنین امکان اخذ بورسیه های متنوع در رشته ها و مقاطع مختلف وجود دارد.

هر سال تحصیلی در دانشگاه های آلمان به دو ترم (نیم سال تحصیلی) تقسیم می شود:

نیم سال اول یا ترم تابستانه: تاریخ شروع نیم سال اول از ابتدای آوریل (12فروردین ماه) و پایان آن اواخر سپتامبر (10 شهریور ماه) است. 
نیم سال دوم یا ترم زمستانه: تاریخ شروع نیم سال دوم از ابتدای اُکتبر (10 مهر ماه) و پایان این نیم سال اواخر مارس (31 فروردین ماه) می باشد. 

یکی از مزیت های دیگر تحصیل در آلمان امکان کار پس از فارق التحصیل شدن در کشورهای مختلف دنیاست. تقریبا تمام کمپانی های بزرگ دنیا دانشگاه های آلمان و مدارک صادر شده از سوی آن ها را تایید می کنند. بسیاری از دانشگاه های آلمان در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران هستند. حدود 71 دانشگاه آلمان در لیست دانشگاه های ممتاز و خوب وزارت علوم ایران هستند. 

دانشجو می تواند پس از یک سال پس از شروع تحصیل در دانشگاه های آلمان رشته تحصیلی خود را تغییر دهد. تغییر رشته در دانشگاه های آلمان به دفعات می تواند انجام شود. 


تاریخ شروع کلاس ها

نکته: با توجه به زمان مورد نیاز برای اخذ پذیرش و ازدیاد شمار متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی از سفارت آلمان در ایران (که بعضاٌ برای نوبت دهی به چند هفته هم می رسد)، دانشجویان ایرانی می بایستی، 1 الی 2 ماه پیش از زمان های اعلام شده اقدام  بکنند.

آن دسته از دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در آلمان به زبان آلمانی را دارند باید گواهی مهارت زبان آلمانی یا “ آزمون زبان انستیتو گوته ” را برای اخذ پذیرش به دانشگاه ارائه دهند. اما دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطعی که به زبان انگلیسی تدریس می شود را دارند می بایستی مدرک تسلط به زبان انگلیسی آیلتس (IELTS) خود که  معمولا باید در سطح نمره  6-6.5 باشد، به دانشگاه ارائه دهند. 

دانشجویان ایرانی برای پذیرش از دانشگاههای دولتی آلمان نیاز به ارائه نامه سازمان سنجش مبنی بر قبولی در کنکور سراسری را دارند. در بعضی موارد دانشگاهها برای دانشجویان بین المللی که خارج از آلمان اقدام می کنند آزمون های ورودی در نظر گرفته اند، که دانشجویان بعد از پشت سر گذاشتن این آزمون ها می توانند وارد دانشگاه شوند. 


مقاطع تحصیلی در آلمان

تحصیلات ابتدایی در کشور آلمان

در آلمان کودکان از سه سالگی وارد مهد کودک می شوند. آموزش رسمی آلمان در مدارس از ۶ سالگی شروع می شود که دوره  ابتدایی ۴ سال می باشد. پس از دوره ابتدایی دوره جدیدی آغاز می شود که مدت آن 5 یا ۶ سال می باشد. در پایان این دوره دانش آموزان بعد از ۹ سال تحصیل (۴ سال ابتدایی + ۵ سال بعد از ابتدایی) مدرک Hanp tschulabschluss یا پس از گذراندن ۱۰ سال (۴ سال ابتدایی + ۶ سال بعد از ابتدایی)  مدرک Real schulabschluss می گیرند. پس از اتمام این دوره دانش آموزان دو راه در پیش روی خود دارند. 

اول) مدارس فنی:

معمولا کسانی که این دوره را انتخاب می کنند افرادی هستند که وارد شدن به بازار کار برایشان اولویت است نه تحصیلات عالیه. پس از انتخاب مدارس فنی هم امکان وارد شدن به بازار کار وجود دارد و هم انتخاب مدارس عالی فنی. دانش آموزان می توانند پس از گذراندن این دوره فنی وارد مدارس عالی فنی شوند که مدارس مخصوص که برای این دانش آموزان است.

دوم) ادامه تحصیل در دبیرستان با گرایش های گوناگون:

این دوره برای دانش آموزانی است که قصد دارند در رشته های گوناگون تحصیل کرده و تحصیلات عالیه داشته باشند که پس از اتمام دوره دبیرستان وارد دانشگاهها می شوند.


تحصیل در آلمان (لیسانس)

طول دوره مقطع لیسانس در کشور آلمان ۴ ساله است افرادی که متقاضی ورود به این مقطع هستند می بایستی مدرک دیپلم را داشته باشند. همچنین دوره ۴ ساله لیسانس به زبان آلمانی تدریس می شود و فرد متقاضی می بایستی مدرک زبان آلمانی B1 یا B2 را داشته باشد. سیستم آموزشی کشور آلمان به دلیل حساسیت بسیار زیاد دولت آلمان به زبان آلمانی، طوری طراحی شده است تا تمامی رشته های ارائه شده به زبان آلمانی ارائه شوند. بنابراین بهتر است در ایران این مدرک را کسب کرده و بعد به کشور آلمان مهاجرت تحصیلی کنید. 

آزمون های انستیتو گوته نشانگر میزان تسلط فرد به زبان آلمانی به عنوان زبان خارجی یا زبان دوم طراحی شده و در مراکز تعیین شده در سراسر دنیا بر اساس مقررات یکسان برگزار و ارزیابی می شود. 


تحصیل در آلمان (فوق لیسانس)

دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور آلمان دو ساله است. آلمان با داشتن معتبرترین دانشگاه های اروپا، سرآمد کشورهای اروپایی در بحث آموزش است و به همین دلیل بسیاری از علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نظیر دکترا کشور آلمان را برای اتمام دوره فوق لیسانس خود انتخاب می کنند، چرا که می توانند بصورت کاملا رایگان مدارک تحصیلی خود را از بهترین دانشگاه های اروپا اخذ نموده و شانس خود را جهت اخذ بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا، افزایش دهند. دروس دانشگاهی کشور آلمان در مقطع فوق لیسانس به دو صورت آلمانی و انگلیسی تدریس می شوند. 


تحصیل در آلمان (دکترا)

بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور آلمان به ۲ صورت است:

تحصیل با بورسیه تحصیلی
تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه دانشگاه را شخصا پرداخت می کند. 

تحصیل در آلمان در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاههای کشور آلمان می باشد، همانند اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس کشور آلمان می باشد. با توجه به این نکته که کشور آلمان برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند، حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا ۲ هزار دلار را مدنظر قرار می دهند، لذا دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور آلمان در پیش دارند. 


برای اخذ بورسیه تحصیلی دکترا در آلمان:

داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
مدرک دال بر تسلط کافی و زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶.۵)
جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتیبانی نماید.
داشتن تالیفات دانشگاهی از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و… 

داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده می تواند در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید. 


تحصیل در آلمان و حق کار برای دانشجویان

به دانشجویان در کشور آلمان مجوز کار تا سقف ۳۰ ساعت در هفته داده می شود. میانگین دستمزد این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد. 

البته یافتن کار دانشجویی در هر کشوری وابسته به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان آن کشور، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و... است. 


امکان کار پس از فارغ التحصیلی در آلمان

فارغ التحصیلان دانشگاه های آلمان پس از پایان تحصیلات خود به مدت یک سال و نیم اجازه دارند در آلمان به دنبال کار باشند. در صورت پیدا کردن یک شغل مناسب بعد از حداقل دو سال کار و پرداخت مالیات، امکان درخواست اقامت دائم در آلمان وجود خواهد داشت.


هزینه های زندگی در آلمان

هزینه های زندگی در حین تحصیل در آلمان که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و... است برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه می باشد. برای اطلاعات بیشتر به صفحه هزینه های تحصیل در آلمان مراجعه نمائید.

 وحید پرویزی
  سلام خسته نباشید، این که میگن باید توانایی مالی رو اثبات کنیم منظور چی هست؟آیا باید حسابی که مقداری پول داشته باشه رو معرفی کنیم؟ این مقدار چقدره؟ چه مقدار زمان نیازه تا این پول توی حساب باشه؟لطفا توضیح میدید، ممنون  
 بهار
  سلام من اگه بشم دانشجوی پزشکی دانشگاه سراسری میتونم بعد یه سال برم به المان پزشکیمو ادامه بدم زبان المانی و انگلیسیم دارم یاد میگیرم.خواهشا جواب بدین برام مهمه  
 Asa
  سلام من دانشگاه آزاد هستم رشته ی مهندسی معماری میخوام بدونم با توجه به اینکه دانشگاه آزادم امکانش نیست که برای ارشد از دانشگاه های آلمان پذیرش بگیرم؟ لطفا جواب بدین  
 شکوفه تاجیک
  سلام ،من ۲۳سال سن دارم ،دوره کاردانی حسابداری و در دانشگاه سراسری به اتمام رسوندم اما معدل بالایی نداشتم و دوره کارشناسی رشتم را در دانشکده غیرانتفاعی در تهران در حال گذروندن هستم.ایا مدرک دانشگاه غیرانتفاعی هم قبول دارن ؟؟ایا نیاز به پیش دانشگاهی رفتن هست ؟؟ایا شرط معدل لازمه ؟اگه تموم شرایط اوکی باشه شروع کنم به کلاس زبان رفتن برای مدرک ب۱ یا ب۲  
 აიუნჩ
  سلام من میخوام تا اینکه از سراسری قبول شدم اقدام کنم برم آلمان ینی نمیخوام اینجا یک ترم هم بگذرونم رشتمم تجربیه میشه کمکم کنین?  
 فرهاد
  سلاممن 36 سالم هست لیسانس شبکه های کامپیوتری دارم با معدل 19 از دانشگاه علمی و کاربردی. 15 سال هم تو یک شرکت بسیار معتبر دولتی که اسمش رو نمیتونم بگم سابقه کار در زمینه سیستم های کامپیوتری صنعتی دارم. من اگه بخوام تخصصی یا تحصیلی اقامت بگیرم امکانش هست؟  
 ژینا
  سلام من ۲۶ ساله هستم رشته ی دبیرستانم انسانی بود با معدل بالای ۱۷دیپلم گرفتم، دوره ی کارشناسی رو در دانشگاه پیام نور رشته ی مدیریت بازرگانی گذروندم اما علاقه ای به رشتم نداشتم و معدلمم خوب نشد ولی لیسانسمو گرفتم، الان فهمیدم مدرکم هیچ ارزشی نداره ضمن اینکه میخوام تغییر رشته بدم و پرستاری یا رشته های مرتبط بخونم سوالم اینه آیا امکانش هست من بتونم دوره ی کارشناسیمو در آلمان بگذرونم اگر هست راه سریع ترش چیه؟ اگر نه تنها راهم خوندن کارشناسی پرستاری در ایران و خواندن ارشد در آلمانه؟ بالا بودن سنم اینجا مشکل ساز نیست؟ من مشکل زبان ندارم میتونم آلمانی رو خیلی سریع یاد بگیرم، اگر به هر طریق بتونم برم و پرستار بشم اونجا برای کار به مشکل برنمیخورم دیگه، درسته؟  
 برهان نورزهی
  سلام من دهم یعنی دوم دبیرستان خوندم به چه روشی میتوانم در المان درس بخوانم لطفا یکی جواب من را بده  
 حسین
  اول باید به یه دانشگاه توی المان که مرطبت با رشتت هست رو اتنخاب کنی و نمراتتو به انگلیسی براش بفرستی و بگی که میخوایی اونجا درس بخونی بعد برات یه پذیرش نامه میفرستن اونو باید ببری سفارت المان و درخواست ویزای تحصیلی بدی  
 Shaib nooraiz
  سلام من میخام در آلمان تحصیل کنم میشود کمکم کنید از کدام طریق  
 سحر رضایی
  با سلام من کاردانی رشته ict و کارشناسی رشته برق گرایش الکترونیک خوندم. معدلم خوب نیس میخاستم بدونم من میتونم برای ارشد درخواست بدم.امکان این هست ک بتونم تو دانشگاه های رایگان المان پذیرش بگیرم؟ از گرفتن مدرک b2 زبان المانی باخبرم و الان کلاس زبان میرم.ممنون میشم جوابمو بدین خیلی استرس دارم که نتونم پذیرش بگیرم.  
 مهسا
  سلام برا تحصیل دندون المان شرط معدل هست؟؟؟ و اینک من ک دیپلم دارم بدون نامه ی قبولی کنکور سراسری میتونم از طریق کالج اقدام و بعد وارد دانشگاه پزشکی بشم؟؟؟ ممنون میشم جوابمو ب ایمیلم بفرستید  
 azin hamzeh
  سلام و خسته نباشید من فارغ التحصیل کارشناسی معماری هستم برای ارشد میخوام برم المان من الان کلاسای زبان المانی میرم و تقریبا اخراشم که مدرکمو بگیرم کارامو انجام بدم برم اما اینجا دیدم نوشته برا ارشد باید IELTS داشته باشم کنار زبان المانی ... اگه بخوام زبان انگلیسی بخونم اینجوری 1 سال عقب میمونم که ایا واجب این مدرک و داشته باشم ؟ یا همین مدرک المانیم کافیه ؟؟؟؟  
 محمد
  باسلام . من مدرک دیپلم دارم ... آیا حتی به قید وثیقه هم نمیشه از کشور خارج شد . من مشکلی با اینکه نمیتونم برکردم ندارم فقط میخواام برم .  
 Samaneh
  سلام من فوق لیسانس صنایع غذایی هستم.لیسانسمو از دانشگاه ازاد گرفتم ولی ارشدو سراسری خوندم به نطرتون از آلمان میتونم بدای دکترا ویزای تحصیلی بگیرم؟  
 هانیه
  با سلام من 30 سال دارم و فوق لیسانس IT هستم از دانشگاه امیر کبیر و6 سال سابقه کار مرتبط دارم میخواستم اطلاعاتی در خصوص ویزای کاری و تحصیلی اتریش داشته باشم 1. امکان شروع پروسه بدون مدرک زبان وجود دارد ؟2. شرایط همسر با این ویزا به چه صورتی است ؟3. آیا وکلای مربوطه امکان گرفتن پیشنهاد کاری را دارند ؟با تشکر  
 سیاوش احمدی
  سلام. دختر من در حال حاضر کلاس پنجم ابتداییه. می خوام وقتی به کلاس اول دبیرستان رفت اون رو بفرستم کشور آلمان برای ادامه تحصیل . چه طور می تونم برای دخترم پذیرش تحصیلی بگیرم و اصلا" کشور آلمان از دوران دبیرستان پذیرش تحصیلی می پذیرد یا خیر؟ لطفا" جواب سوالم رو به ایمیلم ارسال فرمایید . متشکرم. در ضمن هدف من بیشتر شهر مونیخ می باشد.  
 شیوا اکبری
  سلام من معدل دیپلمم19.16 ولی پیش دانشگاهیم17شده من میتونم برای کالج اقدام کنم؟رشته تجربی هستم  
 mahsa
  سلام وقت بخیر...من سال آخر کارشناسی ارشد مهندسی متالورژی هستم. مقاله بین المللی 3 تا دارم.. ولی زبان آلمانی بلد نیستم.. میخواستم برای دکترا درخواست بدم بنظرتون امکانش هست برای سال آینده؟  
 صادق
  واسه تحصیل در آلمان باید یا مدرک آلمانی یا انگلیسی داشته باشید. اگرم نداشته باشید، شاید دانشگاه برای شما یه سری دوره زبان بذاره هنگام تحصیل، ولی هزینش خیلی خیلی بیشتر از ایرانه  
 Milad
  سلام‌ من امسال مدرک کارشناسی اتاق عملمو میگیرم میخواستم‌ ببینم‌ میتونم‌ برای پزشکی یا دندون اقدام کنم؟و شرایط چجورهممنون ازتون  
 Maede
  سلام ببخشید با مدرک دیپلم هم میشه اونجا ادامه تحصیل داد یا نه  
 محمد اص
  سلام. میشه، ولی باید در ایران کنکور بدین و یه دانشگاه سراسری قبول بشین. بعد یه برگه اشتغال به تحصیل ارائه بدین. دانشگاه های آلمان مدرک اشتغال به تحصیل دانشگاه آزاد و قبول ندارن.  
 alireza dadrss
  سلام از سوم دبیرستان ب بعد ینی پس از گرفتن دیپلم هم میشه رفت؟  
 محمد اص
  برای آقایان که مشمول سربازی میشن، امکانش نیست. یعنی از آلمان مشکلی نداره، ایران اجازه خروج از کشور رو نمیده. برای تحصیل در آلمان باید از لیسانس به بعد اقدام کنین  
 Roya
  باسلاممیخواستم بدونم تحصیل در دانشگاهای المان برای سال۲۰۱۷ همچنان رایگانه؟(برای دانشجویان خارجی)و اینکه هزینه ی خوابگاه باید جداگانه پرداخت شه؟اگر جداست چقدر میشه در ماه  
 Mohamad
  یک و نیم میلیون تا دو تومن  
 علی
  سلام من دیپلم ریاضی با معدل 13.5 دارم میتونم توی رشته روانشناسی دانشگاه های بدون شهریه پذیرش بگیرم؟؟؟کلا چقد هزینه رفتنشه؟ وثیقه یا چیز دیگه از این دست داره؟  
 saeed
  با این معدل روانشناسی در حد شما نیست به کمتر از جراحی مغز و اعصاب رضایت نده  
 احمد غریبی
  فکر نکنم این امکان وجود داشته باشه که از ریاضی، بری روانشناسی. ولی در کل برای تحصیل توی المان باید از لیسانس به بعد اقدام کنی، مگه اینکه سربازی رفته باشی که دیگه برای لیسانس هم میتونی بری المان. برای لیسانسم که باید اولش کنکور بدی  
 شبنم
  سلام یه سوال داشتم اونم اینه که با ویزای تحصیلی آلمان میشه توی مدت تحصیل به کشورهای دیگه اروپایی هم راحت رفت و آمد کرد ؟  
 ترمه
  آره فکر میکنم میشه چند تا از دوستام که تو ایتالیا و اتریش درس میخونن خیلی راحت میرن کشورهای دیگه اروپایی چون با همون ویزای تحصیلیشون کارت اقامت موقت داده میشه.صد در صد آلمان هم همینجوریه.  
 mohsen kardani
  سلام و خسته نباشید. من رشته الکترونیک در مقطع کاردانی هستم. میخواستم ببینم برای ادامه تحصیل در آلمان برای مقطع لیسانس آیا هزینه تحصیل در آلمان مجانی است؟ ؟؟  
 رشید
  اگر بتونید پذیرش بگیرید بله بیشتر دانشگاه های آلمان بدون شهریه هستند.  
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید