زبان آلمانی

آلمان یکی از کشورهای اروپایی است که متقاضیان زیادی برای مهاجرت و به خصوص برای تحصیل دارد.آموزش زبان آلمانی از آنجایی که زبان رسمی این کشور است به جهت برقراری ارتباط با مردم در آلمان و اقامت راحت تر در این کشور بسیار حائز اهمیت است.بخصوص اگر هدف شما از سفر به آلمان ادامه تحصیل باشد فراگیری زبان آلمانی امری ضروری است.


درباره زبان آلمانی

زبان آلمانی (به آلمانی Deutsche Sprache) زبانی از خانواده زبان‌های هندو-اروپایی و عضوی از شاخه زبان‌های ژرمنی غربی است.

بیش از 95 میلیون نفر در اتحادیه اروپا به زبان آلمانی صحبت میکنند که باعث می شود زبان آلمانی پرطرفدار ترین زبان اتحادیه اروپا لقب بگیرد.اکثریت مردم کشور های آلمان، اتریش، سوئیس، لیختن‌اشتاین، لوگزامبورگ، شرق بلژیک، آلتو آدیجه، آلزاس، لورن و جنوب دانمارک به زبانی آلمانی سخن میگویند.همچنین آلمانی زبان اقلیت هایی در کشور رومانی و یکی از زبان‌های رسمی نامیبیا در قاره آفریقا نیز هست.

همچنین از نظر مقالات علمی آلمان در رتبه دوم قرار دارد و بیش از 28 درصد مقالات و کتب علمی دنیا به زبان آلمانی است.
زبان آلمانی شامل دو گویش اصلی آلمانی بالا و آلمانی پایین و تعداد زیادی گویش‌های فرعی است. بر اساس این زبان، زبان معیاری با نام زبان آلمانی معیار وجود دارد که بیش‌تر به آلمانی بالا شبیه است، به خارجی‌ها آموزش داده می‌شود و به نوعی زبان میانه محسوب می شود.

حروف الفبا در زبان آلمانی

تعداد حروف الفبا در زبان آلمانی 26 حرف می باشد که با تلفظ آن ها در جدول روبرو آمده است:

الفبای آلمانی
حرف تلفظ حرف تلفظ
A آ N اِن
B ب_ O اُ
C س_ P پ
D د Q کو
E اِ R اق (بین خ و ق)
F اِف S اِس
G گ T تِ
H ها U او
I ای V فاو
J یوت W و
K کا X ایکس
L اِل Y اُپسیلون
M ام Z ت(ست)

دستور زبان  آلمانی

بخشی اعظم دایره لغات زبان آلمانی از شاخه آلمانی، زبان هندو-اروپایی مشتق شده است.بخشی از لغات از زبان های لاتین و یونانی قرض گرفته شده و بخش کوچکی از کلمات نیز ریشه انگلیسی یا فرانسوی دارند.

زبان انگلیسی (که با زبان آلمانی هم ‌خانواده است) با از دست دادن بیش‌تر ویژگی‌های باستانی خود به زبانی بسیار ساده‌تر از نظر دستوری بدل شده است. زبان فرانسه نیز مانند انگلیسی، نسبت به زبان نیای خود (زبان لاتین) بسیار ساده‌تر شده است. در واقع این دو زبان از زبان‌هایی با ساختار ترکیبی به زبان‌هایی با ساختار تحلیلی تحول یافته‌اند. در مقابل زبان آلمانی در سیر تحول تاریخی خود به بخش عمده‌ای از ویژگی‌های دستوری و نیز واژگان بومی ژرمنی وفادار مانده و آن‌ها را در دستگاه دستوری و واژگانی خود زنده نگاه داشته است مانند جنسیت (مذکر، مؤنث یا خنثی)، پیشوندها و پسوندهایِ باستانی، صرف اسم ، صفت، حرف تعریف، امکان ساختن واژه‌های ترکیبی طولانی و..که آوزش و فراگیری این زبان را کمی دشوارتر کرده است.


ساختار اسم در زبان آلمانی

جنسیت

در زبان آلمانی نام‌ها دارای یکی از سه جنس مذکر، مؤنث یا خنثی هستند. همچنین اسم‌های جمع هم گاهی چهارمین جنس این زبان درنظرگرفته می‌شوند. بر اساس جایگاه اسم در جمله و اینکه چه جنسی داشته باشد ، گاهی حرف تعریف ویژه‌ای پیش از آن ظاهر می‌شود تا موقعیت آن واژه را در جمله نشان دهد. اضافه کردن این حرف‌های تعریف، آلمانی را به الگوی زبان ترکیبی بیش‌تر نزدیک می‌کند.

کشور تعدادافرادی که به زبان آلمانی سخن میگویند (به‌جز اروپا)
ایالات متحده آمریکا 5,000,000
برزیل 3,000,000
آرژانتین 1,400,000
کانادا 450,000–620,000
مکزیک 200,000
استرالیا 110,000
آفریقای جنوبی 75,000 (بدون شهروندان مقیم آلمانی)
شیلی 40,000
پاراگوئه 30,000–40,000
نیوزیلند 37,500
نامیبیا 30,000 (بدون شهروندان مقیم آلمانی)
ونزوئلا 10,000
اردن 50,000

حالت مفعولی اسم در زبان آلمانی

در زبان آلمانی، مفعول با زبان فارسی، بسیار متفاوت است. در زبان فارسی،مفعول واژه‌ای است که در پاسخ به یکی از دو پرسش «چه چیزی را» یا «چه کسی را» می‌آید.اما در زبان آلمانی دو نوع حالت مفعولی وجود دارد و یک نوع از مفعول‌ها مانند زبان فارسی در پاسخ به «چه چیزی را» یا «چه کسی را» می‌آید که به آن مفعول بی‌واسطه یا  akkusativ (آکوزاتیو) گفته می شود. نوع دیگر مفعول که در زبان آلمانی وجود دارد مفعول باواسطه نام دارد؛ بدان معنا که کاری یا درخواستی با واسطه‌ای روی چیزی یا کسی رخ دهد که آن چیز یا کس مفعولِ باواسطه یا  dativ (داتیو)نام می‌گیرد. برخی افعال در آلمانی هستند که مفعولشان باواسطه است و برخی هم بی‌واسطه و برخی هم هر دو را می‌گیرند. برخی حروف اضافهٔ دستوری هستند که به هر اسمی بچسبند آن را در موقعیت مفعولِ بی‌واسطه یا باواسطه قرار می‌دهند. مثلاً فعلgefallen به معنای «خوش آمدن» یا «پسندِ کسی شدن» در زمرهٔ افعالی است که مفعول باواسطه می‌خواهد. مانند جملهٔ زیر:

Ihre Meinung gefällt mir sehr.

به معنای: عقیدهٔ شما بسیار مورد پسند من است. (یعنی من از آن خیلی خوشم می آید)

اینجا واژهٔ mir ضمیر مفعولی باواسطه از ضمیر ich به معنای من است.


سطوح مختلف برای آموزش زبان آلمانی

A 1

پس از این دوره زبان آموز قادر خواهد بود  واژه های روزمره و جملات ساده را که در ارتباط با نیازهای مشخصی میباشد، درک کرده و بکار برد و خود را معرفی نموده و از دیگران پرسشهائی را بعمل آورد.

A 2

پس از این دوره زبان آموز قادر خواهد بود  واژه هائی با کاربرد زیاد در ارتباط با موارد مشخص (مانند اطلاعات در باره خود و خانواده، خرید، کار و محیط اطراف) را درک نموده و در شرائط ساده و معمول منظور خود را ادا نماید.

B 1

زبان آموز قادر خواهد بود پس از این دوره در صورت استفاده از زبان استاندارد و صحبت در مورد مسائل آشنا، نکات اصلی را درک نماید و در بیشتر مواردی که در سفر به کشور مربوطه با آن روبرو می شود، مشکلات خود را حل کند و در عین حال قادر خواهد بود با جملات ساده و پیوسته در ارتباط با مطالب آشنا و مورد علاقه، گفتگو نماید.

B 2

پس از این دوره زبان آموز قادر خواهد بود  نکات اصلی متون پیچیده در ارتباط با مطالب معین یا انتزاعی را درک نموده و در رشته تخصصی خود بحث های تخصصی را دنبال نماید. وی قادر خواهد بود بدون آمادگی قبلی، روان گفتگو کند. به طوری که یک گفتگوی عادی با شخصی که زبان مادریش است، بدون هیچ مشکلی برای هر دو طرف بخوبی ممکن باشد.

C 1

زبان آموز قادر خواهد بود پس ازاین دوره متون طولانی شامل طیف گسترده ای از واژه های سطح بالا را درک نموده و نکاتی را که مختصرا" مورد اشاره قرار گرفته اند نیز متوجه شود وی قادر خواهد بود بدون آمادگی قبلی، روان گفت گو کند. بدون اینکه مجبور باشد به دفعات و به گونه ای محسوس در جستجوی لغات مورد نظر برآید.

C 2

پس از این دوره زبان آموز قادر خواهد بود عملا" آنچه را می خواند یا می شنود بدون هیچگونه مشکلی درک نماید. وی قادر خواهد بود اطلاعات کتبی یا شفاهی از منابع گوناگون را جمع بندی نموده و در این رابطه دلائل یا توضیحات مربوطه را به شکلی پیوسته عنوان کند.

 somaye
  واقعا زبان سختیه آلمانی.خیلی بعضی از قواعدش پیچیده ست  
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید