هسن

هِسِن

هسن یا به آلمانی  Hessenو به انگلیسی Hesse یا   Hessiaیکی از شانزده ایالت آلمان است.مرکز این ایالت شهر ویسبادن Wiesbadenاست. فرانکفورت  Frankfurtبزرگ‌ترین شهر این ایالت است که خود به تنهایی 655000 نفر جمعیت دارد و جمعیت آن با حومه‌اش به ۲ میلیون می‌رسد.

درباره هسن

مرکز

ویسبادن

مساحت

کل

۲۱٬۱۰۰ کیلومتر مربع(۸٬۱۰۰ مایل مربع)

جمعیت (2014-12-31)

 کل

6,093,888

 تراکم

۲۹۰/کیلومتر مربع

منطقه زمانی

CET (یوتی‌سی +۱)

 تابستان(DST)

CEST (یوتی‌سی +۲)

کد ایزو ۳۱۶۶

DE-HE

تولید ناخالص داخلی/ اولیه

251 billion€ (2014)

کد جغرافیایی منطقه

DE7

وب‌سایت

www.hessen.de

در ضمن قلب اقتصاد آلمان در این شهر است.

فرودگاه فرانکفورت با بیش از 70 هزار کارمند به عنوان بزرگترین کارفرما در کل آلمان شناخته می شود. در جنوب هسن نیز در منطقه راین-ماین تراکم صنعتی از همه‌جایِ آلمان بیشتر است. بیشترین کارخانه های این منطقه را صنایع شیمیایی و دارویی تشکیل می دهند.ایالت هسن به همراه بزرگترین شهر خود یعنی فرانکفورت مقر بانک  مرکزی اروپا می باشد.بانک آلمانی بوندس و بازار سهام فرانکفورت این ایالت را به مرکز سرمایه گذاری در کل اتحادیه اروپا تبدیل نموده..هسن همواره یکی از بزرگترین و سالمترین اقتصاده های آلمان را داشته است. تولید ناخالص 251 میلیارد یورویی در سال 2014 این ایالت را به تنهایی تبدیل به یکی از بزرگترین اقتصادهای اروپا و 38 مین در دنیا نموده است.

اکثر مردم هسن (حدود 40%) پروتستان هستند و تنها ۲5٪ خود را پیرو کلیسای رومی-کاتولیک می‌دانند.مسلملنان نیز 4% جمعیت این ایالت را تشکیل می دهند. اقانون ایالتی کنونی هسن در سال ۱۹۴۶ در ویسبادن نوشته شد و از خصوصیات ویژهٔ آن باقی ماندن و لغو نشدن مجازات اعدام در آن است. البته چون در قانون اساسی آلمان این مجازات مجاز نیست و قانون اساسی کشور بر قوانین ایالتی ارجحیت دارد، پس این مجازات به اجرا در نمی‌آید و قانون آن بی‌ارزش است.

لهجه‌های هسنی اکثرا جزو لهجِه‌های فرانکی و یا مرکز-غربیِ آلمانی هستند.

شهرهای مهم ایالت هسن

فرانکفورت  Frankfurt

ویسبادن Wiesbaden

کاسل Kassel

دارمشتات  Darmstadt

افنباخ Offenbach

هاناو  Hanau

گیسن  Gießen

ماربورگ Marburg

لیمبرگ Limburg


اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید