اخذ اقامت کانادا پس از تحصیل

بسیاری از دانشجویان بین المللی پس از به پایان رساندن تحصیل در کانادا تصمیم می گیرند که به صورت دائمی به کانادا مهاجرت کنند، خوشبختانه مسیرهای زیادی برای این کار وجود دارد. بسیاری از برنامه های مهاجرتی برای اقامت دائم کانادا از متقاضیانی که به نوعی با کانادا ارتباط دارند، یا دارای سابقه کار کانادا یا مدارک تحصیلی از دانشگاه های کانادا هستند استقبال می کند. اخذ اقامت کانادا پس از تحصیل از روش های مختلفی امکان پذیر است که هر برنامه به طور متفاوتی کار می کند و علاوه بر دریافت گواهی اتمام تحصیلات کانادایی الزامات دیگری دارد. برنامه هایی که در زیر ذکر شده می توانند مسیرهای سریعتری را برای فارغ التحصیلان کانادا در دریافت به اقامت دائم این کشور فراهم کند:

•         کلاس تجربه کانادایی

•         برنامه کارگر ماهر فدرال

•         برنامه های نامزد استانی

باید توجه داشته باشید که بسیاری از این برنامه ها از طریق سیستم Express Entry کانادا، سیستم فدرال برای مدیریت برنامه های اقامت دائم، اجرا می شوند. بسیاری از برنامه های مهاجرت به کانادا به مقدار مشخصی از تجربه کار ماهر نیاز دارند که ممکن است به ضرر دانشجویان بین المللی باشد، با این حال، اکثر فارغ التحصیلان بین المللی در کانادا واجد شرایط درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی هستند که به آنها اجازه کار در کانادا و کسب این تجربه کاری ارزشمند را می دهد.


ورود سریع Express Entry

از زمان معرفی Express Entry در سال 2015، در این سیستم تغییراتی داده شده و برای دانشجویان بین المللی که تحصیلات خود را در کانادا به پایان می رسانند مزایایی ایجاد کرده است؛ مهمترین آنها اضافه شدن حداکثر 30 امتیاز در نمره CRS برای کسانی بود که گواهی نامه تحصیلات تکمیلی کانادا را دارند. شرایط موثر در دریافت امتیازات تجربه کاری، انطباق پذیری، سن، میزان تحصیلات، سطح زبان و پیشنهاد کاری هستند و در صورتی که حداقل 67 امتیاز داشته باشید می توانید واجد شرایط درخواست اقامت کانادا شوید.

قبل از واجد شرایط بودن برای دعوت، شما باید واجد شرایط هر یک از سه برنامه مهاجرت اقتصادی فدرال باشید و وارد استخر Express Entry شوید، جایی که براساس سیستم جامع رتبه بندی CRS به شما امتیاز داده می شود. سپس دولت از کاندیداهای دارای رتبه برتر در این استخر دعوت می کند تا برای شرکت در قرعه کشی هایی که معمولاً هر دو هفته یک بار انجام می شود، درخواست خود را ارسال کنند. پس از آن شما 60 روز فرصت دارید تا یک برنامه کامل را ارائه دهید، سپس دولت این روند را در مدت شش ماه تکمیل می کند. اکسپرس اینتری کانادا به داوطلبان جوانی که دارای تجربه کار و سابقه تحصیل در کانادا هستند و از تسلط خوبی بر زبان انگلیسی دارند فرصتی عالی برای اخذ اقامت دائم کانادا پس از تحصیل می دهد.


کلاس تجربه کانادایی Canadian experience class

اگر دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی به دنبال یک مسیر استاندارد برای اقامت دائم در کانادا باشند، بیش از کلاس تجربه کانادا CEC نیاز ندارند، یک برنامه مهاجرت که به افرادی که حداقل یک سال در کانادا کار کرده اند اجازه مهاجرت دائمی را می دهد. اگر پس از اتمام تحصیل و دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا، یک سال کار با مهارت را به اتمام برسانید و توانایی زبان خود را از طریق یک آزمون شناخته شده ثابت کنید، می توانید به راحتی وارد استخر Express Entry شوید.

هنگامی که یک دانشجوی بین المللی این سطح از تجربه کاری را بدست آورد، CEC ممکن است به یک گزینه عالی مهاجرت تبدیل شود؛ یکی از شرط های CEC این است که تجربه کاری به دست آمده در طی یک دوره تحصیل تمام وقت در شرایط 12 ماهه حساب نشود، بنابراین دانشجویان بین المللی نمی توانند تجربه کاری به دست آمده در طول برنامه تحصیل خود را حساب کنند. با این وجود، به محض فارغ التحصیلی یک دانشجوی بین المللی می تواند مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را کسب کند، که به او امکان می دهد تجربه کار مورد نیاز برای صلاحیت CEC را کسب کنند.


طبقه کارگر ماهر فدرال Federal skilled worker class

راه دیگر برای ورود به استخر اکسپرس اینتری کانادا کارگر ماهر فدرال است، اگر دانشجویان خارجی نتوانسته اند یک سال کار ماهرانه را در کانادا به پایان برسانند، اما سابقه یک کار تخصصی را در خارج از کشور دارند، ممکن است این مسیر برایشان مناسب باشد. برنامه کارگر ماهر فدرال FSW که راهی برای ورود سیستم مهاجرت اکسپرس اینتری می باشد، می تواند گزینه مناسبی برای اخذ اقامت کانادا پس از تحصیل برای دانشجویان بین المللی باشد. همچنین یک برنامه Express Entry، کلاس Federal Skilled Trades (FSTC) برای بازرگانان واجد شرایط وجود دارد. برنامه FSW یک برنامه مهاجرتی مبتنی بر شایستگی است که با استفاده از امتیاز جامع سیستم رتبه بندی CRS امتیازات کاندیداها را به طور خودکار در برابر یکدیگر قرار می دهد، فقط آن دسته از نامزدها را با بیشترین امتیاز رقابتی دعوت می کند تا برای اقامت دائم درخواست دهند. لازم به ذکر است که برنامه FSW مناسب متقاضیانی است که حداقل 12 ماه سابقه کار تمام وقت، مداوم و ماهرانه را در هر کشوری به اتمام رسانده اند، یا مقدار معادل آن در تجربه کار نیمه وقت دارند.


برنامه های نامزد استانی Provincial nominee program

استان های کانادا نیز مانند دولت فدرال می خواهند دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی پس از تحصیل بمانند، اگر Express Entry گزینه مناسبی برای شما نیست، یا اگر در کسب امتیازات CRS موفق نبودید، باید برنامه های PNP را در نظر بگیرید. فارغ التحصیلان بین المللی هنگام فکر کردن در مورد اقامت دائم در کانادا از طریق PNP، نه تنها استانی که در آن فارغ التحصیل شده اد، بلکه استانی را که می خواهند در آن زندگی و کار کنند نیز در نظر بگیرند. برخی از استان ها ممکن است به فارغ التحصیلان اجازه دهند درخواست اقامت دائم دهند حتی اگر در یک استان دیگر تحصیل کرده باشند، در حالی که برخی دیگر درخواست ها را فقط به کسانی که در آن استان خاص فارغ التحصیل شده اند محدود می کنند.

در چندین استان، فارغ التحصیلان مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را دریافت می کنند، این سند برای فارغ التحصیلان حداکثر سه سال فرصت کسب تجربه کار مورد نیاز برای واجد شرایط شدن برای اقامت دائم کانادا را ارائه می دهد. هر یک از استان ها و بخش های کانادا برنامه های مهاجرتی خود را اجرا می کند، زیرا برای تأمین نیازهای آن استان یا قلمرو خاص طراحی شده است. بسیاری از PNP ها به متقاضیانی که به نوعی با استان ارتباط دارند، از جمله مطالعه قبلی که در این استان انجام شده و سابقه کار در استان، را ترجیح می دهند. بسته به استانی که یک دانشجوی بین المللی برنامه تحصیلی خود را به پایان رسانده، ممکن است واجد شرایط مهاجرت به کانادا و درخواست PNP در آن استان باشند.

✓      انتاریو، بزرگترین استان کانادا، با داشتن سه جریان برای سطوح مختلف فارغ التحصیلان، که تنها یکی از آنها نیاز به پیشنهاد کار دارد، در میان برنامه های معرفی شده استانی پیشتاز است.

✓      برنامه نامزد استانی برای فارغ التحصیلان بین المللی کبک نیازی به پیشنهاد شغلی ندارد، به شرط آنکه داوطلب مدرک سطح پیشرفته فرانسوی داشته باشد.

✓      بریتیش کلمبیا، ساسکاچوان، مانیتوبا، نوا اسکوشیا و نیوفاندلند نیز برنامه های استانی مخصوص به خود را برای فارغ التحصیلان بین المللی دارند.

✓      آلبرتا شامل شرایطی برای فارغ التحصیلان بین المللی تحت برنامه فرصت آلبرتا است.

✓      نیوبرانزویک و جزیره پرنس ادوارد برنامه خاصی ندارند، اگرچه تحت برنامه Atlantic Immigration Pilot قرار دارند.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید