تحصیل دندانپزشکی در کانادا

تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی به گزینه ای جذاب و پرطرفدار تبدیل شده؛ این کشور نه تنها یکی از امن ترین مکان ها برای مهاجرت است، به ویژه شهرهای بزرگ آن مانند تورنتو و ونکوور دارای تنوع فرهنگی زیادیست که دانشجویان خارجی را از هرجای جهان جذب می کند. دلایل تقاضای زیاد دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های کانادا:

1. کانادا آموزش را جدی می گیرد

2. دانشگاه های کانادا از بهترین موسسات آموزشی در جهان هستند

3. انعطاف پذیری در روش های آموزشی

4. مدارک تحصیلی بسیار معتبر

5. تنوع فرهنگ کانادایی


تحصیل دندانپزشکی در کانادا

دندانپزشکی یک موضوع گسترده است که نه تنها به سلامت دندان ها، بلکه به تمام موضوعات مربوط به جمجمه انسان تمرکز دارد: از فک تا جمجمه و همچنین سلامت ناحیه صورت. بسیاری از دانشجویان علاقه مند تحصیل دندانپزشکی در کانادا هستند زیرا یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه محسوب می شود. سیستم آموزشی کانادا به دلیل کیفیت و پیشرفت در سطح بین المللی شناخته شده است، علاوه بر این دانشگاه های علوم پزشکی کانادا به دلیل امکانات خود از جمله آزمایشگاه های مدرن مجهز به آخرین فن آوری و زیرساخت های بسیار عالی، از شهرت بسیاری برخوردار هستند.

تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته دندانپزشکی به شما امکان می دهد در آناتومی سر و گردن، تکنیک های جراحی، ایمپلنت و مواد بیولوژیکی و ارگونومی در بیماری های دهان و دندان تخصص داشته باشید. صرف نظر از انتخاب شما دندانپزشکی همیشه به مهارت دستی، مهارت حل مسئله و حافظه بصری نیاز دارد؛ آنچه که یک دندانپزشک خوب را به یک دندانپزشک عالی تبدیل می کند، آگاهی وی از تحمل درد بیمار و تلاش برای عدم ایجاد استرس حتی الامکان برای وی است.


دوره های تحصیل دندانپزشکی در کانادا

تحصیل دندانپزشکی بیش از تحصیل پزشکی در کانادا، به مدت 6 سال ادامه می یابد و در این مدت دانشجو گواهینامه دولتی جراحی دندان یا ارتودنسی را اخذ می کند. پس از آن دانشجو با تمام زمینه های دندانپزشکی آشنا می شود، علاوه بر این او قادر خواهد بود در بسیاری از شرایط مداخله کند و با تحقیقات مختلف بهداشت دهان و دندان کاملاً آشنا باشد. همانند پزشکی عمومی، تحصیل دندانپزشکی در کانادا به 3 دوره تقسیم می شود. از این طریق دانشجویان می توانند دانش خود را در زمینه فیزیولوژی، پیشگیری، معاینه، تشخیص و درمان نقص در دهان، دندان ها، فک ها و بافت های اطراف رشد دهند.

دوره های اول و دوم

دوره های اول و دوم دندانپزشکی به مدت دو سال به طول می انجامد، شامل آموزش چند رشته (فیزیک، زیست شناسی، شیمی ...) و سایر گزینه هاست. علاوه بر این جنبه نظری، فضای کافی برای دانشجویان برای تمرین آموزش عملی در بیمارستان ها وجود دارد.

دوره سوم

دوره سوم برای کسانی که می خواهند در ارتودنسی تخصص داشته باشند یک یا سه سال به طول می انجامد و موفق به اخذ دیپلم دولتی در زمینه جراحی دندان شده اند.


برترین دانشگاه های دندانپزشکی کانادا

دندانپزشکی در کانادا گزینه بسیار مطلوبی برای دانشجویان بین المللی است؛ با این وجود داشتن مدرک دندانپزشکی در یکی از بهترین دانشگاه ها و کالج های موجود در این کشور بسیار مهم است. بهترین دانشگاه های کانادا در رشته دندان پزشکی شامل موارد زیرند:

•        دانشگاه بریتیش کلمبیا UBC: این دانشگاه دارای رتبه خوبی در زمینه علمی است و برنامه های دکترا و کارشناسی ارشد دندانپزشکی را در رشته های مختلف ارائه می دهد.

•        دانشگاه مونترال UdeM: یکی از پنج دانشگاه بزرگ کانادا و از نظر تعداد دانشجویان بین المللی و همچنین کیفیت تحقیقات علمی، مهمترین دانشگاه فرانسوی زبان در جهان محسوب می شود. این کالج برنامه های دکترا، کارشناسی ارشد و کارشناسی را در رشته های مختلف دندانپزشکی ارائه می دهد.

•        دانشگاه مک گیل: این دانشگاه سالانه هزاران دانشجوی بین المللی را از بیش از 150 کشور جهان جذب می کند.

•        دانشگاه غربی انتاریو: این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های کاناداست که دانشجویانی از 117 کشور را پذیراست.

•        دانشگاه دالاهو: یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کاناداست و از نظر کیفیت علمی و تدریس و همچنین ارائه طیف گسترده ای از فرصت های آموزشی و تحقیقاتی شناخته شده است.

•        دانشگاه آلبرتا: این دانشگاه آلبرتا یکی از بهترین دانشگاه ها در کانادا و در میان دانشگاه های تحقیقاتی برجسته جهان است. و بیش از 250،000 فارغ التحصیل در سراسر جهان دارد.

•        دانشگاه ساسکاچوان USask: دانشگاه ساسکاچوان یکی از قدیمی ترین و برجسته ترین دانشگاه های کانادا است، اما درحال حاضر کالج دندانپزشکی دانشگاه ساسکاچوان پذیرش دانشجویان خارجی را متوقف کرده است.

•        دانشگاه مانیتوبا: اولین دانشگاه غرب کانادا و بزرگترین دانشگاه در منطقه است که دارای بیشترین ظرفیت در زمینه تحقیقات است.


شرایط و الزامات تحصیل دندانپزشکی

شرایط پذیرش دانشجویان دندانپزشکی در کانادا از دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است. با این حال این شرایط به طور کلی به 4 گروه تقسیم می شوند:

معیارهای صلاحیت

برای تحصیل دندانپزشکی در بیشتر استانهای کانادا حداقل به دو سال تحصیلات پس از متوسطه نیاز می باشد، از سوی دیگر اکثر کالج ها قبل از شروع برنامه خود برای آماده شدن برای تحصیل در دندانپزشکی، از داوطلبان می خواهند برخی از دوره های علوم پایه را دنبال کنند.

نتایج مقطع قبلی

بدیهی است که دانشکده های پزشکی هنگام ارزیابی داوطلبان برای پذیرش در برنامه خود، نتایج تحصیلی را به دقت در نظر می گیرند.

بیوگرافی

داوطلبان این فرصت را دارند كه با ارائه یک متن كوتاه بیوگرافی كه شخصیت و دستاوردهای آنها را نشان می دهد از سایر متقاضیان متمایز شوند. این بیوگرافی همچنین باید شامل مواردی مانند مشاغل با حقوق، داوطلبانه، تحقیق، دوره های اضافی، سرگرمی ها، ورزش ها، جوایز، بورس های تحصیلی و غیره باشد.

توصیه نامه

اکثر دانشکده های دندانپزشکی کانادا به یک توصیه نامه نیاز دارند، اساساً کمیته گزینش اطلاعات بیشتری درباره دانشجویان متقاضی نیاز دارد.


علاوه بر این داوطلبان ممکن است ملزم به شرکت در آزمون های زبان مانندTOEFL ، CAEL و سایر آزمون ها شوند. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد شرایط پذیرش در یک دانشکده دندانپزشکی خاص بهتر است از وب سایت آن بازدید کنید. از طرف دیگر برخی از دانشگاه های دندانپزشکی نیز از نتایج آزمون پذیرش کالج پزشکی MCAT و آزمون پذیرش CASPer استفاده می کنند.


هزینه تحصیل دندانپزشکی درکانادا

هزینه تحصیل در کانادا در برنامه دندانپزشکی برای دانشجویان داخلی تقریباً 45000 دلار در سال و برای دانشجویان بین المللی 90000 دلار در سال است؛ این هزینه ها شامل هزینه آکادمیک و غیر آکادمیک و هزینه های ابزار دندانپزشکی برای برنامه دندانپزشکی چهار ساله است. البته این هزینه تحصیل صرفاً میانگین است و با توجه به موسسه ای که در آن ثبت نام کرده اید و همچنین هزینه های زندگی در کانادا برای شما متفاوت خواهد بود.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید