اپراتورهای تلفن همراه در آمریکا

نسل اول خدمات تلفن‌های همراه 1Gبرای اولین بار در سال ۱۹۸۳ در شیکاگو راه اندازی شد.

اپراتورهای ملی آمریکا
در حال حاضر چهار شرکت در ایالات متحده وجود دارند که خدمات تلفن همراه را در سراسر این کشور ارائه می‌کنند. دو تای آنها یعنی AT&T و T-Mobile خدماتی را با استفاده از استاندارد GSM ارائه می‌کنند، در حالیکه دو تای دیگر یعنی Verizon و Sprint اصولاً از CDMA استفاده می‌کنند.

ورایزون بی سیم:
ورایزون که مقر آن در Basking Ridge نیوجرسی می‌باشد در واقع سرمایه گزاری مشترکی از ارتباطات ورایزون و وودافون است که خدمات 2G را با استفاده از cdmaOne و خدمات 3G را با استفاده از cdma2000 و خدمات 4G را با استفاده از LTE ارائه می‌کند.

AT&T Mobility:
AT&T موبیلیتی که مقر آن در آتلانتا، جورجیا می‌باشد، دارای شبکهٔ بی سیم Cingular می‌باشد و خدمات 2G را با استفاده از تکنولوژی GSM، خدمات 3G را با استفاده از W-CDMA و خدمات 4G را با استفاده از تکنولوژی HSPA+ و LTE ارائه می‌کند.

سازمان  Sprint
سازمان Sprint، که مقر آن در پارک Overland، کانزاس می‌باشد، خدمات 2G را با استفاده از cdmaOne، خدمات 3G را با استفاده از تکنولوژی CDMA2000 و خدمات 4G را با استفاده از WiMAX و LTE ارائه می‌کند.

T-Mobile:
T-Mobile آمریکا، که مقر آن Bellevue واشنگتن است در واقع یک شرکت وابسته به T-Mobile بین‌المللی AG در آلمان است. T-Mobile در ایالات متحده، خدمات 2G را با استفاده از GSM، خدمات 3G را با استفاده از W-CDMA و خدمات 4G را با استفاده از HSPA+ ارائه می‌کند.

ورایزن وایرلس، (به انگلیسی: Verizon Wireless) شرکت مخابرات آمریکایی است، که به‌عنوان شرکت تابعه کمپانی ورایزن کامیونیکیشنز و بازوی ارائه خدمات مخابرات بی‌سیم این شرکت، فعالیت می‌نماید.

شرکت ورایزن وایرلس در ماه آوریل سال ۲۰۰۰ از سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌های ورایزن و وودافون راه‌اندازی شد و در حال حاضر با در اختیار داشتن بیش از ۱۰۲٫۸ میلیون مشترک خطوط موبایل، به‌عنوان بزرگترین اپراتور تلفن همراه ایالات متحده آمریکا شناخته می‌شود.
بزرگترین سهامداران این شرکت تا پایان سال مالی ۲۰۱۳ ورایزن کامیونیکیشنز با ۵۵٪ درصد و وودافون با ۴۵٪ درصد بودند. در ماه فوریه ۲۰۱۴ کمپانی ورایزن، اقدام به خریداری ۴۵٪ درصد از سهام متعلق به وودافون در این شرکت، به ارزش ۱۳۰ میلیارد دلار نمود. در حال حاضر ورایزن ۱۰۰٪ درصد از سهام ورایزن وایرلس را در اختیار دارد.

اسپرینت (به انگلیسی: Sprint Corporation) شرکت آمریکایی است که در زمینه خدمات مخابراتی و شبکه در ایالات متحده آمریکا، پورتوریکو و جزایر ویرجین ایالات متحده فعالیت می‌کند. شرکت اسپرینت مدیریت چندین شرکت تابعه را بر عهده دارد، که این شرکت‌ها، تحت برندهای مختلفی چون بوست موبایل (به انگلیسی: Boost Mobile)، ویرجین موبایل (به انگلیسی: Virgin Mobile) و وایرلس اشورنس (به انگلیسی: Assurance Wireless) فعالیت می‌کنند.

شرکت اسپرینت دارای رتبه سوم ارائه‌دهنده خدمات ارتباط راه‌دور در ایالات متحده آمریکا است. در سال ۲۰۱۲، اسپرینت نکستل به بیش از ۵٫۶ میلیون مشتری خدمات ارائه داده است.

دفتر مرکزی اسپرینت نکستل در اوورلند پارک در کانزاس سیتی قرار دارد و مدیر ارشد و مدیرعامل آن دنیل دنیل هس است.

ای‌تی اند تی موبیلیتی، (به انگلیسی: AT&T Mobility) شرکت مخابرات آمریکایی است، که به‌عنوان شرکت تابعه‌ای از شرکت ای‌تی اند تی، مدیریت شبکه تلفن همراه، مخابرات بی‌سیم و شبکه‌های بی‌سیم پهن‌باند شرکت ای‌تی اند تی را برعهده دارد.

شرکت ای‌تی اند تی موبیلیتی در سال ۲۰۰۰ از مشارکت شرکت‌های بل‌ساوت و ارتباطات اس‌بی‌سی، تحت نام سینگولار وایرلس، راه‌اندازی شد. در سال ۲۰۰۶ پس از تغییر نام اس‌بی‌سی به ای‌تی اند تی، سپس خریداری کلیه سهام بل‌ساوت توسط ای‌تی اند تی، نام این شرکت نیز به فرم کنونی تغییر پیدا کرد.

این شرکت در حال حاضر با در اختیار داشتن بیش از ۱۱۱٫۵ میلیون مشترک تلفن همراه، بزرگترین اپراتور موبایل در ایالات متحده به‌شمار می‌آید. 

دفتر مرکزی این شرکت در شهر بروک هاون، جورجیا، ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

ایریدیوم کامیونیکیشنز، (به انگلیسی: Iridium Communications) شرکت ارتباطات ماهواره‌ای آمریکایی است، که در زمینه ارائه خدمات صدا و تصویر ماهواره‌ای و ساخت تجهیزات مخابراتی ماهواره‌ای فعالیت می‌نماید.

شرکت ایریدیوم کامیونیکیشنز در سال ۲۰۰۱ با پشتیبانی و تامین مالی شرکت موتورولا راه‌اندازی شدو در حال حاضر مالک شبکه ماهواره‌های ایریدیوم است، که از ۶۶ ماهواره فعال تشکیل شده و ارائه‌کننده خدماتی چون تلفن همراه، اینترنت و خدمات تصویری می‌باشد.

نام این شرکت، از عنصر ایریدیم گرفته شده است، که دلیل انتخاب آن، مربوط به عدد اتمی ایریدیم یعنی ۷۷ می‌باشد، که با تعداد ماهواره‌های در مدار قرار گرفته این شرکت، مشترک است و در واقع استعاره از تعداد الکترون‌هایی که به دور هسته ایریدیم در گردش هستند، دارد.

دفتر مرکزی این شرکت در شهر مک‌لین، ویرجینیا، ایالات متحده آمریکا قرار دارد و سهام آن در بازار بورس نزدک معامله می‌شود.

لوگوی این شرکت برگرفته از صورت فلکی خرس بزرگ یا دُبّ اکبر می باشد.

تی-موبایل یواس، (به انگلیسی: T-Mobile US) شرکت مخابرات بی‌سیم آلمانی است، که در زمینه ارائه خدمات خطوط تلفن همراه، مخابرات بی‌سیم، شبکه‌های سلولی، شبکه تلفن همراه نسل سوم، شبکه تلفن همراه نسل چهارم و شبکه‌های بی‌سیم پهن‌باند فعالیت می‌نماید.

ریشه‌های تاسیس این شرکت به سال ۱۹۹۴ بازمی‌گردد، که شرکت وویس‌استریم وایرلس (به انگلیسی: VoiceStream Wireless) به‌عنوان یک شرکت تابعه از کمپانی وسترن وایرلس کورپوریشن، راه‌اندازی شد. در سال ۲۰۰۱ شرکت وویس‌استریم وایرلس توسط کمپانی دویچه تلکوم به ارزش ۳۵ میلیارد دلار خریداری شد. در اواخر سال ۲۰۰۱ دویچه تلکوم اقدام به خریداری شرکت پاورتل، به قیمت ۲۴ میلیارد دلار نمود. سپس در سال ۲۰۰۲ هر دو شرکت را در یکدیگر ادغام کرد، که در پی آن، شرکت تی-موبایل یواس، به‌عنوان شعبه ایالات متحده آمریکا شرکت تی-موبایل تاسیس گردید.

دفتر مرکزی این شرکت در شهر بلویو، ایالت واشینگتن قرار دارد و سهام آن در بازار بورس نیویورک معامله می‌شود.

بلو(به انگلیسی: BLU Products) یک شرکت سازنده موبایل است که در سال ۲۰۰۹ تاسیس شد و مقر آن در درال واقع در حومه میامی در ایالت فلوریدا است. بیش از ۱۰ میلیون دستگاه موبایل‌های بلو در ۴۰ کشور در سرتاسر آمریکای لاتین، دریای کارائیب و آمریکا به فروش رفته است.


کریکت وایرلس (به انگلیسی: Cricket Wireless) ارائه دهندهٔ خدمات انتقال صدا، متن و داده در شبکه تلفن همراه اعتباری، از شرکت‎های تابعه ای‌تی اند تی است که در سال ۲۰۱۱ میلادی، خدمات شبکه بی‌سیم سیم‌کارت‌های اعتباری را به حدود ۵ میلیون مشترک در ایالات متحده، ارائه داده است . 

کریکت وایرلس در سال ۱۹۹۹ میلادی توسط لیپ وایرلس اینترنشنال (به انگلیسی: Leap Wireless International, Inc) تأسیس شد و در تاریخ ۱۲ ژوئیه سال ۲۰۱۳ میلادی، ای‌تی اند تی موافقت شرکت مادر، لیپ وایرلس اینترنشنال را برای خرید کریکت وایرلس به قیمت ۱٫۲ میلیارد دلار به دست آورد. این ادغام توسط کمیسیون ارتباطات فدرال در تاریخ ۱۳ مارس ۲۰۱۴ میلادی تصویب شد، و بعد آن، در همان روز کریکت وایرلس یه شکل رسمی اعلام کرد به مالکیت AT&T درآمده است.

لیپ وایرلس اینترنشنال (به انگلیسی: Leap Wireless International, Inc) اپراتور مخابراتی ارتباط از راه دور است که به حدود ۴٫۶ میلیون مشترک، خدمات بی‌سیم ارائه می‌دهد. کریکت وایرلس تا پیش‌از ژوئیه سال ۲۰۱۳ میلادی و پیوستن به ای‌تی اند تی؛ تابعهٔ این شرکت به شمار می‌رفت. دفتر مرکزی لیپ در سن دیگو کالیفرنیا مستقر است.

لیپ وایرلس در سال ۱۹۹۹ میلادی تأسیس شد و بر اساسِ ارائهٔ خدمات دسترسی به بی‌سیم نامحدودِ به مشتریان؛ بدون قرارداد و بدونِ چک‌هایِ اعتباری؛ بنا نهاده شد. سنجش اعتبار به طور معمول برای برنامه‌های قرارداد ارائه شده توسط شرکت‌های مخابراتی مورد نیاز است.

یو.اس. سلولر، (به انگلیسی: U.S. Cellular) شرکت مخابرات آمریکایی است، که هم‌اکنون پس از شرکت‌های ورایزون، ای تی اند تی، تی-موبایل و اسپرینت نکستل به‌عنوان پنجمین ارائه کننده خدمات تلفن همراه و ارتباطات سیار در آمریکا، شناخته می‌شود.

شرکت یو.اس. سلولر در سال ۱۹۸۳ به‌عنوان شرکت تابعه کمپانی تلفن اند دیتا سیستمز راه‌اندازی شد، که امروزه کماکان ۸۴٪ درصد از سهام یو اس سلولر را در اختیار دارد.

شمار مشترکین یو.اس. سلولر در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۴٫۳ میلیون نفر اعلام شد و هم‌اکنون شبکه تلفن همراه این شرکت ۲۶ ایالت را تحت پوشش قرار می‌دهد. دفتر مرکزی این شرکت در شهر شیکاگو، ایلی‌نوی قرار دارد و سهام آن در بازار بورس نیویورک معامله می‌شود.