تفاوت ویزا با گرین کارت

اصلی‌ترین تفاوت ویزا و گرین کارت آنست که ویزا تنها اجازه ورود به ایالات متحده را به شما می‌دهد و گرین کارت مجوز اقامت دائم در امریکا است. ویزای امریکا در انواع مختلف و برای مقاصد مختلفی صادر می‌شود؛ مانند ویزای کاری B1، ویزای توریستی B2، ویزای نامزدی K1 و غیره. یک ویزا به فرد اجازه می‌دهد تا مدت زمان معینی در خاک امریکا اقامت داشته باشد، درحالیکه دریافت گرین کارت لازمه‌ی زندگی و کار در این کشور است.

ویزا یک وضعیت موقتی و گرین کارت یک وضعیت دائمی را برای دارنده آنها مشخص می‌کنند؛ بدین منظور که افراد خارجی با داشتن گرین‌کارت می‌توانند در ایالات متحده، زندگی و کار کنند. اقامت دائم امریکا یا گرین کارت برای مدت ده سال صادر شده، درحالیکه مدت زمان ویزای امریکا، تا چند ماه است. تمام شدن تاریخ اعتبار گرین کارت امریکا مشکل بسیار جدی است و باید فوراً اعتبار آن تمدید شود.

گرین کارت بعنوان یک کارت شناسایی برای افرادی که شهروندی امریکا را ندارند نیز تلقی می‌شود. اما شخصی که دارای گرین کارت امریکاست، می‌تواند تقریباً از تمامی امکاناتی که شهروندان عادی از آنها برخوردارند، استفاده ببرد؛ مانند مزایای تأمین اجتماعی، بیمه سلامت یا تخفیف در هزینه تحصیل و غیره. دریافت گرین کارت امریکا به ملیت شخص بستگی نداشته و شخص می‌تواند بطور همزمان شهروند کشور تولد خود و دارای گرین کارت امریکا باشد.

افرادی که دارای ویزای امریکا باشند، می‌توانند از شهرهای مختلف امریکا بازدید نمایند. شخص می‌تواند تا زمان اقامت خود از این کشور لذت کافی را برده و پس از اتمام مهلت ویزا، باید کشور را ترک نماید. پس از گذشت مدتی، آن شخص دوباره می‌تواند برای دریافت ویزا اقدام نموده و وارد ایالات متحده امریکا شود. ویزای امریکا به دو دسته ویزای مهاجرتی و ویزای غیرمهاجرتی تقسیم می‌شوند. افرادی که ویزای دسته اول را دارند، می‌توانند برای دریافت گرین کارت امریکا اقدام نمایند، درحالیکه دارندگان ویزای دسته دوم باید برای اقامت خود دلیلی آورده و پس از زمان اعتبار ویزا، کشور را به مقصد کشور خود، ترک نمایند. دلیل سفر به امریکا می‌تواند برای دریافت خدمات درمانی، گردشگری، کاری، تحصیلات و یا کار موقتی باشد.

 برای برخی از ملیت‌ها، دریافت گرین کارت به نسبت دریافت ویزا، مانند ویزای توریستی امریکا یا ویزای تحصیلی امریکا سخت‌تر می‌باشد. دارندگان گرین کارت امریکا می‌توانند آزاده به کشور ایالات متحده، رفت و آمد داشته باشند، اما با هر بار خروج از کشور، باید پیش از مدت زمان معینی به امریکا باز گردند. پس از یک مدت زمان مشخص، دارندگان گرین کارت امریکا می‌توانند برای اخذ شهروندی امریکا اقدام نموده و درخواست گرین کارت برای همسر و فرزندان مجرد زیر 21 سال خود، بدهند. درخواست برای گرین کارت خانواده را می‌توان از ایالات متحده، ارائه نمود. همچنین می‌توان از طریق لاتاری امریکا که هرساله برگزار شده و امریکا از حدود 20 میلیون نفر، تنها 55.000 نفر را انتخاب می‌کند، گرین کارت امریکا را دریافت نمود.

جمع‌بندی

  • گرین کارت به معنای اقامت دائم ایالات متحده می‌باشد که دارنده آن می‌تواند برای خانواده خود نیز درخواست گرین کارت بدهد.
  • دارندگان ویزا باید پس از اتمام اعتبار کارت ویزا، کشور امریکا را ترک نمایند.
  • دارندگان گرین کارت می‌توانند پس از گذشت یک مدت زمان مشخص، درخواست شهروندی امریکا را بدهند.
  • ویزا به منظور ورود به خاک ایالات متحده به مقاصد دریافت خدمات درمانی، گردشگری، کار، تحصیل و غیره اخذ می‌شود.
  • ویزای امریکا شامل دو دسته ویزای مهاجرتی و ویزای غیرمهاجرتی می‌شود.