ساختار نیروی نظامی ایالات متحده آمریکا

نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا با سه ملیون عضو از بزگترین نیروهای نظامی جهان به شمار می‌رود.شکل گیری آن به جنگ های استقلال آمریکا از بریتانیای کبیر (1775) باز می‌گردد. این نیرو تاکنون در جنگ های بزرگ ومهمی چون جنگ جهانی دوم،جنگ ویتنام،جنگ کره ،جنگ عراق و افغانستان حضور داشته است. ریاست این نیرو بر عهده رئیس جمهور آمریکا به عنوان فرمانده کل قوا و اداره آن برعهده وزیر دفاع آمریکا می‌باشد. بودجه این نیرو بالاترین بودجه در بین نیروی نظامی جهان و تشکیل دهنده نیمی از هزینه نظامی جهان می‌باشد. این نیرو دارای سه ملیون عضو می‌باشد که نیمی از آنان را نیروهای ذخیره تشکیل می دهند،سربازگیری در زمان صلح وجود ندارد و این نیرو با عنوان یک ارتش با نیروهای حرفه ای شناخته می‌شود.
 بر اساس اطلاعات موجود، ساختار فرماندهی جنگی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا، دنیا را به 6 قسمت مجزا تقسیم کرده است که فرماندهی نیروهای نظامی حاضر در هریک از این قسمت‌ها به صورت جداگانه توسط مراکز کنترل و فرماندهی مجزا در خاک ایالات متحده آمریکا صورت می‌پذیرد.
ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا، ابزار انتقال قدرت این کشور در منطقه خلیج فارس است. این ناوگان مجموعه‌ای از شناورها، پرنده‌ها، نیروهای آبی/خاکی، نیروهای اطلاعاتی و سیستم‌های جمع آوری اطلاعات سیگنالی و همچنین جنگ الکترونیک است.
لازم به ذکر است ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا برای انجام عملیات در منطقه از پایگاه‌های هوایی که با استفاده از معاهدات دوطرفه با کشورهای منطقه، اجازه استفاده از آن‌ها را به دست آورده است نیز استفاده می‌کند. در کنار این موارد، کشورهای سواحل جنوبی خلیج فارس نیز به صورت مشروط و یا با اطلاع قبلی اجازه استفاده از زیرساخت‌های نظامی خود را به نیروهای آمریکایی اعطا نموده‌اند. در این بین ایالات متحده آمریکا در تمامی جهات به جز شمال ایران دارای پایگاه‌های هوایی متعدد برای انجام عملیات در منطقه و یا بر علیه جمهوری اسلامی ایران است.
حضور ایالات متحده آمریکا در منطقه، تنها یک حضور نظامی صرف نبوده و موجبات ایجاد وابستگی‌هایی را در زمینه‌های حکومتی، سیاسی و نظامی در کشورهای منطقه ایجاد کرده است.
با توجه به موارد فوق الذکر ضروریست تا توان و حوزه‌های طرحاتی آتی نیروی ایالات متحده آمریکا تعیین شوند و راه‌های مقابله و دفاع در برابر آن‌ها استخراج شوند.


نیروی نظامی کشور ایالات متحده آمریکا از پنج شاخه اصلی؛ نیروی زمینی، نیروی هوایی، نیروی دریایی، تفنگداران دریایی و نگهبانان ساحلی تشکیل می‌شود. نيروهاى مسلح ايالات متحده امريكا بزرگترين نيروى هاى نظامى در جهان مى باشند. این نیرو تاکنون در جنگ‌های بزرگ و مهمی چون جنگ جهانی دوم، جنگ ویتنام، جنگ کره، جنگ عراق و افغانستان حضور داشته‌است.

ریاست این نیرو بر عهده رئیس‌جمهور آمریکا به عنوان فرمانده کل قوا است که از طریق وزارت دفاع سیاست‌های نظامی کشور تعیین می‌کند. وزارت دفاع یکی از بخش‌های دولت فدرال است که وزیر دفاع رهبری آن را بر عهده دارد. وزیر دفاع یک غیرنظامی و یکی از اعضای هیئت دولت است و شخص دوم در سلسله مراتب نظامی پس از رئیس‌جمهور محسوب می‌شود. برای هماهنگی فعالیت‌های نظامی با موازین دیپلماتیک نهادی به نام شورای امنیت ملی به عنوان یک ارگان مشورتی برای رئیس‌جمهور وجود دارد که رئیس آن مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور نامیده می‌شود. ستاد مشترک نیروهای مسلح هم یک شورای هفت نفره است که نقش مشورتی را برای رئیس‌جمهور و وزیر دفاع بازی می‌کند و تمامی اعضای آن (که شامل فرماندهان نیروی زمینی، دریایی، تفنگداران دریایی و نیروی هوایی هم می‌شود) به انتخاب رئیس‌جمهور و تأیید سنا برگزیده می‌شوند.
تا سال ۲۰۰۵ ایالات متحده آمریکا بیش از ۷۰۰ پایگاه در ۳۶ کشور داشته‌است که برخی از بزرگ‌ترین آنان عبارت‌اند از:
در آلمان: ۷۰٬۰۰۰ نفر
در ژاپن: ۴۷٬۰۰۰ نفر
در کره جنوبی: ۳۲٬۷۴۴ نفر
در ایتالیا: ۱۲٬۲۵۸ نفر
در بریتانیا: ۱۱٬۰۹۳ نفر
در خاورمیانه شامل افغانستان: ۱۵٬۰۰۰ نفر

کل نیروهای مستقر در داخل ایالات متحده آمریکا ۱٬۱۱۲٬۶۸۴ نفر است.
در سرزمین اصلی ایالات متحده آمریکا: ۹۰۰٬۰۸۸ نفر
در هاوایی: ۳۳٬۳۴۳ نفر
در آلاسکا: ۱۷٬۷۱۴ نفر
بر روی شناورها ۱۰۹٬۱۱۹ نفر
در گوام: ۳٬۷۸۴ نفر
در پورتوریکو: ۱٬۵۵۲ نفرنیروهای مسلح آمریکا یکی از بزرگترین نیروهای نظامی جهان از نظر تعداد پرسنل نظامی است و نیروهای خود را از بین افراد داوطلب جذب می‌کند. سربازگیری اجباری هرچند در گذشته چندین بار انجام شده اما از سال ۱۹۷۲ سابقه نداشته‌است. هزینه این نیروها در سال ۲۰۱۱ حدود ۵۵۰ میلیارد دلار بوده که اولین هزینه در بین کل کشورها تقریباً معادل ۴۳ درصد کل هزینه‌های نظامی دنیا و یازدهمین از نظر نسبت هزینه نظامی به تولید ناخالص داخلی در بین کشورهای جهان با ۴٫۹ درصد کل تولید ناخالص داخلی آمریکاست. تعداد نیروها نیز نزدیک به سه میلیون نفر است که حدود ۶۰۰ هزار نفر از آن‌ها نیروی ذخیره هستند که نسبت یه میانگین نیروهای ذخیرهٔ دیگر کشورها، ۶۰ درصد بیشتر است. بطور مثال؛ روسیه از نزدیک به ۷ میلیون نیروی نظامی متخصص (بدون در نظر گرفتن چندین سال مشمولیت سربازی) , فقط ۸۰۰ هزار نفر، نیرو ی فعال متخصص در هر سه نیرو دارد.
لیست فرماندهی های ایالات متحده
فرماندهی شمالی ایالات متحده (NORTHCOM) مقر: پایگاه هوایی پترسون، ایالت کلرادو، مأموریت: دفاع از خاک ایالات متحده و آمریکای شمالی
فرماندهی مرکزی ایالات متحده (CENTCOM) مقر: پایگاه هوایی مک دیل، ایالت فلوریدا، مأموریت: دفاع از خاورمیانه از مصر تا آسیای مرکزی و همچنین مراقبت از آفریقا
فرماندهی اروپایی ایالات متحده (EUCOM) مقر: بروکسل بلژیک و اشتوتگارت آلمان، مأموریت: دفاع از اروپا و اسرائیل و همچنین مراقبت از آفریقا
فرماندهی پاسفیک ایالات متحده (PACOM) مقر: پایگاه نیروی دریایی کمپ اسمت، ایالت هاوایی، مأموریت: دفاع از آسیا و پاسفیک
فرماندهی جنوبی ایالات متحده (PACOM) مقر: میامی، ایالت فلوریدا، مأموریت: دفاع از مرکز و جنوب آمریکا
فرماندهی آفریقا ایالات متحده (AFRICOM) مقر: اشتوتگارت آلمان، مأموریت: دفاع از آفریقا به استثنای مصر
فرماندهی نیروهای ویژه ایالات متحده (SOCOM) مقر: پایگاه هوایی مک دیل، ایالت فلوریدا، مأموریت: انجام عملیات ویژه برای نیروی زمینی، هوایی، دریایی و تفنگداران دریایی
فرماندهی نیروهای مشترک ایالات متحده (JFCOM) مقر: نورفولک، ایالت ویرجینیا، مأموریت: حمایت از دیگر فرماندهی‌ها
فرماندهی استراتژیک ایالات متحده (STRATCOM) مقر: پایگاه نیروی هوایی آفورت، ایالت نبراسکا، مأموریت: هماهنگی و کنترل نیروهای استراتژیک و فضایی
فرماندهی حمل و نقل ایالات متحده (TRANSCOM) مقر: پایگاه نیروی هوایی اسکات، ایالت ایلینوی، مأموریت: جابجایی نیروها در سرتاسر جهان
بودجه دفاعی سال ۲۰۰۶ (بدون هزینه جنگ عراق) کل: ۴۴۱٫۶ میلیارد دلار
عملیات و نگهداری: ۱۲۴٫۳
حقوق و دستمزد: ۱۰۸٫۸
تدارکات: ۷۹٫۱
تحقیقات، توسعه و آزمایش: ۶۹٫۵
ساخت و سازهای نظامی: ۱۲٫۲
فعالیت بخش انرژی دفاعی: ۱۷