شرکت های خودرو سازی آمریکا

صنعت خودرو سازی آمریکا در اواخر دهه 1890 میلادی آغاز شد و با توجه به وسعت بازار آمریکا در آن سالها به سرعت رشد کرده و تبدیل به بزرگترین صنعت اتومبیل سازی در دنیا گردید.اما از سال 2008به بعد  چین تبدیل به بزرگترین تولید کننده اتومبیل جهان شده و آمریکا در جایگاه دوم قرار گرفت.صنعت خودرو سازی در آمریکا توسط صدها شرکت آغاز شد اما در اواخر سال 1920 بازار اتومبیل آمریکا تحت تسخیر سه شرکت بزرگ جنرال موتورز (General Motors) ، فورد (Ford) و کرایسلر (Chrysler) درآمده بود.

در این بخش به معرفی چند کمپانی بزرگ و معروف خودرو سازی آمریکا می پردازیم:

بیوک Buick

بیوک یکی از شرکتهای قدیمی خودروسازی آمریکا است که در سال 1899 توسط دیوید دانبار بیوک (David Dunbar Buick) در شهر دیترویت Detroit ایالت میشیگان تاسیس شد.در حال حاضر بیوک از شرکت‌های زیرمجموعه کمپانی جنرال موتورز (GM) بشمار می رود. شرکت بیوک در حال حاضر قدیمی‌ترین خودروساز آمریکایی است، که کماکان در حال تولید و فعالیت در صنعت خودروسازی می‌باشد و تاکنون خودروهای با برند بیوک، در کشورهای ایالات متحده آمریکا، کانادا، چین، مکزیک و اسرائیل عرضه شده‌است.

بیوک درواقع یکی از قدیمی ترین شرکت های اتومبیل سازی جهان و قدیمی ترین شرکت اتومبیل سازی در آمریکا است.

درسال 2015 شرکت بیوک 1,231,941 اتوموبیل به فروش رساند که رکوردی برای این برند محسوب می شد.

از سال 2009  براساس تصمیم شرکت جنرال موتورز قرار بر این شده است تا شرکت بیوک و شرکت خودرو سازی اروپایی اپل (Opel) در زمینه تکنولوژی و فناوری یا یک دیگر همکاری نمایند. (شرکت Opel نیز یکی از زیر مجموعه های جنرال موتورز آمریکا بشمار می رود)

ماشین های بیوک همواره به قابل اطمینان بودن معروف بوده اند و غالبا در نظرسنجی ها جزء 10 برند اول از نظر قابل اطمینان بودن قرار میگیرد.

 

فورد Ford

شرکت فورد موتور(Ford Motor Company)   شرکت خودروسازی آمریکایی و چندملیتی است که در تاریخ ۱۶ ژوئن ۱۹۰۳ میلادی توسط هنری فورد (Henry Ford) تأسیس شد.

این شرکت در دیربورن (Dearborn) در حومه شهر دیترویت ایالت میشیگان آمریکا واقع است و ماشین تحت برند فورد و همچنین اتومبیل های لوکس تحت برند لینکولن (Lincoln) را به فروش می رساند.

درحال حاضر شرکت فورد مالک 2.1% سهام شرکت مزدا (Mazda) ژاپن ، 8.1% سهام شرکت استون مارتین (Aston Martin) بریتانیا و همچنین 49% سهام شرکت چینی جیانگ لینگ (Jiangling) می باشد.

شرکت خودروسازی فورد، هم‌اکنون دومین تولیدکننده خودرو در ایالات متحده آمریکا بوده و از پایان سال مالی ۲۰۱۱ به‌عنوان پنجمین خودروساز بزرگ جهان محسوب می‌شود. این شرکت در سال ۲۰۱۰ در فهرست فرچون ۵۰۰ (Fortune 500) در جایگاه هشتمین شرکت بزرگ در ایالات متحده شناخته شد. در حال حاضر شمار کارکنان شرکت فورد بیش از ۲۱۳ هزار نفر اعلام شده، که در ۹۰ کارخانه این شرکت در سراسر جهان، فعالیت می‌کنند. خانواده فورد هم‌اکنون با در اختیار داشتن ۲٪ درصد از سهام شرکت فورد، مالک اصلی آن محسوب می‌شود.

این شرکت در سال 2105 بیش از 149 میلیارد دلار درآمد داشته و 199000 نفر نیز کارمند دارد.

کرایسلر Chrysler

شرکت کرایسلر یا گروه کرایسلر ال‌ال‌سی، شرکت چندملیتی خودروسازی است، که بازار عمده آن در ایالات متحده آمریکا و کانادا قرار دارد و مالک فعلی آن، شرکت ایتالیایی فیات (Fiat)می‌باشد. گروه کرایسلر در سال ۲۰۱۲ در رتبه ۱۲ بزرگترین خودروسازان جهان، قرار گرفت.

این شرکت در سال ۱۹۲۵ توسط والتر کرایسلر (Walter Chrysler) در دیترویت، میشیگان تأسیس شد و هم‌اکنون، علاوه بر خودروهای کرایسلر، تولیدکنندهٔ اتومبیل‌های پرطرفدار جیپ(Jeep)  و دوج (Dodge) نیز می‌باشد. شرکت کرایسلر، به‌عنوان یکی از سه خودروساز بزرگ، در ایالات متحده آمریکا محسوب می شده است. هم‌اکنون سرجیو مارکیونه (مدیرعامل فعلی فیات) به‌عنوان رییس هیئت مدیره و مدیرعامل کرایسلر فعالیت می‌نماید.

کادیلاک  Cadillac

کادیلاک یک نشان تجاری ساخت اتومبیل‌های لوکس در آمریکااست که یکی از شرکتهای زیر مجموعه جنرال موتورز (GM) نیز محسوب می شود.اتومبیل‌های کادیلاک به غیر از آمریکا ، کانادا و چین که مشتریان عمده این برند هستند در بیش از 35 کشور دیگر جهان نیز به فروش می رسد.به طور تاریخی در آمریکا، کادیلاک همواره محبوب ترین برند در لیست برند خودروهای لوکس بوده است.در سال 2014 این کمپانی 170,750 عدد خودرو در آمریکا به فروش رساند.

کادیلاک بعد از شرکت بیوک دومین شرکت قدیمی خودروسازی آمریکا بشمار می رود.

پس از مناقشه بین هنری فورد و شرکایش در سال 1902 وی به همراه چند نفر دیگر از شرکت هنری فورد (Henry Ford Company) که دومین شرکت ناموفق او بود خارج شد.پس از وی در 22 آگوست 1902 ، تعدادی از مهندسان به جای مانده، شرکت کادیلاک را به افتخار (Antoine de la Mothe Cadillac) کاشف فرانسوی که شهر دیترویت را در سال 1701 بنا نهاد، تاسیس کردند.

تسلا موتورز Tesla Motors

تسلا یک شرکت معروف خودروسازی آمریکایی است، که تولیدکنندهٔ خودروهای برقی و قطعات موردنیاز ترن‌های برقی می‌باشد.

هدف اصلی تسلا تجاری کردن خودروی برقی بود، این شرکت برای اولین با تولید تسلا رودستر Tesla Roadster که اولین خودروی تمام برقی اسپرت بود توجه جهان را به خود جلب کرد.دومین خودروی تولیدی این شرکت مدل اس (Model S) نام داشت که یک خودروی سدان تمام برقی لوکس محسوب می شد و بعد از آن نیز مدل اکس (Model X) به بازار آمد.خودروی بعدی مدل 3 (Model 3) این شرکت بود.فروش جهانی این مدل در دسامبر 2015 یعنی بعد از گذشت 3.5 سال از مرز 100.000 دستگاه گذشت.در آن سال مدل اس تسلا پرفروش ترین خودروی برقی جهان شناخته شد و در سال 2016 نیز از نظر فروش بعد از خودروی نیسان لیف (Nissan Leaf) در مکان دوم پرفروش ترین خودروهای برقی قرار گرفت.طبق آمار گرفته شده از زمان تولید اولین رودستر در سال 2008 تا 30 ژوئن 2016 شرکت تسلا موتورز توانسته بود حدود 140.000 خودروی تمام برقی به فروش برساند.

شرکت تسلا همچنین تولیدکننده پکیج‌های باتری لیتیوم-یون برای سایر خودروسازها، نظیر تویوتا و دایملر آ گ می‌باشد. شرکت تسلا موتورز در سال ۲۰۰۳ توسط مارتین ابرهارد (Martin Eberhard)، جفری استرابل (JB Straubel)  و ایلان ماسک (Elon Musk) تاسیس شد. ایلان ماسک هم‌اکنون به‌عنوان مدیر عامل اجرایی و رییس هیئت مدیره تسلا موتورز فعالیت می‌کند.