هالیوود آمریکا

هالیوود (Hollywood) منطقه ای در شمال غربی مرکز شهر لس‌آنجلس (Los Angeles) آمریکا، از ایالت کالیفرنیا ست. واژه «هالیوود» اغلب به‌عنوان کنایه‌ای برای «صنعت سینما و تلویزیون آمریکایی» بکار برده می‌شود و این به خاطر شهرت و هویت فرهنگی اش به‌عنوان مرکز تاریخی استودیوهای فیلمسازی و همچنین ستارگان سینمای آمریکا است . امروزه بسیاری از صنعت‌های فیلمسازی در مناطقی همانند بربانک Burbank و وست ساید Westside پراکنده شده‌اند؛ ولی صنایع فرعی مهم (همانند تدوین، جلوه‌ها، وسایل فیلم، پیش تولید، و کمپانی‌های نور) در هالیوود باقی‌مانده‌اند.

بر اساس خاطرات H. J. Whitley (اچ.جی. ویتلی) او را پدر هالیوود میخوانند.طبق خاطرات وی ، در سال 1886 در مسافرتی که Whitley در ماه عسل خود به این منطقه از شهر لس آنجلس داشت در بالای تپه مشغول به نظاره دره بود که به یک مرد چینی که ارابه ای پر از چوب حمل میکرد برخورد.از سوال پرسید که اینجا چه میکند و مرد چیدی پاسخ داد  "I holly-wood"که در واقع منظورش این بود 'hauling wood'(چوب حمل میکنم) ویتلی نیز از این جمله الهام گرفته و نام آن منطقه را هالیوود (Hollywood) نهاد.

ویتلی در واقع یکی از موفق ترین سرمایه گذاران و شهرک سازان آمریکا بوده است که بیش از 100 شهرک در غرب آمریکا بنا نهاده است.

با شروع قرن بیستم، هالیوود از انجمنی به نام کاهانگا Cahuenga بعلاوه یک اداره پست، یک روزنامه، یک هتل، و دو سوپرمارکت بزرگ همراه جمعیتی حدود ۵۰۰ نفر تشکیل شده بود. در سال ۱۹۰۳ فروش مشروبات الکلی در هالیوود ممنوع بود و تنها داروخانه‌ها اجازه فروش داشتند. همچنین عبور دادن گله‌ها در خیابان‌ها ممنوع شد.

در سال ۱۹۱۰ کارگردان دیوید وارک گریفیث )"D. W." Griffith ( از طرف «شرکت بیوگراف» همراه با گروه بازیگرانش به سواحل فرستاده شدند. آنها در جایی خالی نزدیک خیابان جورجیا در مرکز شهر لس آنجلس شروع به فیلمسازی کردند و کمپانی تصمیم گرفت محدوده‌های جدیدی را بیابد و به سمت شمال شهر، دهکده‌ای در نزدیکی هالیوود رفت. سپس گریفیث اولین فیلمی را که در هالیوود ساخته شد یعنی فیلم "در کالیفرنیای قدیمی" (In Old California) را فیلمبرداری کرد. چندی بعد آنجا پیشرفت کرد و استودیوهای زیادی در آنجا ساخته شد.

تا پیش از جنگ جهانی اول  (1918-1914) فیلم‌های زیادی در شهرهای مختلف آمریکا ساخته می‌شد اما کارگردانان بیشتر به طرف جنوب کالیفرنیا جذب می‌شدند. در خلال جنگ جهانی اول هالیوود تبدیل به پایتخت سینمایی آمریکا و جهان شد. قدیمی‌ترین کمپانی فیلمسازی هالیوود که هنوز هم در آمریکا فعالیت دارد توسط ویلیام هورسلیWilliam Horsley بنا شد که نامش «آزمایشگاه فیلم هالیوود»Hollywood Film Laboratory بود و امروزه به «آزمایشگاه دیجیتال هالیوود» Hollywood Digital Laboratory تغییر نام داده است.

بسیاری از سالن‌های تئاتر تاریخی هالیوود برای صحنه‌های کنسرت‌ها و تئاترهای مهم، و میزبانی مراسم آکادمی اسکار بکار می‌روند. هالیوود مقصد مشهوری برای زندگی‌های شبانه و توریست‌ها و خانه‌ای برای کسانی که قدم در مسیر شهرت می‌گذارند است.

مرزی را که دولت در اوت ۲۰۰۶ برای هالیوود در نظر گرفت از شرق تا ناحیه بورلی هیلز و هالیوود غربی، از جنوب جاده مالهالند، دره لورل و بلوار بارهام و شهرهای بربانک و گلندل، از شمال به خیابان مل رز منتهی می‌شود.

هالیوود به عنوان بخشی از شهر لس آنجلس، شهرداری و فرمانداری ندارد، ولی مامور رسمی ای دارد که به‌عنوان شهردار افتخاری برای مقاصد تشریفاتی خدمت می‌کند.

 

اولین ایستگاه تلویزیونی تبلیغاتی غرب رودخانه می‌سی‌سی‌پی در ۲۲ ژانویه ۱۹۴۷، در هالیوود شروع به کار کرد. در دسامبر همان سال، اولین سریال تلویزیونی تولید شده هالیوود آمریکا یعنی سریال مدعی العموم (The Public Prosecutor) ساخته شد.در دهه ۵۰، استودیوهای ضبط موسیقی به هالیوود نقل مکان کردند. حرفه‌های دیگر، هم به مناطق متفاوتی در لس آنجلس، بخصوص بربانک (Burbank) نقل مکان کردند. بسیاری از صنایع فیلمسازی در هالیوود باقی ماندند و ظاهر خارجی منطقه تغییر کرد.

در سال ۱۹۵۲، شبکه سی‌بی‌اس، شهر تلویزیونی CBS را درتقاطع بلوار فیرفاکس Fairfax و بلوار بورلی ساخت. توسعه سی‌بی‌اس در ناحیه فیرفاکس مرزبندی غیر رسمی هالیوود را به سمت جنوب تغییر داد و شعار شبکه سی‌بی‌اس برای نمایش‌ها ضبط شد : از شهر تلویزیونی در هالیوود...

در خلال اوایل دهه ۵۰، بزرگراه مشهور هالیوود از لس آنجلس بنا شد.

در سال ۱۹۸۵، ناحیه تجاری و تفریحی بلوار هالیوود برای محافظت از ساختمان‌هایش و حصول اطمینان از اینکه گذشته هالیوود به عنوان بخشی از آینده آن حفظ شود، در لیست رسمی آثار تاریخی ملی قرار گرفت.

در ژوئن ۱۹۹۹، ساخت متروی زیرزمینی هالیوود به اتمام رسید که از مرکز شهر به سمت ولی Valley می‌رفت. کداک تیاتر kodak theater که در سال ۲۰۰۱ در بلوار هالیوود در خیابان هایلند افتتاح شد، خانه جدید مراسم اسکار شد.